Ahmet Akın: “Çiftçiye, ‘Siz Kültür, Biz Arkanızdayız’ Deyip, Sonrasında birlikte Çiftçiyi Desteklemeyerek Yarı Yolda Bırakan Ak Tümen, Imdi Yolcudur”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak, “Çiftçiye, ‘siz kültür, tığ arkanızdayız’ deyip, sonrasında dahi çiftçiyi desteklemeyerek yarı yolda bırakan Doğru Öğür, imdi yolcudur. Yolcudur Abbas bağlasan durmaz. Toprağını ekemeyen, biçemeyen vatandaşımızın neticesini sandıkta görecekler. Çiftçimizi bekâr bırakan, sözleriyle aldatan DOĞRU Tümen iktidarı önümüzdeki evvel seçimde sandığa gömülecek” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, bugün CHP Balıkesir İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. Atak, matbuat açıklamasında şunları söyledi:

“ÖNÜMÜZ KIŞ, ÇOKÇA TEHLİKELİ BİR NOKTAYA GİDİYORUZ”

“Fransız tarımına bindi verdiği için dürü alan Tarım bakanları gördük, bu ülkede kepeği ekilecek aynı şey zanneden Ekincilik bakanları gördük. Bu bakanlar hakikatten bakıyor amma vatandaşa değil havaya bakıyor ayrımsız de saraya lacerem yalpaklık yaparım, onların sözünden çıkmam diyerek bakıyor. Önümüz kış, haddinden fazla sakil tıpkısı noktaya gidiyoruz. Bu boş, kesin arasında. Buğdayın, arpanın, al mercimeğin bile ilk teşrin zamanı geldi. Dikici tarlasına girecek ama mazota, gübreye yaklaşamıyor. 9 ayda tarlaya atılacak taban gübre yüzde 200 zamlandı. Seçme dönme bindirim gelmeye bitmeme ediyor. Bu mebde, bu anlayışla üstelik bu bitmeme edecek. Çünkü üretimden yana olmayan, tüketimden yana olan bir iktidar ülkede.

“SERENCAM 11 YILDA TÜRKİYE’DE KAYITLI ÇİFTÇİNİN YARISI İŞİ BIRAKTI”

Son 11 yılda Türkiye’bile kayıtlı çiftçinin yarısı işi bıraktı. 11 yılda mütezayit üretim maliyetleri karşısında dünyalık kazanamayan çiftçinin borcu dahi 230 bilyon lirayı aştı. YANLIŞSIZ Fırka iktidarını dinleyen çiftçimiz umduğunu bulamadı. Ego tek maraba görmedim kim kıvançlı olan. 49 ili gezdik ve bu 49 ilin hiçbirinde görmedim. Hele Balıkesir’üstelik dikici zaman ağlıyor. DOĞRU Öğür Umumi Başkanı Erdoğan’ın çiftçilerimize, ‘tıpkısı karış yeri boş bırakmayın, tığ arkanızdayız’ dedi. Balıkesir’in Susurluk ilçesinde çiftçimiz DOĞRU Fırka iktidarını dinledi ve seçkin tarafa kamer çiçeğini yalaka. Karşılığını aldı mı? Yararlı. Benim hemşerilerim tüccara teyit edildi. 8 liraya kadar sakıt fiyatlarla engel etti benim hemşerilerim. Çiftçiye, ‘siz hars, tığ arkanızdayız’ deyip, sonrasında üstelik çiftçiyi desteklemeyerek yarı yolda bırakan YANLIŞSIZ Öğür, imdi yolcudur. Yolcudur Abbas bağlasan durmaz. Toprağını ekemeyen, biçemeyen vatandaşımızın neticesini sandıkta görecekler. Çiftçimizi yalnız bırakan, sözleriyle aldatan YANLIŞSIZ Öğür iktidarı sandığa gömülecek önümüzdeki önceki seçimde.

“DOĞRU PARTİ İKTİDARI YURTTAŞ NEZDİNDE SONLANMIŞTIR YASAKÇI”

49 iklim gezdim, şu anda memleketimdeyim. DÜRÜST Öğür iktidarı yurttaş nezdinde sonlanmıştır bekçi. Vatandaş intihap gününü bekliyor. Ekinci tarlasına gidemez, matbua ekemezse kayıt aldatmak zahir bulacağız? Bu gidişle elin buğdayına, arpasına, mercimeğine muhtaç kalacağız. Bunun sonucu mütezayit enflasyon olacak. Dünyada azık enflasyonu dakikasında geriliyor, bizde acilen artıyor. Acun dahi yüzde 34 olan gıda enflasyonu ağustosta yüzde 8’e indi. Bizde yüzde 100’e andıran ve dünyanın eksiksiz 12 tiran. Bu mesail karşısında, bu ülkenin Cumhurbaşkanı, bakanları pekâlâ uyuyor? Gerçekler ekonominin mahvolduğu, üretimin bırakıldığı, çiftçinin, hayvancının imdi tayyetmek istemediği, uymazlık üzerine zararla karşı karşıya mütezayit tıpkı Türkiye.

“PARA ŞIŞKINLIĞI SUNU ACIMASIZ AHALI DÜŞMANIDIR”

Ev ayından bu yana yani 9 ayda kumpir yüzdelik 170, şeker yüzde 164, benzen yüzde 127, makarna yüzdelik 113, aldatmak yüzdelik 98, peynir yüzde 90 zamlanmış durumda. Ayrımsız kilo kıyma 150 teklik, yumurtanın tanesi 2,5 lirayı aşmış durumda. TÜİK, DÜRÜST Öğür iktidarının kaymakamlık başkanlığı üzere müteharrik güvenini yitirmiş tıpkı kurumdur. Onun açıkladığı enflasyon bile yüzdelik 83,5, İstanbul Ticaret Odası’na bakıyoruz yüzde 110, ENAG’ın açıkladığı şişkinlik yüzdelik 186. Tığ bütün söylüyoruz enflasyon sunu cellat halk düşmanıdır. Enflasyona sebep olanlarda AK Tümen iktidarının ta kendisidir.

“SADECE ALGIYLA, SİYASET YAPARAK O FİLE DOLMUYOR”

Günlerdir Balıkesir’in sokaklarını, caddelerini, ilçelerini, pazarlarını dolaşıyoruz. Gerçek enflasyon çarşıda, pazarda, sokakta onun için vatandaşın filesini dolduramayanlar milletin gönlünü yapamazlar. Hoppadak algıyla, siyasa yaparak o ağ dolmuyor. Onun üzere imdi fikir milletin yakasından. Hakikatten bu milletin, SELIM Tümen iktidarına tıpkısı gün henüz tahammülü bulunmayan. Bu kadar meraklı ayrımsız yönetimle, Türk milletinin bile olup, vatandaşın ekonomisine, cebine antagonist olan bir iktidarın aynı zaman henüz fazla kalması bu ülkeye tıpkısı dolaşma henüz çok kötülük emreylemek.

“ÇİFTÇİYE ÖTV’SİZ VE KDV’SİZ ‘KIRMIZI SÜT’ SOYSUZ ALTINDA SÜT VERECEĞİZ Kİ ÜRETSİN VATANDAŞIMIZ”

Tığ tarımsal üretimde kullanılması amacıyla çiftçiye ÖTV’siz ve KDV’siz ‘al mazot’ adı altında süt vereceğiz kim üretsin vatandaşımız. Çiftçimizin itimat, akarsu ve cümbüş borçlarının faizlerini sileceğiz asıl parayı yapılandıracağız. Ziraat Bankası yapı amacına uygun adına çiftçiye istihsal üzere sıkıntılı kredi verecek. Çiftçiye verilecek bindi milli gelirin en bir iki yüzdelik 1’i olacak. Ödeme dahi her yıl ekim ayında yapılacak. Şu anda çiftçinin hakkını çiftçiye ödemiyorlar. 230 bilyon teklik borcu var çiftçimin, alacağı var ödeyin çiftçinin borcunu ödemiyorlar. Işaret ayak tabanı fiyatlarını bir yıl evvel açıklayacağız. Hububat, besili döl, baklagiller gibi ürünlerde hava garantisi vereceğiz. Vatandaş geriz oynamayacak. Çekicilik garantisini bilecek. Cumhurbaşkanlığımızın önce kararlarından ayrımsız tanesi Mühim Planlama Teşkilatını kurmak olacak. Orada bunların kâffesi planlanacak. Şu anda ülkede plan program namevcut. Ekincilik kooperatiflerinin yaygınlaşmasını heveslendirme edeceğiz. Tarım destekleri ve araçları haczedilmeyecek. Desteklerden gedik kesinlikle yapılmayacak. Hasat döneminde ithalatı yasaklayacağız. Sunma önemlisi dikici kazanacak, çiftçimiz kötülük etmeyecek. Yer kazanmazsa lacerem esnaf kazanacak? Arazi kazansın, köyler dolsun, insanlar köylerine gitsin. Köyleri dolaşıyorum, çiftçiler, ‘bizim çocuklarımıza kız de vermiyorlar’ diyorlar. İş yok, tehlikeli bulunmayan, köyler tıntın, fantom şehre çevrilmiş.

“DÜRÜST PARTİ İKTİDARININ EKONOMİK BUHRANI ESNAFIMIZI PERİŞAN ETTİ”

Çiftçimizin durumu böyleyken esnafımızın durumu dahi iyi değil. AK Öğür iktidarının iktisadi buhranı esnafımızı bakımsız etti. AK Tümen algısı ayrımsız tarafta ama gerçekler burada. Artırım üzere 28 yön açıklamışlardı. Vatandaşa benzer olacaksın ki, ondan sonra nasihat veresin. Sarayın ışıkları şıkır şıkır yanıyor, filolar halinde arabalar yollarda. Uçak filoları, açar filoları, helikopter filoları… İsrafın kralını saygınlık namına algılıyorsun amma vatandaşı görünce ‘kemeri sık’ diyorsun, kendin sıkacaksın kemeri. Bu ülkenin, vatandaşımızın yapacağı sunu büyük artırım ampulü söndürmek olacak. Önümüzdeki seçimde da bu ampul elhak sönecek. Aydınlık tıpkı Türkiye’yi, herkesin kazandığı bir Türkiye’yi, adisyon veren bire bir yönetimi, slayt verdiğin verginin hesabını veren, liyakatli yönetimleri Ulus İttifakı’yla birlikte göreceğiz.

“BU YILIN 81 İLİNDE, İLK SEKİZ AYDA MECMU 74 BİN 581 ESNAF İŞ YERİNİ KAPATTI”

Esnaf olmadan, eşraf olanaksız. Biz böyle öğrendik. Hiç iptila etmesinler esnafımızda kazanacak. Bu yılın 81 ilinde, ilk sekiz ayda bütün 74 bin 581 esnaf hisse senedi yerini kapattı. Balıkesir’de üstelik bin 763 esnafta iş yerini kapatmış durumda. Esnaf filhakika pandemi döneminde kalan girdiler, maliyetler, fatura zamlarıyla yüz yüze kaldı ve aynı de geçmiş dönem borçları altında üstelik ezilmeye devam ediyor. Hayat pahalılığı, pahalılık vatandaşların çekicilik gücünü azaltınca üç yerine ayrımsız almaya başladı. Üste evine ten alamayan, aldatmak alamayan, benzin alamayan vatandaşlarımız var. Vatandaşımızı da esnafımızı üstelik çiftçimizi birlikte bitirdiler. 20 yıldır iktidarda olanlar şimdi çıkıp matlup siyaseti yapıp vatandaşa doğru zuhur etmek namına, neymiş muhalefette tıpkısı partiymiş üzere takanak siyaseti yapacaklarına çıkıp yurttaş, kavim, ekinci, ansız aşkıyla millete hizmet etsinler.

“EVLATLARIMIZ, ÇOCUKLARIMIZ GIDA KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA”

Vatandaşların sofrasından mahsulat azalıyor. Evlatlarımız, çocuklarımız gıda kriziyle karşı karşıya, bu çocukların hesabını kim verecek? 20 yılda iktidarda getirdikleri noktayı iyiymiş üzere anlatanlar mı? Kesinlikle değil. Esnafımız sattığı ürünün adına yenisini koyamıyor. Kasaplarımızın cıvıltı faturası, kirasının üzerinde. Esnafların bankalara ve esnaf kefillik kredilerine olan borçlarının faizleri silinmedikçe, özellikle faturalarda esnaflarımıza yönelik tarifeler getirilmedikçe kim bu çok önemlidir tığ bunu getireceğiz. Sene sonuna kadar esnaf iflaslarındaki artım ne eyvah ki sabık yıl olduğu gibi beniz bini aşabilir. Bunları isteyerek dalgı daldırmak gerek.

“TİCARET ERBABINA SİCİL AFFINI ÇABUKÇA GETİRECEĞİZ”

Ticaret erbabına sicil affını lahzada getireceğiz. Icar stopajını kaldıracağız. Rabıt-Düzey prim borcu olsa da esnafın ve bakmakla işyar oldukları ailelerinin afiyet hakkından yararlanmasını sağlayacak kesin yasal düzenlemeleri yapacağız. Esnafımıza tekaütlük üzere geriye akilane istikraz hakkını tanıyacağız. Esnaf Destekleri Sigorta Fonu’nu kuracağız ve Esnaf Bakanlığı’nı düz yazı edeceğiz. Yeryüzü önemlisi vatandaşımızın gelgel gücünü artıracağız. Vatandaşımızın hava gücü artmadıkça, esnaf şüphesiz bahtiyar olsun? Vatandaşımızın gurur gücü artacak ve esnafımız mutlu olacak.

“BU ÜLKEDE FAİZ LOBİLERİ SUNMA ÇOKÇA ERDOĞAN’I SEVİYOR”

Erdoğan konuşuyor faiz lobisi kazanıyor. Kim kaybediyor? 84 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bu büyüklüğünde kesin. DÜRÜST Öğür’nin Genel Başkanı Erdoğan nema lobilerine Balıkesir’den sıkıntı yolluyor. ‘Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece herhangi bir geçen çağ, gelişigüzel güzeşte hafta, seçme güzeşte ay inmeye devam edecek’ diyor. Bu ülkede faiz lobileri en çokça Erdoğan’ı seviyor. Bu hükümet, bu yılın evvel sekiz ayında bütçeden 174 bilyon liralık repo ödemesi yaptı. Bakan Nebati’nin ‘milletin cebinden biricik kuruş çıkmayacak’ dediği Düzem Korumalı Tevdiat için milletin hazinesinden ödenen ürem 76 milyar lira. Yalniz sekiz ayda bütçeden getiri için yapılan bütün ödeme bilcümle 250 milyar liralık ülen Erdoğan. Benzeri dönemde çiftçiye ve esnafa sunulan destek hangi kadar? Çiftçiye 25 milyar lira yani faize sunulan oranın 10’bile 1’ini vermişler. El Bankası vasıtasıyla esnafa sunulan destek 6 bilyon lira yani faize sunulan paranın 42’de 1’i. Bu kafayla, Dürüst Öğür’nin bu ülkeye verebileceği algıdan apayrı hiçbir özdek kalmamıştır. Enflasyon genişlik sinsi el düşmanıdır arz adaletsizde vergidir. Para Şişkinliği milletin mübayaa gücünü kemirir, parasını pul bedel. Ne sofrada ne dahi tencerede bereketi bırakmaz şu anda olduğu kadar.

“TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR, SAVRULUYOR”

Türkiye yönetilemiyor, savruluyor. Atanamayan öğretmenlerimizden tutun, ülkesinde gitmek istemeyip apayrı ülkelere gezmek isteyen, Türkiye’birlikte hayallerini kaybetmiş gençlerimize. Ülkemizde rahatı, huzuru, mutluluğu, refahı, özgürlüğü yaşayacaksınız. Türkiye yaşanılabilir benzeri mutluluk olacak. On Paralık kimesne hangi doktorlarımıza hangi gençlerimize ‘isterseniz ev dışına gidin’ demeyecek. Yurt dışına giden vatandaşlarımızı, gençlerimizi ülkesine gelmeleri için teşvik edeceğiz. Soylu Erki buhrandan, enerji buhranına, tarım ve hayvancılığın yaşadığı krizden, eğitimde sağlıkta, düzentileme noktasında seçme noktasında vatandaşlarımızın YANLIŞSIZ Tümen zulmüyle karşı karşıya olduğu beyninde. Bu zulümden basınımızda mağdur oluyor.

“İKTİDARIN BEĞENMEDİĞİ HABERLERİ YAZANLARIN, PAYLAŞANLARIN YARGILANDIĞI GÜNLERİ GÖRECEĞİZ”

Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu celil önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘basın milletin müşterek sesidir.’ Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk o günlerden, bugünlere mum tutmuş, öğün göstermiş ve hala posta göstermeye bitmeme ediyor. Fakat bu ışığı görmeyen, bu yoldan çıkanlar hangi efsus ki Sedir açılır açılmaz ‘sansür yasası’ teklifini getirdiler. AKP ve MHP’nin ‘dezenformasyon’ dediği ‘sansür yasa’ teklifinin Meclis’ten geçmesi halinde fen kabul etme hakkı, tabir özgürlüğü ve iletişim alanında Türkiye’dahi kökleşmiş kontra tıpkı transformasyon yaşanacak. Özetle seçim öncesi YANLIŞSIZ Fırka iktidarı gazetecilerin bilim yapmasını, yurttaşın bildirme büyük hakkı olan habere ulaşımını engellemesini ve haberin serbest dolaşımını engelleyerek sosyal muhalefeti durdurmayı amaçlamaktadır. İktidarın beğenmediği haberleri yazanların, paylaşanların yargılandığı günleri göreceğiz. Böyle benzeri madde kabul edilemez. Tığ bağımsız milletvekili doğduk bağımsız yaşarız. Bilgelik kabul etme özgürlüğünde önüne konulacak temas engel vatandaşın bağımsızlığına, özgürlüğüne yer nazik olacak engeldir. Intihabat öncesi ‘sansür yasasını’ gündeme haberdar etmek fakat YANLIŞSIZ Öğür iktidarının aklına gelirdi.

“GARAZ TOPLUMSAL MEDYAYI SEÇİME KADAR TAHARRI ALTINA KABUL ETMEK”

Burada maksat toplumsal medyayı seçime kadar taharri altına kabul etmek. ‘Yolsuzluk, kısırlık, yasaklarla mücadele edeceğiz’ diye gelenlerin demincek görevden giderayak yöntemsizlik ve yoksullukları alalamak için yasaklardan medet ummaya başlamasının noktasıdır, geldiğimiz nokta. Bu kanun fikir ve ifade özgürlüğü, matbuat özgürlüğü, kazançlı özgürlüklerinin önünde duvar kadar konulan tıpkı yasadır. Kanun teklifinde anlaşılmaz maddeler da var, söz gelişi 29’uncu konu. Burada, ‘halkı güzel bilgiyi aşikâre ifşa suçuna hapishane cezası verilecek’ diyor. Bunu belirleyecek kim ve hangi kriterlere bakarak belirlenecek diyerek baktığımızda bu iktidardaki memnuniyetsizlikleri ortaya koyuyor.

“YERLI MEDYANIN SESİNİ KISMAK İSTİYORLAR”

‘Sansür Yasası’nın’ yerel medyaya bile yaratacağı mağduriyetler var. Evcil medyanın sesini kısmak istiyorlar. Gazeteciler işini kaybedecek, kalan tıpkısı avuç yerel medyanın birlikte kapanmasına veya durdurulmasına kere anahtar. Resmi zar verilebilir yatak büyüyecek ama gato büyümeyecek. Domestik medyaların asıl hayat kaynağı olan resmi ilan gelirinin yüzdelik 75’i buharlaşacak ve çalışamaz ayla getirilecek.

“SEÇİM NE ZAMAN OLURSA ERTESİ ÇAĞ MİLLET RAHAT BİR ZAMAN TAKANAK”

Ulus İttifakı namına intihap ne devir olursa ertesi dönüş kavim abat ayrımsız nefes matlup. Vatandaşımıza hizmet fail, hesap veren, çiftçinin, hayvancının, esnafın, gençlerimizin, kadınlarımızın herkesin kazandığı aynı Türkiye düz yazı edeceğiz. Hesap vereceğiz, vatandaşlarımızla bağırsak içe olacağız. Vatandaşımızın filesi dolacak ve vatandaşımızdan ‘Allah razı olsun’ alacağız. Göreceksiniz bütün gelişigüzel bu iyice ülkeyi kalkındıracağız.”

Share: