30 Ağustos Galebe Bayramı’na akla yatkın

Edirne Şehremini Recep Gürkan, 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Gürkan, mesajında Türk milletinin, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğini belirtti.

30 Ağustos’un, Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ayrımsız ulusu küllerinden baştan var ettiği, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyet’in kuruluşunun temellerinin atıldığı eke benzeri periyot olduğunu rapor eden Gürkan, şunları kaydetti:

“Milletimizin edebi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuza büyüklüğünde amma sonsuza büyüklüğünde tamamıyla ve baştan sona yaşatmaya devam edeceğiz. Şundan on paralık kimsenin kuşkusu olmasın. Edirne’den Ardahan’a bu milletin hep fertlerinin Cumhuriyet Altını sevgisi, mahdut sevgisi ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi vardır. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ilkeleri bu millete rastgele devir kandil tutmuştur, çıktı da tutmaya devam edecektir.

İşte bu hümayun zaferin zaman 100. yılını kutlamaktan değer ve çekicilik duyuyoruz. Bugün bir misil daha kortej veriyoruz kim mecmu imkansızlıklara, yokluklara, çekilen açılara rağmen bin tıpkısı bata çıka kurulan Cumhuriyet Altını’imize sahip çıkmaya, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ülkemizi ileriye tasrif etmek üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ve istiklal için canlarını feda eden tam şehitlerimizi tevakki etmek, şükran ve rahmetle anıyorum.”

– DÜRÜST Öğür İl Başkanı İba’nın mesajı

DOĞRU Öğür Edirne İl Başkanı Belgin İba, 30 Ağustos zaferinin 100’üncü sene dönümü nedeniyle tebrik kartı mesajı yayımladı.

İba, 30 Ağustos zaferinin sene dönümünü şişman tıpkısı çekicilik ve mutlulukla kutladıklarını belirtti.

Dumlupınar’dahi düşmanı yenen Gazi Mustafa Kemal komutasındaki yiğit ordunun, bugün yaşadıkları haysiyet ve gururun yegane kaynağı olduğunu bildiren İba, Kurtuluş Savaşı’nın başarı noktası olan, irtibat ve tesanüt süresince gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos zaferinin, Türk milletinin fedakarlığının, kararlılığının ve vatan sevgisinin oylumlu ve anlamlı tıpkısı göstergesi olduğunu rapor etti.

30 Ağustos zaferinin Türk milletinin azim ve iradesinin, gücünün ortaya koyulması bakımından nazik ehemmiyet yer ettiğini belirten İba, “Bu heybetli zaferimiz, muazzez milletimizin duraksama etmeksizin reddettiği, gücünü sınayanlara muktezi cevabı verdiği majör dönüm noktalarından biridir. Bize düşen da çok odaklarına cebin bu eren vatanı tarihimizden ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla sonuna kadar korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin bire bir ruh ve ayrımsız iradeyle yarınlara güvenli adımlarla yürüdüğünü vurgulayan İba, mesajında şunları kaydetti:

“Iri saldırı zaferiyle aynı alplık destanı yazılmıştır. Biz üstelik yürüttüğünüz mücadeleyle sonraki nesillerin uğrunda çok elan serbest, haddinden fazla henüz ziyalı aynı konsept açmanın gayreti içindeyiz. Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını miras namına tezyit etmek amacıyla kesintisiz çalışıyoruz. Iri zaferden aldığımız ilham ve cesaretle Türkiye’yi henüz entelektüel bir geleceğe dayanmak amacıyla mücadelemizi sürdüreceğiz.

Türk Milletinin birçok fedakarlıklarla verdiği İstiklal mücadelesini hep dünyaya haykırdığı ve sonucunu zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos tarihi; kahraman ordumuzun ve ermiş milletimizin yüce tarihinde açtığı zer ayrımsız sayfadır. Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı için verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin 100. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, cebe arkadaşlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan Eren şehitlerimizi, gazilerimizi yağmur, istinkâf etmek ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Utku Bayramımız mutlu olsun.”

-CHP İl Başkanı Pekcanlı’nın mesajı

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 30 Ağustos Galebe Bayramı nedeniyle akıl yayımladı.

Pekcanlı mesajında, 30 Ağustos zaferinin bağlantı, muadele ve tesanüt ruhuyla merkum nazik benzeri uzunluk olduğunu belirtti.

Ebedi Serdar Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 30 Ağustos 1922 günü zaferle sonuçlanan Balaban taarruzun, Türk milletini, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan kızıl tıpkı süje olduğunu aktaran Pekcanlı, “30 Ağustos haset, ermiş milletimiz ‘Ya bağımsızlık ya ölüm’ diye çıktığı yolda hedefine erişmiş, bu topraklarda kıvrak insanların asla köle yaşamayacağını bilcümle dünyaya göstermiştir. Bu galibiyet ile halkımızın yaktığı, bağımsızlık, özgürlük ve türe ışığı tamlık mazlum milletlerin bile kölelik zincirlerini kırarak özgürlüğe kavuşmasına esin vermiştir. Bu kalp ve düşüncelerle özellikle Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk olmak için yekpare şehitlerimize rahmetle anıyor, vatanı üzere uğraş veren kahramanlara şükranlarımı sunuyor, halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

MHP İl Başkanı Tercan’ın mesajı

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı nedeniyle tebrik mesajı yayımladı.

Tercan, mesajında 30 Ağustos zaferinin en iri yiğitlik destanlarından biri olduğunu vurguladı.

Tarihi gündelik siyasi ve ideolojik çekişmelerin ara bulucu haline getirmeye etkin nifak çabalarına cebin birliği korumanın yetişkin olduğunun altını çizen Tercan, şunları kaydetti:

“Büyük Galibiyet’in 100. Sene dönümünde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ile yenmiş askerlerini ve bu vatan üzere duygusal veren, mefret bayrağı yere düşürmeyen aziz şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun, saf içre yatsınlar. Mustafa Kemal Atatürk demiş kim ‘Bu sahada akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçar şehit ruhları kerem ve cumhuriyetimizin sonsuz koruyucularıdır.”

Ongunluk Partisi İl Başkanı Tekin’in mesajı

Devlet Partisi İl Başkanı Sinan Uğurlu, mesajında 30 Ağustos 1922 tarihinin, yıllarca süren Halas Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen tıpkı gün olarak üstelik kayıtlara geçtiğini belirtti.

Türkiye’yi bölüp, ayırmak ve kullanmak isteyenlere 100 sene önceki şişman ayrımsız öğüt verildiğine özen çeken Uğurlu şunları kaydetti:

“Milletimiz, canını dişine takarak temas ve el birliği zarfında 30 Ağustos 1922 tarihinde haçlı ordularını mağlup ederek onlara tarihi aynı öğüt verdi. İnancı, Namusu, Vatanı ve Bayrağı uğruna canlarını veren aziz şehitlerimiz bize bu fena hâlde toprakları hayat ettiler. 30 Ağustos Zaferi bizim temas ve beraberliğimizin örneğidir. Emperyalist güçler bugün gine tıpkısı taşmış emeller peşinde koşuyor. Değişik entrikalarla ülkemizi kesmek, Milletimizi hatta İslam alemini birbirine azaltmak sonuçta kul haline getirmek istiyorlar. Ayrımsız bakıma, 1920’lerde yapamadıklarını zaman politik, konuşu, toplumsal ve üstelik zırh zoruyla gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Kâm Partisi adına tığ bayağı bire bir politik uğraş yapmıyoruz. Yapmış olduğumuz savaşım, ülkemizi temas bakımdan vasilik altına alıp işletmek, itibarını azaltmak ve böylelikle hafif lokma haline getirip oyalanmak isteyenlerin bu emellerini boşa fehmetmek içindir. İçinde bulunduğumuz şartlarda yegâne kalpgâh, biricik yumruk kalkmak zorundayız. Değme yurt evladının kalbi milletimizin kontak beraberliği, vatanımızın ayrılamaz bütünlüğü üzere atmaktadır. Bu önsezi ve düşüncelerle parçalanmamış milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarım.”

TILSIM Partisi İl Başkanı Ardıl’nın mesajı

ÇIKAR YOL Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Ardıl, 30 Ağustos Galebe Bayramı zımnında bir tebrik mesajı yayınladı.

Arda, mesajda, yurt sevgisi, istiklal tutkusu ve kahramanlığın destanlaştığı kutlu mücadelenin övünç haset olan 30 Ağustos zaferinin 100. yıl dönümünü büyük bir çalkantı ve gururla idrak ettiklerini tabir etti.

26 Ağustos’ta Balaban Taarruzla başlayan ve 30 Ağustos 1922’üstelik Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile taçlanan Halas Savaşı’nın sadece Türk milletine değil, dünyadaki tüm milletlere emsal olduğunu anlatım fail Arda, şunları kaydetti:

“Bu yengi; bilcümle yokluklara, imkansızlıklara karşın yüreği vatan sevgisi ve imanla meşbu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği şişman kahramanlıkların ve kocaman mücadelenin sonucunda elde edilen şişman bir zaferdir. Devir boyunca gücünü, inan, birlik ve beraberlikten düzlük milletimizin sahip olduğu kutsal değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı ve Şişman Hücum ruhu, şimdiye kadar olduğu kabilinden artık birlikte karşılaşacağımız badireleri aşmamızda arz şişman güvencemiz olacaktır.

Zaman böylesi muhteşem aynı tarihin mirasçıları olan bizlere düşen yeryüzü yüce fariza bire bir şuur ve ruhla, atalarımızın emaneti vatanımıza ve Cumhuriyetimize eş çıkmak, ülkemizin gelişmesi amacıyla var gücümüzle çalışmaktır. Milletimiz güzeşte olduğu kadar bugün üstelik bu sorumluluğunu milli bağlantı ve el birliği düşüncesiyle mutlak ve bağımsız sevimli kararlılığını sürdürecektir. Bu görkemli zaferin sene dönümünde, başta Gazi M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşları girmek amacıyla, umum şehitlerimizi ve gazilerimizi gönül borcu ve tazimle anıyor, muazzez milletimizin 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı açık açık kutluyorum.”

Share: