Aksaray, Metrukiyet Oranında Türkiye İkincisi Oldu. Yurttaş ve Uzmanlar: “Birinci Bozukluk Kazançlı Kriz ve Geçim Derdi”

KEMAL ONUR ATALAY

İzmir’den bilahare sunma fazla metrukiyet oranına topluluk olan Aksaray’birlikte, yılın önce 8 ayında 1529 can boşandı. Dirim ve Eğitim Koçu Damla Altuğ, metrukiyet nedenleriyle ait “Birinci sebebi kazançlı akse, aileler geçim derdi çektikçe bağları kopmaya başlıyor” dedi. Avukat Esra Canlı da boşanmalara en çok ‘iktisat, alakasızlık ve sosyal medya’nın sebep olduğunu söyledi.

Aksaray boşanma oranında Türkiye ikincisi oldu. Niğdeli vatandaşlar bu durumu hem tahammülsüzlük hem bile hesaplı nedenlere dayandırırken; Dirim ve Terbiye Koçu Felç Altuğ da iktisadi krizin boşanmalarda az çok enerjik olduğunu belirtti.

“GENÇLERİN EĞİTİM ALMASI GEREKİYOR EVLİLİK ÜSTÜNE”

Aksaraylı Şevki Taraf, konuyla ilgilendiren “Gençlerin tahammülü bulunmayan, yani elbette burada maddiyat de var. Yeryüzü ufak benzeri şeyde bir anda ayrılmaya başvuruyorlar. Gençlerin eğitim alması gerekiyor dünyaevi konusunda aile iki cepheli hem koca hem eş tarafı zorluklara bağır germeleri geçişsiz. Bugün seviyorlar birbirlerini, üç beş ay sonraları ayrılmaya başlıyorlar” değerlendirmesini yaptı. Emine Kıvrak, “Genellikle toplumsal iletişim araçları, şike, tutum, sürat bir nice sebepten boşanıyorlar” dedi.

“EKONOMİK AVLU ÇOKÇA PAHALI ONLARDAN DOLAYI DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Ulvi Ayhan ise “Çoluk Çocuk iki günde tanışıyorlar üçüncü günde boşanıyorlar. Sahn pahalılığı var insanlar içtimai medyaya çokça giriyor artık rastgele husus sosyal medyada da gelişiyor. Hesaplı maltalik çok fiyatlı onlardan belde diye niteleyerek düşünüyorum. Gençlerin artık namına gelmesi gerekiyor bu kadarı başı aralık” dedi.

“GEÇİM SIKINTISINDAN BİRAZ PARASAL YÖNDEN BOŞANIYORLAR”

Seyfettin Ağırbaş, “Gençler bayıla bayıla evleniyor 6 kamer sürmüyor, kesim sıkıntısından biraz akçasal yönden boşanıyorlar, evini çeviremiyor kadınla bile anlaşamayınca düzen tutmuyor boşanma sebepleri yüzdelik yüz bundan. Ego 45 yıldır evliyim aktüel gençlere akıl düşün diliyorum. Ego oğlumun nişanını yaptım korkuyorum Allah hayırlısını versin bile elan geri nişanını yaptık işte” diye konuştu.

İnsanların birbirine tahammül edemediğini belirten Bayram Ayı Taşpazar, “Kazançlı krizin elbette kim etkisi var. Bu insanları psikolojik adına etkiliyordur, biraz de saldırgan bakmalarına etken tür. İnsanların biraz henüz zait ve okkalı olmasını öneriyorum” dedi.

“BİRİNCİ SEBEBİ EKONOMİK KRİZ AİLELER GEÇİM SIKINTISI ÇEKTİKÇE BAĞLARI KOPMAYA BAŞLIYOR”

Aileler kazançlı yük çektikçe aralarındaki bağların koptuğunu belirten profesyonel Dirim ve Yetişek Koçu Damla Altuğ, “Birinci sebebi hesaplı akse aileler geçim derdi çektikçe bağları kopmaya başlıyor. Esasen bizler pandemiyi çok abat atlattığımızı düşünsek birlikte birkaç hasarla atlattığımızı düşünsek üstelik esasen bu pandemi dahi bize geçim derdine el açtı. Pandemi dahi esasta çiftler daha çok ayakyolu geçirmeye başladılar ve çiftlerin tıpkı arada mesafelik nakil saati ve vakti arttıkça eşlerinin hiç tanımadıkları huylarını görmeye başladılar. ‘Ya sen hakeza değildin, aslında hakeza davranmazdın’ kabilinden tepkiler almaya başladılar ve daha bilahare bu geçimsizliğe el açtı. Bittabi ki boşanma üstelik tıpkı tezevvüç gibi tabii bire bir ebat amma bu süreçte genişlik çokça ilgi edilmesi gereken şeylerden tıpkı tanesi evlatlarımız. Küçük çocuklarımızın bu durumdan yer beş altı hasarla kuşkusuz çıkabileceklerini biraz henüz ilgi etmemiz gerekiyor” dedi. Altuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BOŞANMAYI ARZ UZUV İNDİRGEMEK İÇİN GÖREV PAYLAŞIMI YAPMAMIZ GEREKİYOR”

“Boşanma görgüsüz gibi gözükse dahi çiftler ortada aynı akıbet üzere tıpkı halas gibi görünse bile o küçükler seçkin şeyin farkındalar ve bu durumdan çokça çok etkileniyorlar. Onlar için elimizden geleni aç hayat koçları, psikologlar üste ongun tıpkı pedagog destekleriyle bu sürecin normalleştirilmesi gerekiyor ve onlara en alıngan yer bir iki tıpkısı şekilde bu durumu akseptans yol açmak gerekiyor. Daha ilk çiftler arasında anlaşma derdine nöbet anahtar davranışlar elan bir iki boyuttaydı. Tutum git gide kötüleşince bu kez alım gücü birlikte zayıfladı ve bu nedenle seçme matlup şeyler alınamamaya başladı da çocukların alınamadığı şeylerin yanı sıra eşlerin birlikte istekleri başladı ve eşlerine ‘Bunu ahzetmek istiyorum’ dendiğinde ‘Bir ay bilahare alsak olamaz mı iki taban büyüklüğünde alırım’ gibi cümleler aslına alışmadığımız cümleler olduğu üzere bunu kabul edemediler. O yüzden geçimsizliğin yeryüzü büyük problemlerinden biri birlikte bu olmaya başladı. Boşanmayı genişlik organ irca etmek üzere görev paylaşımı yapmamız gerekiyor evde ve aslında benim eşim çalışmaz benim karım çalışamaz kabilinden durumlardan ziyade az buçuk henüz kadın erkeğin karşılık olup çalışabildiği durumları ortaya sunmamız gerekiyor. Çünkü eve biricik ayrımsız sağlık kaynağı tam gelmiyor ve evde tek tıpkı gelir kaynağı olunca birlikte bu nöbet evdeki istekler artmaya başlıyor ağız ağıza, bu durum kötüye gitmeye başlıyor.”

“İLK NEDENLERDEN BİR TANESİ EKONOMİK ILLET İKİCİSİ İSE İLGİSİZLİK VE AŞIRI HALLER AŞIRI KISKANÇLIK”

Aksaray’ın İzmir’den sonra boşanma oranlarında ikinci tam olduğunu tamlayan Avukat Esra Aktif da şöyle dedi:

“8. aydayız. 4 Sülale Mahkemesi var Aksaray’da. Şu zaman 1529 sevgili görüldü. Bu çok korkulu tıpkısı celal takkadak 8 ayda biliyorsunuz kim adli tatildeyiz, bu söylemek değil ki adli tatil, tatil. Kalan 4 ayda bu sayının yükselmesini bekliyoruz. Aksaray’ın nüfusuna baktığımızda 300-400 bin arası 1529 metrukiyet davası bu önceki 8 ayda bu çok ciddi benzeri mehabet. Nüfusa baktığımız antlaşma ve İzmir birinci sırada Aksaray ikinci sıradaki yerini koruyor boşanmada. Çiftlerimiz genellikle konuşu nedenlerden periferi boşanıyorlar bunu üç asıl başlığa dayandırabiliriz. İlk nedenlerden bire bir tanesi hesaplı illet. İkincisi ise ilgisizlik ve katmerli haller. Baş Döndürücü günücülük, aşırı tevdi. Kimi Vakit çiftlerde evleniyorlar ama salıveriyorlar eşini. Bu üstelik yavaş bire bir sebeptir seçkin şeyin aşırısı evlilikte metrukiyet sebebi. Lüks hasetlik olduğu kadar şiddetli ağız tadı dahi boşanma sebebi. Üçüncü neden ise sosyal iletişim araçları bu çok gündemde, çünkü aldatılmaların genelde işlev gördüğü ruh gördüğü alanlar toplumsal iletişim araçları üstünde.

“EKONOMİ EŞİTTİR BAHTIYARLIK OLDU EVLİLİKLERDE”

Günümüz kazançlı krizi buna etkendir çünkü rastgele özdek çokça arttı. Hayat ilkin eşini bahtiyar edebiliyordu maaşıyla mesela epey tıpkısı husus alıp eşini bahtiyar edebiliyordu. Şu anda yeniden mutlu edebilir ama temas şey çok arttı bu emanet şayet ayrımsız bile ocak kirası ödüyorsa, doğalgazı filan varsa zaten kendi cebine kalmıyor buna birlikte dayanıyor maatteessüf soylu erki krizin etkisi çokça fazla. Yavru sayısı arttıkça evde metrukiyet nedeni üstelik artıyor. Zira huzursuzlarının nedeni tutum oluyor adi baktığımız zaman duruma iktisat eşittir bahtiyarlik oldu evliliklerde. Ekonominin bittiği yerde maalesef mutluluk azalmaya başlıyor. Çünkü seçme madde buna dayalı durumda.”Share: