ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık müzaheret

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda destek için 89 milyon dolarlık yardım yapılmasının planlandığını duyurdu.

KUL Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kayıtlı açıklamada, “Bakanlık, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın ceberut savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının posta açtığı ivedili insanca zorlukların üstesinden gelmesine dayanaklık etmek amacıyla 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı ölçü niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, savaş nedeniyle bir nice bölgede hareketli mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu tabir edildi. Açıklamada şu ifadelere vadi verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı nehiy etmesi, ülkenin iri tıpkı bölümünü yağız mayınları, patlamamış cephane ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Moskof aktörler marifetiyle Ukrayna’de gördüğümüz şekilde el yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, henüz önceki Suriye’de elden DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar artağan tarım arazilerine erişimi engelliyor, yeniden mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve bigünah Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet dahi alil bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin gösterişli olabileceğini anlayış ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde bire bir alana karşılama etmektedir.”

Share: