Akıbet an haberleri… Patates bu mağaralarda ayrı ayrımsız ezgi kazanıyor

Türkiye’nin büyük patates üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yetiştirilen patatesler lezzetini, 12 ay süresince tıpkı sıcaklıkta olan saf soğutmalı mağaralarda bekletilmesinden alıyor.

Sandıklı ilçesinde hasat edilen kumpir Akin köyü Çepişoğlu mevkiindeki dağların altında kâin ve soğuk gelgel deposu adına geçer mağaralara getiriyor. Ilk Teşrin ayı başında getirilen kısaca 20 bin titrem kumpir, bölgede bulunan temas biri 2 ile 3 bin titrem kapasiteli 10 mağarada mayıs kocaoğlan sonuna büyüklüğünde depolanıyor. İç sıcaklığı yıl boyunca 4 ila 8 adım olan mağaralarda koruma görevlisi edilen patatesler, sene içeresinde talebe göre İstanbul, Ankara ve Antalya kabil kentlere gönderiliyor. 25 yılı aşkındır beğenilen mağaralar istihdama üstelik iri ulama sağlıyor. Depo adına mergup mağaralarda patateslerin ayıklanması, çuvallanması, depolanması ve nakliyesinde 100’e mümasil birey çalışıyor.

Lezzetinden âlem mağaralarda depolanan kumpir, Türkiye’nin bir nice yerinden kısık temenni görüyor.

“Burada hangi klima var, ne eksantrik aynı soğutucu”

Akin Karye sakinlerinden İbrahim Arslan, patatesin mağaralarda depolanma sürecini şöyle anlattı:

“Depolarımızı kazarken ayn kaynak kazıyoruz. 6 metre faikiyet, 6 metre genişlik oluyor. Odalarımızı yaparken de 75 ila 100 titrem kumpir algı şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz ekim ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Kıvılcım yaz kış değişmiyor, 8 rütbe. Burada hangi iklimleme cihazı var, hangi ayrıksı bire bir buzdolabı. Kendinden nemini ve havalandırmasını yaparak patateslerimizi saye ediyoruz. Bu şekilde kul ve kooperatife ilişik depolar var. Bunların toplamı 20 bin ton patates alıyor. Buradan ne ant istenirse kumpir alınabiliyor. Amma en üst Mayıs ayına büyüklüğünde kalabiliyor. Eş işçiler mevrut patatesleri gözden geçiriyorlar. Geçersiz varsa ayrıştırıyorlar. Çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’ gidiyor. İstabul’dan Türkiye’nin herhangi bir tarafına gönderiliyor.” – AFYONKARAHİSAR

Share: