100 almanak ekşi mayalı Araköy ekmeği ayrımsız köyün inikat kaynağı oldu

100 yıllık namünasip mayalı Araköy ekmeği ayrımsız köyün anlaşma kaynağı oldu

Ekmek üretiminin artmasıyla adı birlikte mütebeddil mahalle buram buram ekmek kokuyor

Palan’da üretilen taş fırın ekmekler Mekke’den Seul’e, ABD’den Almanya’ya gönderiliyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Palan ilçesine bağlı Araköy köyünde Ekmekçiler Mahallesi sakinleri, benzeri asra andıran süredir taş fırında aldatmak yapıyor. Ince müddet bozulmama özelliğine ehil coğrafi işaret belgeli Araköy Ekmeği siparişlere bakarak Türkiye’nin değme tarafına gönderilebiliyor.

Yıllar evvel taş fırında pişirilerek at sırtında Güvende, Kazıkbeli, Kadırga ve yöre yaylalara götürülerek “Gara Aldatmak” yahut “Masraf Ekmeği” adıyla satılan atadan kalma ekmekler Kürtün baraj gölünün kıyısında düz kayran Araköy köyünde tıpkı sektöre dönüşürken, Doğube Mahallesi’nin adı birlikte ‘Ekmekçiler’ Mahallesi adına değişti.

Köyde hayvancılığın azalmasıyla gelişigüzel kesim kaynağı ağız ağıza Araköy ekmeği haline geldi. Ekmekçilik yapan ailelerde 7’den 70’e kadınından erkeğine hep bu işle çalışır oluyor. Günün 24 saati bacası tüten fırınlar dolayısıyla mahalle ve köy buram buram paketlemek kokuyor.

Yaklaşık 100 yıllık yaraşmayan maya, akarsu, un ve tuz kullanılarak yapılan Araköy ekmeğinin gelişigüzel biri 4 kilo gelirken, benzeri tanesi alışılagelen tıpkı ailenin 7 günlük atlatmak ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bayatlamadan ayrımsız hafta durabilen atlatmak ayrıca dolapta saklandığında bu müddet 6 taban ulaşıyor. Odun ateşinde taş fırında pişirilen ekmekler Türkiye’nin dört bir tarafına hem yaş hem kuru kendisine gönderiliyor.

Mekke’den Güney Kore’ye, ABD’den Almanya’ya kadar gönderilen ve 200 derecelik fırında kestirmece 4 saat süresince pişen ekmekler hele Doğu Karadeniz sahilindeki illerde gösterişli olarak satılırken, Gümüşhane bölgesinde ise sıska savsaklamak diyerek rapor edilen umum kırması peksimet şeklinde daha çok satılıyor.

“Bu savuşturmak Mekke’ye büyüklüğünde gitti, hacılar yanlarında götürdüler”

Köye mevrut ziyaretçilerin köyün tamamının aldatmak kokması zımnında sangılık yaşadığını dile getiren 20 yıllık Araköy ekmeği ustası Ersoy Tozlu (36), “Burada ata mesleğimizi devam ettiriyoruz. 20 yıldır bu mesleği yapıyorum. Araköy ekmeği dedelerimizin zamanında hayvanlarla götürüp çarşıda sattığı ekmeklerdi. İlk geçmiş öz ihtiyaçlarını karşılayıp henüz sonradan bunun ticaretine başlamışlar. Erişim edisyon olduğu amacıyla hayvanlarla çarşıya götürerek sepetler içerisinde satmaya başlamışlar. O dönemden gelen ayrımsız gelenek oldu bizim için da. Köyümüzde hayvancılık yapanlar çok azaldı, bizim mahallemizin ittifak kaynağı tamamen bu ekmeğe bağlı. Mahallenin adı de Ekmekçiler mahallesi. Ego Türkiye’nin bir nice şehrine aldatmak gönderiyorum. İstanbul’a, Bursa’ya, Zonguldak, Ankara, kargolarımız temas tarafa gidiyor. Bu savsaklamak Mekke’ye büyüklüğünde gitti, hacılar yanlarında götürdüler. Dışarıdan gelenler köyde ekmek kokusu olduğunu söylüyor. Çünkü sabah ercecik fırınlar yanıyor ve üretim başlıyor. Öğle Vakti saatlerine akilane elan bile kilolu oluyor tezahür. Ben ömrüm yettiğince bu mesleği sürdüreceğim. Bu karye buram buram aldatmak kokuyor, kokusunu alıp fırına gelip alanlar oluyor” dedi.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: