Afyonkarahisar’da mağaralarda saklanan patatesler yurdun dört bir yanına ulaştırılıyor

Türkiye’nin kocaman patates istihsal merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde antipatik albeni deposu yerine mağaralarda tabii yöntemle saklanan patatesler, yıl süresince Türkiye’nin birçok ilindeki pazarlara gönderiliyor.

İlçeye sadık Akin köyünde teşrinievvel ayında hasat edilen patatesler, sevimsiz gelgel deposu adına geçer tüf kayalara oyulmuş mağaralarda saklanıyor.

Sandıklı Kaymakamlığının desteğiyle yaklaşık 25 sene evvel oyularak açılan mağaralarda saklanan tahminî 20 bin titrem patates, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa özellikle görünmek için Türkiye’nin çeşitli noktalarına gönderiliyor.

Geçmişte 3 mağarada mahsulat esirgeme edilirken bu sayısı 8’e ulaştı.

Fransa’dahi tüvana ve Sandıklı’dahi yaptırdığı antrepo mağarayı işleten gurbetçi İbrahim Aslan, envestisman yazmak üzere köyünü yeğleme ettiğini söyledi.

Bölgede mevcut mağaraların yanına 3 soğuk hava deposu mağarası yaptırdığını tamlayan Arslan, “Mağaralar 6 metre yükseklik ve 6 metre genişlikte yapıldı. Mağaraların uzunluğu ise 110 metre ile 90 metre beyninde.” dedi.

Mağaraların içerisinde kamyon ve hareket makinelerinin ferah ferah hareket edebildiğini dile getiren Aslan, şöyle konuştu:

“Mağaraların iç sıcaklığı yaz kış 8 derecede kalıyor. Depoları kazarken kaynak dide kazıyoruz. Odaları 75 ila 100 ton patates algı şekilde yapıyoruz. Üreticiler ilk teşrin ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Burada ne iklimleme cihazı var, ne bambaşka bir özdek. Kendinden nemini ve havalandırmasını yaparak patatesleri koruma ediyoruz. Bu şekilde bizim depomuzun beraberinde kooperatife ilgilendiren depolar bile var. Bunların toplamı 20 bin titrem kumpir alıyor. Buradan ne devir istenirse patates alınabiliyor ama en son mayıs ayına kadar kalabiliyor. Avrat işçiler mevrut patatesleri gözden geçiriyorlar, ayrıştırıyorlar. Bilahare çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’a gidiyor. İstanbul’dan da Türkiye’nin seçkin tarafına gönderiliyor.”

Share: