29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı.

İlçe Ahali Eğitim Bilimi Müdürlüğü konuşma salonunda düzenlenen programda konuşan Ilçebay Hasan Kurt, 29 Ekim’in Türk milletinin bağımsızlık ve doğacak uğrunda verdiği kurtuluş mücadelesini millet egemenliğiyle taçlandırdığı hümayun tıpkı aktarılma olduğunu söyledi.

Konuşmaların arkası sıra günün anlam ve önemiyle ilgilendiren şiirlerin okunduğu programda protokol üyeleri, mektepli ve öğretmenlerle ışık çektirdi.

Programa, Belediye Başkanı Ensar Dündar, İlçe Kurnaz Komutanı Binbaşı Engin Çağlayan, İlçe Itimat Müdürü Yusuf Ambulans, kurum müdürleri, siyasal parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile kaymakamlık sakinleri katıldı.

Merzan Kent Stadında tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Cumhuriyet Altını rejiminin en ongun idare biçimi namına ortaya konulduğunu ve halk marifetiyle bodur sürede benimsendiğini belirtti.

Cumhuriyetin ilanının ülkede güzel değişimler başlattığını aktaran Akbıyık, “Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkiye medenilik amacında yüce adımlar atmıştır. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ilk Teşrin 1923’te birlikte ‘Türk milletinin geleneklerine ve adetlerine bildirme makul dalavere Cumhuriyet Altını idaresidir’ diye zar ettiği Cumhuriyet, bizlere bırakılmış sunma büyük mirastır.” dedi.

Şiirlerin okunduğu, gösterilerin ve saz dinletisinin sunulduğu programda, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören geçişiyle sonuç bulan programa, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Yüksekova 3. Yaya Fırka Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan, vali yardımcıları, İl Bitirmiş Komutanı Ferik Coşkun Yeğin, Adalet Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Itimat Müdürü Salavat Mete Kaynak, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygusal Yılmayan, kurum amirleri ve siyasal parti temsilcileri katıldı.

Share: