Adana’da içtimai konut umudu! Yurttaş 6 bin 356 daire amacıyla ince kuyruklar oluşturdu

Cumhur Reisi Recep Tayip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik içtimai göz projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Güçlükle gelirli aileler üzere TOKİ, bir tane seferde 250 bin basamak inşa edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, inşa edilecek olan konutların yapım sektörüne elbette tıpkısı baskı oluşturacağına dayalı değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden ufuk heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların vahim sargı gösterdiği projede şimdiye kadar 900 binden çok başvuru yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e kadar sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular zımnında birçok ilde bankalarda ATM’lerde teferruatlı kuyruklar oluştu. Başvuru üzere gelenler ise bu projeyle eş sahibi olabilecekleri üzere ateşin olduklarını tabir ettiler. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü nazik içtimai hane projesi yerine tanıtılan emek, Adanalıları birlikte heyecanlandırdı.

6 BİNDEN AŞKIN EV YAPILACAK

6.356 toplumsal konutun mensur edileceği Adana’üstelik hat Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 göz yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde önce 7’birlikte olduğunu kaydeden Şark Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Hep dünyada sosyal teavün, toplumsal hane cansız durumdayken, Cumhurbaşkanı’mızın açıklaması, yüreğimize su serpti. Çevre illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’de 3 bin 300, Osmaniye’bile 1600, Hatay’dahi ise 4 bin 500 içtimai ev yapılacak. Adana’mız, yer illerimize oranla civar planda düçar” diyerek konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje sayesinde elan önceleri tapusu olmayanların sülale sahibi olabileceğini nâkil Karslıoğlu, rakiplik ortamı üstelik gelişeceği üzere yurt sektöründeki fiyatların zir çekilebileceğini söyledi. Banka uğrunda kânunuevvel muntazır Dudu Caymaz (65) ise elan evvel haddinden fazla sefer TOKİ’ye başvuru yaptığını ancak kura çekimlerinde kendisine daire çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) da proje kapsamında konutların yüzde 20’sinin gençlere ayrılmasından bahtiyar olduğunu söyledi.Share: