16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın zül edilenleri Açıklaması

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve iş yeri başvurularına ilişkin iptila edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilgili iptila edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek, ülkemizi henüz ileriye dayanmak, gençlerimize çok henüz güzel yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya üstelik bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla birlikte tedarik zincirindeki bozulmalar, toptan tecim fiyatlarındaki belirsizlikle mütezayit maliyetler barınma noktasında fahiş artışları üstelik yanında getirdi. Vekillik kendisine, TOKİ tarafından “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Soru: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine birçok başvuru oldu?

“İlk Evim” içtimai göz projesi kapsamında e-Şevket ile Tarım Bankası ve Halk Bank üzerinden 10 Teşrinievvel 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, zaruri evrakı bildirme fail 4,5 milyon vatandaşımızın üstelik başvuru süreçleri tamamlandı. Referans süreci 31 Ekim’birlikte tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ilk Teşrin tarihi bakımından başvurular başladı, 7 Son Teşrin tarihinde sona erecek.

Istifham: Bölük gayeli arsa sayısı hangi kadar olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin olarak planlanan ev gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde basamak arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene ara ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahibi mahsus olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde da etaplar halinde tekmil arsaların altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.

Soru: Ev arsalarının illere bakarak dağılımı zahir olacak?

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız hane arsalarının dağılımları belirlendi. Buna göre, arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon göz gayeli arsamızın bazı illerdeki dağılımı ise şöyle: “Basamak gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’birlikte, 100 bini Ankara’dahi, 25 bini İzmir’birlikte, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’birlikte, 30 bini Diyarbakır’de, 28 bini Eskişehir’da, 26 bini 700 Van’da, 23 bini Antalya’de.”

Istifham: Toplumsal bölük başvurusu eden vatandaşlar göz arsasına üstelik başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem bile konut amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Değme ikisinin da kurasına katılabilir. Eğer ikisi şappadak çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Lüzumlu destekleri istisnasız değme vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Basamak arsası düz vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk sefer vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, ocak yapmaya amade yer alternatifiyle bağan sağlık grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, çevre fiyatlarının çok altında benzeri bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye uygun şekilde ve belirlenen süre ortamında öz evini yapabilecek. Lazım teknik ve hukuki destekleri, Bakanlık olarak, TOKİ yerine ayrıcasız gelişigüzel vatandaşımıza sunacağız. Habbe mensur sürecinde hak sahiplerine mimarlık ve mühendislik desteği de verilecek. Ayrıca, gene birlikte parsellerde doğruluk sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda dahi rastgele kalem proje desteğini verecek. Hemen arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır kuzuluk getirip türe sahibi vatandaşlarımızın tayf ettikleri evi yapabilmeleri yerine vacip maharet destek birlikte sağlanıyor.

Soru: Yanında ve mutlak basamak arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan arz çok brüt 150 metrekare hane yapmaya ergonomik bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta alay malay parseller bulunuyor. Alay Malay parsellerde türe sahipleri çoğunluk sağlar ve nesir üzerine müzaheret irade ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar mesnet zait 4 kalpsiz, 5 cellat geçmeyecek. Bağımsız Milletvekili parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilir. Bu yıl boşluk ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahibi muhtemelen olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Hane arsalarında ödemeler hangi olacak?

Bağımsız Milletvekili parseller, 192 bin 500 liradan başlayan hep kıymet ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği tıpkısı modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paydaşlı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan hep kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle gine 10 yıl vadeyle ve faizsiz tıpkı şekilde yapılabilecektir.

Soru: Konut arsası düz hangi ahit familya yaptırabilecek?

Tahsis edilen özgür arsalar üzerine yer tahsis tarihinden itibaren evvel yıl içerisinde (altyapısı bitmiş ise) ev inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç olacak. Müşterek parseller üzere ad çekme çekimi yapıldıktan bilahare tapu senedinin tarihinden itibaren bildirme geç tıpkısı yıl içre (altyapısı evet ise) konutunu yapmaya başlamaları ve ümran planı koşullarına göre kül bloklar üzere dayanak hatim taban döşeme seviyesini bildirme geç 2 sene ortamında bitirmeleri eşya olacak.

“2023’ün önceki çeyreğine kadar kamu kuraların çekilmesi planlanıyor”

Soru: Kuralar hangi ahit çekilecek?

2023’ün önce çeyreğine büyüklüğünde bölük ve arsalar için umum kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Soru: Konut arsasına kimler müracaat yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalkışmak, 18 yaşını doldurmuş görünmek, şehremaneti sınırları içinde ikamet etmek yahut o kaymakamlık nüfusuna kayıtlı koyulmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden rastgele birisinde ise Minval ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek yahut ilçe nüfusuna mukayyet görünmek. Gayrı belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Uray sınırları içerisinde kalmak veya kaza nüfusuna mukayyet atılmak) referans sarrafiye tarihi olan 10 Teşrinievvel 2022 tarihinden geçmiş projenin bulunduğu belediye sınırları içerisinde durmak veya aşağıda belirtildiği kadar ilişik nüfusa mukayyet gelmek.

Soru: 50 bin hisse senedi yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde vadi alacak. Proje kapsamında 50 bin hareket yeri amacıyla önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş hareket yeri yapılacak. Adi ve itidalli ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Soru: 50 bin gelişim yerinin ödemesi kuşkusuz olacak?

50 bin hareket yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayici ve zinde girişimcilere sunuyoruz. Bu iş yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına iri ulama sunacak. 100 bine mail ek istihdam sağlayacak. Böylelikle ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok yardım sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan yoz işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan araba üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu sanayi/gelişim yeri alanlarımızla pespaye işletmeciye bindi olacağız. Kişi işini dayamak isteyen canlı kardeşlerimizi dükkan ve yazıhane sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri başvuru şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı koyulmak, projenin bulunduğu el nüfusuna kayıtlı kalkmak yahut o iklim sınırlarında faaliyette bulunuyor koyulmak, referans tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş kalkışmak, Maharet Belgesi, İşyeri Küşat Belgesi, İlgili Hane Vasıta Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Tecim yapıldığına dair belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından bayağı çocukları mülkiyetinde hareket yeri olmaması.

Istifham: Toplumsal hane kampanyasının basamak satışı ve kira fiyatlarına etkisi ne olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz toplumsal ev sayısını 2 milyona, sair projelerle gelişigüzel ululuk namına ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı bile 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Tahminî 900 bilyon lira yatırım değeri olan proje sair sektörlerimizi birlikte etkileyecek. 2 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe misil açacak. Böylesine devasa benzeri yatırım ülkenin tamamında eş ve kira fiyatlarını düşüreceği üzere, vatandaşlarımızın konuta erişimini birlikte kolaylaştıracak. Bu kampanya hür teşebbüs yatırımlarında kere açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki basamak sahipliği oranını daha da artıracaktır.

Istifham: Toplumsal konutların evvel temelleri ne antlaşma, nerelerde atılacak?

Toplumsal konutlarımızın ilk temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’dahi, Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak oluşmak için 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: