Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Ayrımsız Esrar Kuşkusuz Gizlice Tamam?”

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, TBMM Türe Komisyonu’nda, Duman, Duman Mamulleri ve Etanol Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Yasa’bile mübayenet öngören yasa teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’de, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vasıtasıyla üretilen aynı esrar zahir geriden geriye evet?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı haiz Yaman, Duman Mamulleri ve Etanol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa ile Bazı Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi, TBMM Türe Komisyonu’nda kabul edildi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman başta kalkmak amacıyla Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin kabil birçok ilde geleneksel anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve yerli yaman” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Kötü işi konuşulurken maatteessüf, ayrıntılı süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile haricen kaçak olarak Türkiye’ye gizlice yollarla getirilen tütünler hep karıştırıldı. Bilcümle karıştırıldığı üzere de amal hep kavisli yapıldı. Kusurlu yapıldığı amacıyla de yıllardır yurttaş çile çekiyor, keskin çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında uluslararası sigara şirketlerinin birlikte baskısıyla nereden geldiği aşağı galiba olmayan bir anlayışla, izin belgesi almadan tütün satan, satışa yeryüzü fail, bulunduran, nakledenlere üç yıldan şeş yıla kadar hapishane cezası geldi. Ben şu anda bunu Tiryaki Mir’e ticari amaçla satsam gideceğim üç sene hapis cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Ya, Türkiye’da, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından üretilen tıpkı yaman nasıl habersizce peki?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 KEZ CEZA GETİRİYORSUNUZ: Ben bu Mecliste yüzlerce kat anlattım. ‘Bu ceza akıllıca değil’ dedik. Sesimizi noksan duymuşsunuz rüfeka. Tığ bunu ‘üçü iki yapın’ diyerek söylemiyorduk, bunu ağız ağıza çekmek geçişsiz. Kanun’bile sarmalık duman satanlara ilişik yönetsel nakdî ceza elhak var, mala umum koyma var. Doğrusu tıpkısı fiilin ayrımsız cezası peki. Siz niçin hızınızı almıyorsunuz tıpkısı eyleme, tıpkısı fiile 2 sefer ukubet getiriyorsunuz kim? Hem idari para cezası verip hem mala el koyacaksınız, bire bir dahi ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan beş yıla büyüklüğünde hapishane cezası getireceğiz’ diyorsunuz veya ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Şimdi Abdullah Mir, ayrıksı hukukçular bile “Efendim, biz bu şekilde yaparak genişlik azından denetimli azadelik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar ihvan, bu vatandaş tıpkı kere satmıyor kim bunu. Herif 200 kilo, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini tıpkı satıyor, ihtiyacına göre 20’sini ayrımsız satıyor, 100 kiloyu aynı satıyor, rastgele antlaşma satıyor bunu. Deminden daim cezayla karşı karşıya kalacak dolayısıyla toplu alacağı ceza az daha koca öldürmeye teşebbüsle tıpkısı molekül ati, yani mantığı namevcut bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA ÜSTELIK KARŞILIĞI YOK: Bakınız, uygulamada şu anda bu yasadan ortalık benim bildiğim, yüzlerce kişi kıygın. Tıpkısı derinti savcılıkta dosya var, aynı güruh da açılmış ülkü var. Yani siz tıpkı taraftan diyorsunuz kim, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Tıpkı taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Tığ 2017’üstelik dediğimizde şayet bizi dinlemiş olsaydınız, bugün bu yasa esasen buraya gelmeyecekti. Bakınız, beş altı sene bilahare bu şekilde geçse de bu yasa tekrar ati; burada tartışılacak, konuşmayacak çünkü bu yasanın uygulanabilirliği namevcut. Bu dam cezasının banko halkta birlikte karşılığı bulunmayan. Hapishane cezasının alt sınırını üç yıldan iki yıla kesmek kesinlikle sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: