70 milyon çilek fidesi toprakla buluşuyor

Türkiye’nin koca çilek üretim merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde yeni çilek fidelerinin ekimine başlandı. Silifke Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Asıl, ilçenin Türkiye’deki çilek üretiminin yüzdelik 40’ını, ihracatının birlikte yüzde 60’ını karşıladığını bu sene Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında fidelerin toprakla buluşacağını söyledi.

Temmuz kocaoğlan sonu itibariyle tarlaların hazırlanarak fidelerin dikiminin yapılması, budanması ve toplanması üzere düzentileme süreci Haziran ayına büyüklüğünde devam ediyor. Silifke’dahi yaklaşık 3 bin ocak çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin dirilik, çilek üretimi yardımıyla dirimlik elde ediyor. Çilek çokluk sezonunda Silifkelilerin beraberinde Şanlıurfa ve Kahramanmaraş başta görünmek üzere yer illerden gelen işçiler üstelik çalışıyor.

İlçede 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton iz beklenirken, Yurtiçi ve yurtdışında marka olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon beyninde çilek fidelerin toprakla buluşacağı belirtildi.

Göz, faziletli kalitedeki meyvelerin iriliğini zaman sonuna kadar koruduğunu, bu nedenle üstelik tüccarların aheste talebiyle karşılaştıklarını, bu yıl yeni ekilen çilek fidelerinden 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton çilek hasadının yapılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Coğrafi belen tescilli çileğimizin fide ekimi başlamış bulunuyor. Fidelerimiz Toprakla buluşuyor. Güzeşte yılki karşıt Ukrayna Rusya savaşı krizinden kontekst muvasala ve satış sıkıntısı yaşadık. Çilek fidesi ekiminde bu yıl tenakus var. Sebeplerinden biride girdi maliyetlerin yüksek olması. Yeniden üstelik sezona umutla bakıyoruz. 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton yayın bekliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında bellik olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında fideler toprakla buluşacak” – MERSİNShare: