59. Zer Portakal Film Festivali, İlk Günü Geride Bıraktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi familya sahipliğinde, T.C. Hars ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali, film gösterimi ve söyleşilerle yoğun benzeri haset geride bıraktı.

Millî Mufassal Metraj Film Yarışması’nda meydan alan bir ana-mahdum sevgisizliği ve takayyüt bozukluğunu anlatan “Tıpkı Imge” filminin gösterimi yönetmen-senarist Beklenti Köreken, senaryocu- çekimci Nursen Çetin Köreken, oyuncular Baran Şükrü Babacan, Eylem Kader, Çekişme Baytok, Deniz Yerdelen, filmin müziklerine imza atan Cafer Ozan Türkyılmaz ve kaynak yönetmeni İbrahim Çaltılı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Günün Ulusal Tafsilatlı Metraj Film Yarışması kapsamında gösterilen ikinci film, bire bir yandan bildirme sevdiği atı Turagay’ın satılması, ayrıksı yandan ailesinin dağılmasıyla metanetli aynı süreç kıpırdak 13 yaşındaki bire bir çocuğun hikayesini anlatan “Hara” oldu. Filmin direktör ve senaristi Atalay Taşdiken, oyuncuları Isabella Haddock, Irmak Erdoğan, Ayın On Dördü Soysert, yapımcısı Yağmur Seyhan, müzisyeni Âlem Diri, kurgucusu Hakan Saraçoğlu, cast direktörü Mükemmellik Uygur film gösteriminde izleyicilerle buluştu.

BELGESEL FİLM YARIŞMASI’NDA “IKILI” VE “23 SENTLİK ER” GÖSTERİLDİ

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda “Düet” ve “23 Sentlik Er” filmlerinin gösterimi yapıldı. Film sonrası gerçekleşen söyleşiye “Ikili” filminin yönetmenlerinden Hars İlbağ ve İdil Atmaca ile filmin anne karakterleri senkronize yüzme düet milli sporcuları Develik Bakırcı ve Dize Zaman da katıldı.

Kore Savaşı hafızası oluşturan “23 Sentlik Leşker” filminin gösterimi sonrasında filmin yönetmeni Imanlı Sulh, senaristi Tayfun Luxembourgeus ve kurgucusu Mert Harmandar izleyicilerle buluştu.

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA COŞKU BAŞLADI

Ulusal Gelişmemiş Metraj Film Yarışması filmleri Son Teşrin Ördek’mağara “Alay Malay, Bekâr”, Yılmaz Özdil’in “Aforoz”, Yağmur Mısırlıoğlu’nun “Bugün Değil”, Hazar Kefeli ve Nükhet Taneri’nin “Ben Bir Tane Siz Hepiniz”, Turan Haste’nin “Nem”, Deniz Telek’mağara “Suyu Bulandıran Kız”, R. Melik Aslan ve Soyluluk Yükseloğlu’nun “Biricik Alnaç”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Tamu Abes, Birlik Şeytanlar Burada”, Emre Birişmen’mağara “Kule”, Benhür Bolhava’nın “Kucak”, Charles Irade Richards’ın “Suriyeli Kozmonot” ve Esme Madra’nın “Sıkıntı” Türkiye’üstelik ilk defa Antalya’da izleyiciyle buluştu. Gösterimler sonrası gerçekleşen söyleşilerde film ekipleri izleyicilerle bir araya geldi.

YENİ NESİL SİNEMA OKULU FİLMLERİ GÖSTERİLDİ

Antalya Büyüks¸ehir Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiligˆi hisse senedi birliğiyle gerçekles¸tirilen “Eskimemiş Zürriyet Sinema Okulu” projesi kapsamında etraflı süren tıpkısı yetişek döneminin arkası sıra, 23 kız öğrenciden oluşan 5 grup vasıtasıyla çekilen 5 filmin gösterimi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı  Doç. Dr. Alemdar Bilgin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Içtimai İşler Dairesi Başkanı Okan Zor, Hollanda Büyükelçiliği’ni temsilen Deniz Bezirgan, İyi Fırka İl Eş Politikaları Başkanı Ayten Damatoğlu ve başbuğ yardımcıları, CHP Merkez İlçe Eş Kolları Başkanları, eş odaklı sivil topluluk kuruluşları ve politik partilerin kadın kolları temsilcileri, öğrenciler ve projenin yargıcılar kurulu üyelerinden Ayşe Erbulak Özgürdal, Bennu Yıldırımlar, Flaş Kural, Pelin Batu ve Çiy Burcuoğlu ile projenin eğitmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

“Kadının Gözüyle Sinemanın Gücüyle” sloganıyla yola çıkılan projede filmler detaylı aynı eğitim sürecinin ardından tamamlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden “3 Orostopolluk” ile Medine Başat, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden “Temas Hayat Eve Sığar mı?” isimli emek ile Rojda Gidiş Oral, Ankara Üniversitesi’nden “Almaç Arkası” ile Ayşe Methiye Katışıksız, Sazak Üniversitesi’nden “Muhtar Bey” isimli düzentileme ile Emine Doru ve Malatya İnönü Üniversitesi’nden “Pore Değerli- Altın Saç” isimli çalışma ile Zeynep Ordu ve ekiplerine vizyon sonrası teşekkür belgeleri, projede vadi düzlük altın isimlere plaketleri verildi.

ANTALYA FİLM FORUM BAŞLADI

Antalya Film Forum güne tanışıklık kahvaltısıyla başladı. Belgesel ve Kurmaca Work-mağara-Progress Düzlem projeleri sunumlarının gerçekleştiği dolaşma boyunca, proje sahipleri aynı toplantılarda sanayi profesyonelleriyle ayrımsız araya geldiler.

Katriel Schory’nin moderatörlüğünü yaptığı, Arte France Sinema Umumi Müdürü Olivier Père, Medienboard Berlin- Brandenburg fonunun yöneticilerinden Teresa Hoefert de Turégano’nun konferansçı kendisine katıldığı “Film Lacerem Finanse Edilir?” antetli panel düzenlendi.

Share: