Ağrı Dağı eteklerindeki tenis kortlarında raket sesleri yankılanıyor

Iğdır’bile Veca Dağı eteklerinde kâin alan topu kortlarına, yavru, güre, yaşlı değme yaştan sporcu iştiyak gösteriyor.

Cahillik ve Spor Bakanlığının “Sporu Tabana Yayma Projesi” kapsamında Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Alan Topu Federasyonunun (TTF) yürüttüğü çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Dert Dağı eteklerinde mevcut Halfeli beldesi yolu üzerindeki alan topu kortları, kentte genişlik çok tercih edilen spor tesisleri ortada bulunuyor.

Tenis branşında 5 faal spor kulübü ve 73’ü veteran başlamak üzere bütün 493 lisanslı sporcunun bulunduğu kentte, 6 tenis kortunu ücretsiz kullanan bala, canlı, yaşlı seçme yaştan sporcu burada vuraç sallıyor.

Günde 200 kişinin kullandığı tenis kortlarında yılda 12 yerli ve 1 ulusal turnuva düzenleniyor.

Durmuş: “1 dalga olacak sporcumuzu arıyoruz”

Türkiye Alan Topu Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, tenisin rastgele yerde oynanması üzere federasyon namına mütenevvi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tenisi tabana yansıtmak ve Anadolu’nun seçme noktasında bu sporu deli dolu kuzuluk değirmek için çabalama harcadıklarını ifade eden Durmuş, şöyle konuştu:

“Iğdır’da iklim tenise haddinden fazla elverişli. Buradaki iklimin avantajları yardımıyla öncelikli illerimizden biri da Iğdır oldu. Çaplı çokça çocuğumuz var. Menfaat mı çıkar, tığ hala dünyada 1 orostopolluk olacak sporcumuzu arıyoruz. İnanıyoruz ki bire bir çevrim ülkemizden 1 dümen çıkacak. İşte böyle tohumları serpiştirerek köylerde tarama yaparak sportmen getiriyorsak, ihtimal benzeri çağ o köyden gelecek yavru 1 dolma olacak.”

Yılmayan: “6 tenis kortumuz var, şeb saatlerine kadar meşbu”

TTF İl Temsilcisi ve tenis antrenörü Yasin Yusuf Yılmayan birlikte Cahillik ve Spor Müdürlüğü yerleşkesinde bakir alan topu kortlarının yapılmasıyla bu spora ilginin daha birlikte arttığını anlattı.

Başarılı olan sporcuların, ailelerin çocuklarını bu spora yönlendirmesini sağladığını dile getiren Yılmaz, “Toplamda 6 alan topu kortumuz var, geceleyin saatlerine büyüklüğünde kırcı. Hele Kayısı Cup Turnuvası’nı yaptıktan sonradan herkesin tenise ilgisi artmaya başladı.” diyerek konuştu.

“Seçme mahallede çocukların elinde vuraç görebilirsiniz”

Kentte teniste yaşanan bu hareketlilikle birçok cesim başarıya birlikte imza atıldığını aktaran Yılmayan, şunları kaydetti:

“Serencam 2 ay içerisinde tenis takımımız Analig’dahi Türkiye 7’ncisi oldu. Manisa’dahi 2. Lig’dahi bitiş oynadık. Sarıerik Cup’ta çiftlerde dömifinal, teklerde çeyrek altın final gördük. Ağrı Dağı Cup Tenis Turnuvası’nda, Kibar 2. Grup’ta sporcumuz şampiyon oldu. Bu dereceler geldikçe bile iştiyak artıyor. Iğdır’birlikte alan topu artık tabana yayıldı, seçme mahallede çocukların elinde raket görebilirsiniz. Herhangi Bir anlamda, tesisleşme, pakt, alıştırma üstüne inanılmaz bir seviyeye ulaştık.”

Yılmayan, kentte tenis sporunu yaygınlaştırmaya bitmeme edeceklerini belirtti.Share: