Aksaray’da evde balık tasfiye ve pişirme derdine akıbet

Aksaray’daki balıkçılar vatandaşın balık temizleme, pişirme ve sendrom kabil sıkıntılarına son verdi. Balıkçılar, vatandaşın aldığı balıkları isteğe kapalı ücretsiz adına önceki temizliyor, bilahare unlayıp lüzum gril lüzumlu tavada pişirip vatandaşa servis ediyor.

Aksaray’de vatandaşların evde balık oldurmak adına hem temizliğini hem bile pişirmesini yaptığı balıkçılarda aheste çalışma yaşanırken, balıkçıların getirdiği ve ücretsiz adına yapılan bu hizmet vatandaşın güç ilgisiyle karşılanıyor. Kentte balık tezgahlarındaki bolluğun peşi sıra vatandaşların sonsuz balık tüketmesiyle beraber kalan yoğunluğa bire bir birlikte tasfiye ve pişirme yoğunluğu eklendi. Evlerinde balık arıtma, unlama, tuzlama ve pişirme zahmetine soldurmak istemeyen vatandaşlar satın aldıkları balıkları ücretsiz yerine temizletip hem tavada hem üstelik ızgarada pişirtiyor. Özellikle kadın müşterilerin çoğunlukla yeğleme ettiği bakım Aksaray’dahi dakikasında derhâl seçkin balıkçıda uygulanırken, ustalar pişirmede dahi güç say harcıyor. Tezgahlardan seçilen genç balıklar ilk kılçıklarından arındırılıp sonra yıkanarak unlama ve tuzlamadan geçiriliyor. Ardında isteğe göre gril veya tavaya atılan balıklar pişirilerek müşterilere veriliyor. Bodur sürede yapılan pişirmenin arkası sıra hazırlanan balıklar vatandaşı aile kokusu derdinden ve zahmetten kurtarıyor. Tezgahlarda ve pişirmede ise yine sunu haddinden fazla hamsi yeğleme ediliyor.

“Müşterilerimizin balıklarını tığ kendimiz pişiriyoruz”

Vatandaşların evlerinde uğraşmamak üzere balıkları dükkanlarda hazırlattıklarını söyleyen balıkçı Bünyamin Gültekin (34), “Balık sezonunun şu an kül ortasındayız. Marmara hamsisinin yerini Karadeniz hamsisine bırakmasıyla alay malay balıklara olan ilgi, hamsiye olan rabıta çinekopa, istavrite olan rabıt az buçuk daha arttı. Kırıcı murat üzerine tığ da halkımıza hizmet vermekteyiz. Serencam dönemlerde dahi evlerde balık pişirmenin yerini dükkanlarda pişirme aldı. Müşterilerin balıklarını tığ burada kendimiz pişiriyoruz. Kimse öz evinde gözetmek, çığlık karine olmasını istemiyor. Amade buradan balığını alıp gidiyor. Özelliklede eş müşterilerimiz evlerinde özlük uğraşmak istemiyor. Temizliğiyle, unlamasıyla, tuzlamasıyla biz kendimiz temizleyip hazırlayıp pişirip paketleyip gönderiyoruz. Ekstra pişirmeye dahi mülk almadığımız için buna tabi ki aheste temenni oluyor” dedi.

“Evde balık ika devri bitti”

Evde balık pişirme devrinin bittiğini söyleyerek aldığı balığı pişirten Mehmet Lüks (46), “Bugün buraya balık yaptırmaya geldik. Malum balık sezonu açıldı. Burada da bol ayrımsız hizmet var. Balığımızı alıyoruz, temizletiyoruz. Burada ızgarada pişirtiyoruz. Yani bundan sonra evde balık etme devri bitti. Evi kokutuyor, apartmanı kokutuyor. Balığı dahi seviyoruz, eskimemiş balık sezonu birlikte açılmışken buradayız daha çok haftada bir birçok zaman balığımızı alıp pişirtip gideceğiz. Demincek ben zaman hamsi aldım. Hamsi iyi yani sonuçta evvel sâdır hamsiler Marmara hamsisiydi az buçuk lezzeti yoktu. Amma şu zaman Karadeniz hamsileri gelmeye başladı. Bugün hamsi aldık, temizlettirdik. Pişirtiyoruz ızgarada haftada tıpkı birçok dönem yapıyoruz bunu tekrarlıyoruz stabil nemalanmak hesabına” diye konuştu. – AKSARAY

Share: