Akıbet dakika haberi! Nazır Karaismailoğlu: “20 yılda ülkemizin muvasala ve enformasyon sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon liralık yatırım yaptık”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, birbirine bütünleşmiş eriştirme ve enfrastrüktür sistemleriyle Türkiye’yi adeta baştan başa ördüklerini, 20 yılda ülkenin muvasala ve tanıtma sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon lira envestisman yaptıklarını belirtti.

Programlara karışmak için Bitlis’e mevrut Icra Vekili Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü şantiyesini mülakat etti, incelemelerde bulundu.

Daha sonradan Bitlis- Baykan arası Viyadük Birleştirme Segmenti Hamur Töreni’ne katılan Karaismailoğlu, ulaştırma ve enfrastrüktür yatırımlarının kıvrak devam ettiğini söyledi.

Yatırımlarla ülkenin ciharıyek köşesini entegre bire bir altyapıyla birbirine bağladıklarını anlatan Karaismailoğlu, coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’yi dünya tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini vurguladı.

Ülkenin değişik illerinde bir nice yatırım ve hizmeti devreye aldıklarını tamlayan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Çabucak ekimde İstanbul’üstelik Pendik Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattını hizmete aldık. 11 Teşrinievvel Salı günü Çanakkale’üstelik Asos ve Troya tünellerini içinde barındıran Ayvacık Küçükkuyu yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Hırt Dağları’na dem aldırdık. Cumartesi haset bütün 104 kilometre uzunluğa sahip, içinde 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel kâin, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 an kısaltan Malatya- Hekimhan yolunu, ilişki günü bile toplanmış 30 kilometrelik uzunluğa topluluk, Diyarbakır’ı bölgenin sunma balaban ulaşım akslarına bağlayan, yolculuk süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Çevre Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk.”

“Ülkeyi şark-batı diye niteleyerek ayırmadan ayrımsız bilcümle kendisine ele alıyoruz”

Im ve hizmet şölenlerinin dursuz duraksız bitmeme edeceğini aktaran Karaismailoğlu, “Ne mutlu bizlere kim sizlerle her görüşmemizde binlerce almanak bayrı medeniyetin izlerini taşıyan Bitlis’e yıpranmamış benzeri hizmetimiz oluyor.” dedi.

Karaismailoğlu, 20 yıllık hükümetleri döneminde, ülkeyi maşrık-batı diye ayırmadan aynı bütün kendisine ele aldıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Birbirine entegre eriştirme ve enfrastrüktür sistemleriyle Türkiye’mizi adeta yeniden başa örüyoruz. 20 yılda ülkemizin ulaşım ve tanıtma sektörüne 1 trilyon 631 milyar 580 milyon teklik envestisman yaptık. Ülkemizdeki mukassem misil uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden aldık, 5 katına çıkararak 28 bin 770 kilometreye ulaştırdık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğu yalnızca 50 kilometreydi, bunu 13 katına, 663 kilometreye çıkardık. Köprü ve köprü yol uzunluğunu 311 kilometreden alıp 732 kilometreye yükseltiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde devlet genelinde yaptığımız makro yatırımlardan nasıl Bitlis da hak ettiği payı almakta. Bugüne büyüklüğünde Bitlis’in ulaşım ve bildirişim yatırımları üzere 12 milyar 520 milyon liraya mail harcama yaptık. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis genelindeki bölünmüş öğün uzunluğunu 19 kilometreden alıp 302 kilometreye çıkararak 15 katına yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis’e ayrılan iblağ bütçesini yaklaşık 40 intaç artırdık. Serencam 20 yılda Bitlis’te, 359 kilometrelik biricik misil yapım ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. 2 yegâne tüp, 3 üstelik koşa tulum oluşmak için bütün uzunluğu 5 bin 850 kilometreye varan 5 tünel nesir ettik. Tarihi Gazi Eş, Ulucami, Çağlayan, Vakur Hamamı, Şerefiye 1 ve 2, Pamukçular, Hatuniye ve Alemdar köprülerinin restorasyonları devam ediyor. Bu restorasyonları yıl böylelikle bitireceğiz. Bitlis’te yapımı devam fail 10 ayrı esmer yolunun toplam proje bedeli 5 bilyon 720 milyon liradır.”

“Burada makbul polat ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Bitlis-Baykan beyninde yapımı süren viyadüğün önemine değinen Karaismailoğlu, “Bitlis Çayı Viyadüğü, bölgemizdeki Kuzey-Cenup aksını oluşturan, Habur, Esendere, Gürbulak, Kapıköy hat kapıları ile gelişigüzel, şark illerinin cenup illerine ulaşımını sağlayıcı bir kavşaktadır. Tarihi İpek Yolu konumunda olan Bitlis-Baykan yolu güzergahında. Bitlis Çayı Viyadüğü 900 metre ve 2 bin 100 metrelik angajman yollarının yapılması yardımıyla akıcı, tehlikesiz ve konforlu yolculuk ika imkanına kavuşacağız. Projemiz tıpkı zamanda bölgenin tarım ve hayvancılığı ile birlikte sosyoekonomik gelişimine birlikte kırıcı katkılar sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitlis Çayı Viyadüğü’nün “yer”lerin projesi olduğuna dikkati çekici Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Köprümüz, güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki polat tabliyeli teknolojik köprüdür. Tıpkı zamanda ilk defa, yüzde 3,82 eğimde, destekleme-rastık yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda, 15 bin 600 titrem çelik geçer not yegâne parça köprüdür. Burada kullanılan çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi. Zaman töz törenini gerçekleştirdiğimiz köprümüz, yerli mühendislik, tasarım ve yapımıyla yüzdelik 100 yerel ve millidir. Bu yanıyla birlikte hepimiz için, Bitlis’imiz üzere ayrı bir hava kaynağıdır. Ulaşım ve danışma yatırımlarımızda maşrık-gün batısı ayrımı yoktur. Önceliklerimiz gerekseme ve kalkınmadır. Kömürhan, Ağın ve Nissibi köprüleriyle gelişigüzel, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü birlikte teknolojik köprüler sınıfında mensur ettik. 2020 yılında Türkiye’nin sunu efdal köprüsü olan Beğendik, Botan Köprüsü’nü dahi zarfında barındıran Küçüksu-Hizan- Pervari yolunu hizmete açmıştık. Bu şeklide Bitlis, Siirt ve Van illerimiz özellikle görünmek amacıyla ülkemiz yerine çok majör bire bir erişim projesini hayata geçirdik. Hizmete girdiği günden bu yana, Botan Köprüsü’nden 1 milyon 587 bin şalter intikal yaptı. Benzeri Botan Köprüsü ve angajman yolları gibi Bitlis’te yaptığımız mukassem yollar sayesinde, sıla ve sevdiklerimize artık abat, tehlikesiz ve acul ayrımsız şekilde kavuşuyoruz. Hangi mutlu ki sizlere adalet ettiğiniz hizmetleri sunmak bizlere baht oldu.”

Konuşmanın peşi sıra, Vekil Karaismailoğlu, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Bitlis Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, AK Öğür Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar, Birim Kiler ve çekicilik amirleri ile alay malay Bitlis-Baykan arası Viyadük Kombinasyon Segmenti’nin kaynağını yaptı.

Share: