AFYONKARAHİSAR’DA PATATESLER, MAĞARALARDA DEPOLANIYOR

TÜRKİYE’nin en iri kumpir istihsal merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde toplanan patatesler, antipatik çekicilik deposu namına beğenilen mağaralarda saklanıyor. Patatesler, mağaralarda 8 ay süresince geçmiş günkü kabilinden muhafaza ediliyor. Okullu göre, mahsulat Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Sandıklı ilçesinde üreticiler, hasat ettikleri ürünleri Akin köyü Çepişoğlu mevkisindeki dağların altında mevcut ve itici hava deposu adına kullanılan mağaralara getiriyor. Teşrinievvel ayı başında getirilen tonlarca kumpir, bölgede herhangi bir biri 2 ile 3 bin titrem kapasiteli 10 mağarada mayıs kocaoğlan sonuna büyüklüğünde depoda kalıyor. İç sıcaklığı yıl boyunca 4 ila 8 paye olan mağaralarda kayırma edilen patatesler, yıl içerisinde okullu göre İstanbul, Ankara ve Antalya başta kalkışmak üzere birçok kente gönderiliyor. 25 yılı aşkındır makbul mağaralarda, kumpir ambarlama ve nakliye esnasında 100’e andıran işçi çalışıyor.

‘SICAKLIK YAZ-KIŞ DEĞİŞMİYOR’

Köy sakinlerinden İbrahim Arslan, “Depolarımızı hane bölüm kazıyoruz. 6 metre yükseklik, 6 metre genişlik oluyor. Odalarımızı yaparken üstelik 75 ila 100 ton kumpir algı şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz ekim ayında ürünlerini getirip bırakıyor. Sıcaklık yaz-kış değişmiyor; 8 aşama. Burada hangi iklimleme cihazı var hangi bambaşka tıpkısı molekül var; doğal. Bizatihi nemini ve havalandırmasını yaparak, patateslerimizi vikaye ediyoruz. Bu şekilde bende ve kooperatife ilgili depolar var. Bunların toplamı 20 bin ton kumpir alıyor. Buradan hangi devir istenirse, kumpir alınabiliyor. Ama en üst mayıs ayına büyüklüğünde kalabiliyor. Eş işçiler gelen patatesleri gözden geçiriyor. Batıl varsa ayrıştırıyorlar, çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’a gidiyor. İstanbul’dan Türkiye’nin seçkin tarafına gönderiliyor” dedi. (DHA)Share: