AFAD, Ardahan’daki depremin peşi sıra düzeltme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi Açıklaması

Facia ve Acil Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’de meydana gelen depremin arkası sıra sürdürülen düzeltme çalışmaları kapsamında, bölgede mecmu 234 personel ve 52 aracın görev yaptığını bildirdi.

AFAD’dan yapılan mukayyet açıklamada, Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’birlikte saat 17.08’üstelik meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin peşi sıra hep 190 artçı yer sarsıntısı olduğu belirtildi.

Depremde 3 kişinin yaralandığı hatırlatılan açıklamada, bölgede AFAD, Açıkgöz, İtfaiye, Türk Kızılay, İl Özel İdaresi, İl Esenlik Müdürlüğü ile Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünden hep 234 personel ve 52 aracın görev yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, bölgede ölçülü çalışmalara bindi atfetmek için AFAD’dan aynı ofis başkanı ile 2 personelin görevlendirildiği belirtilerek, “Evleri hasar fariza vatandaşlarımız üzere bölgeye toplanmış 415 çerge irsal edilmiş¸ olup 355 çadırın kurulumu tamamlanmıştır. Bölgeye ayrıca 1 Ekim’dahi Malatya İl Afet ve Ivedili Ebat Müdürlüğünden 100 konteyner gönderme edilmiştir. Türk Kızılay eliyle, ihtiyaç sahiplerine 2 bin 850 ikramlık, 3 bin 150 akarsu, 5 bin 50 içecek, 2 bin 200 azık ve 2 bin 290 kişilik çorba dağıtımı yapılmıştır.” bilgisi paylaşıldı.

Psikososyal bindi ekiplerinin üstelik çalışmalara başladığı rapor edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bütün 39 kademe görüşme edilerek 346 vatandaşa psikososyal destek hizmeti verilmiştir. Hasar tespiti üzere Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız koordinasyonunda 15 araç ve 42 maharet personel ile kıyamet etkisi belirleme çalışmaları başlatılmıştır. Bölgeye 500 bin lira ivedi arkalama ödeneği aktarılmıştır. Göle Kaymakamlığı İlçe Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı Başkanlığı yoluyla depremden beis gören 99 haneye azık kolisi yardımı işlenmiş, 93 haneye birlikte sekmen başı 3 bin lira nakdi arkalama yapılması üzere değişmeyen münfail, ödeme işlemlerine başlanmıştır.”

Share: