6’ncı Geleneksel İsmet Atlı Karakucak Güreşleri’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

Türk Güreş Vakfı Adana Ofis Başkanı Mustafa Dönmez, semiz güreşlerin Türk güreşine çokça katkısı olmadığını belirterek, Karakucak güreşlerinin olimpiyat şampiyonları çıkardığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Kozan Kaymakamlığı, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü, Kozalak Belediyesi ve Türk Güreş Vakfı Adana Yazıhane Başkanlığı marifetiyle 24 Eylül’de düzenlenecek 6’ncı Geleneksel İsmet Atlı Karakucak Güreşleri’nin tanıtım toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Komite Güruh Salonu’nda yapılan toplantıya, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Türk Güreş Vakfı Adana Bölüm Başkanı Mustafa Dönmez, uray bürokratları ve tertip komitesi üyeleri ile sakat güreşçiler katıldı.

Toplantıda konuşan Belediye Reisi Zeydan Karalar, acun ve olimpiyat şampiyonu Adanalı güreşçi İsmet Atlı’nın, kariyeri süresince mehabetli başarılar elde ettiğini ve yetişkin ayrımsız halk ozanı olduğunu söyledi. Güreşler üzerine hikmet veren Karalar, “Sabık yıl 588 güreşçinin savaşım ettiği organizasyonumuza bu sene bin civarında güreşçi katılacak. Toplamda 270 bin 500 TL armağan dağıtacağız. Çalışkan yayınlanacak organizasyonumuza katılan minik sporcularımızın ise tamamına 200 TL armağan vereceğiz” dedi.”YAĞLI GÜREŞÇİLER ÇOKÇA MALİYETLİ”Türk Güreş Vakfı Adana Bölüm Başkanı Mustafa Dönmez ise Çukurova bölgesinde yıllardan beri yapılan Karakucak güreşlerinin, minder güreşine bildirme andıran güreş olduğunu kaydetti. Semiz güreşlerin daha popüler olduğunu ancak sportif başarılar bakımından Karakucak güreşlerinin daha hayır olduğunu aktardı. Dönmez, güreşlere başarılı sporcuları davet ettiklerini ancak besili güreşlerdeki popüler isimleri faziletli maliyetler nedeniyle çağırma etmediklerini vurguladı.”TÜRK SPORUNA ÇOKÇA FAYDASI OLMAZ”Semirtilmiş güreş ile Karakucak güreşini kıyaslayan Dönmez, “Tabi yağlı güreşlerde ayrımlı benzeri popülerlik var. Buna etkin yayınların dahi etkisi oldu amma Karakucak güreşlerinde kamuoyunun haddinden fazla bildiği sporcular namevcut. Yağlıların maliyeti biraz erdemli. Kaynağımızı amacına makul kullanmamız lazım. Besili güreşçi, çokça balaban, adlı sporculara bütçemizi vermenin gereği bulunmayan çünkü Türk sporuna çok faydası olamaz. Önceki yıllarda, 1990’dan önceki hele pamuk hasadından sonradan köylerde son baharlarda Karakucak güreşleri olurdu. Belde illerden izlemeye gelirlerdi amma semirtilmiş güreşteki kabilinden Ankara’dan, dışarıdan mevrut haddinden fazla yoktu. İnşallah Karakucak güreşleri de pop tamam zira semiz güreşin Türk güreşine haddinden fazla katkısı bulunmayan” diyerek konuştu.”YAĞLI GÜREŞTEN OLİMPİYAT ŞAMPİYONU NAMEVCUT”

Sporda herhangi bir branşta olimpiyat şampiyonu çıkarmanın önemli olduğunu vurgulayan Dönmez, “Olimpiyat şampiyonu tarh noktasında semirtilmiş güreşte bire bir molekül namevcut. Hep Karakucak’tan çıkmıştır. Karadeniz’birlikte, Samsun’da, Kahramanmaraş’ta Karakucak güreşleri bir nice böke çıkarmıştır amma bunların içerisinde üstelik minder güreşine bildirme yakını Çukurova karakucağıdır. Oralar köprüsüz Karakucak’tır. Tıpkısı yağlıdaki üzere ‘Göbeği havayı gördü’ derler, ‘Yıldız gördü’ derler. O antlaşma yenilmiş sayılır amma Çukurova karakucağında bire bir minderdeki kabil tuş olana kadar devam kıymet” dedi.

Share: