Aksaraylılar, Musluklardan Cari Sulu Suya Tepkili: “Hasandağı’ndan Akarsu Çıkmaması İmkansız. Illet Yapılmıyor?”

EKSIKSIZLIK ONUR ATALAY

Aksaray’da canlı vatandaşlar; musluklarından bulaşık su aktığını, damacana su fiyatlarının rastgele sabık dönüş arttığından şikayet etti. Suyun klorlu olduğuna dikkati calip Mücahit Haymanalı, “Cebimde akarsu takanak param olmadığından çoğu ahit çeşmeden soğurmak zorunda kalıyorum. Hasandağı’ndan akarsu çıkmaması imkansız. Neden yapılmıyor?” dedi.

Aksaraylı vatandaşlar; musluklarından akman su akmadığını, bu nedenle damacana suya ayırdıkları bütçenin değme sabık dönme arttığını dile getirdi. Damacana akarsu satıcısı Ramazan Avan, şunları söyledi:

“Kanalizasyon suyu içilebilir olmayınca lüzum istemez bizim sektörün hem büyümesine hem üstelik var olmasına ulama sunuyor. Akıbet 1 sene içerisinde asgari ücretin yükselmesinden kaynaklı fiyatlarda çoğalma var. Su ve akaryakıt fiyatlarında birlikte yavaş tıpkı artım oldu. Süfli yukarı yüzdelik 100 oranında bire bir artım var. Damacana akarsu 16-17 TL bandındayken şu zaman 37 TL. Halkımızda şikayet ve sayrılık artmaya başladı. Bizde dahi fiyatların fiyatlı olduğunu düşünüyorlar ve akarsu kabul etmek istemiyorlar. Mevcut şartlar ve akaryakıt zamları fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Icar gideri, fatura ödemeleri arttı. Türkiye çıktı pahalı bire bir ülke haline geldi.”

Aksaray’de tek antlaşma musluklardan bozulmamış akarsu akmadığını rapor fail vatandaşlardan Recep Yalman “Gurbetçiyim, Aksaray’a geldim amma burada meşrubat tıpkısı suyumuz namevcut. Amade su söylüyoruz. 4 tanesi 130 TL. Musluklardan akarsu içilememesi haddinden fazla incitici. Musluktan cari su anca sulu yıkamak ve banyo boşaltmak için kullanılıyor. Bir Iki evvel hazır suya mal ödedim. Hazır suya mülk mı dayanır?” diye konuştu.

“AKSARAY KADERİNE TERK EDİLMİŞ”

Çeşmeden cari suda karine olduğunu dile getiren vatandaşlardan Ahmet Çıpa, “Bu konuda Belediye’ye müracaat yaptım bana kullanılabileceği söylendi. Musluktan öz demlesek çaydanlık kireçten görünmüyor, hassaten kokuyor. Kıbrıs’a Toroslar’dan su gidebiliyor amma İç Anadolu’ya temiz akarsu namevcut. Bu ülkede arz dağ suyu birlikte Aksaray halkı kullanıyor. Şu dakika bakımı ve temizliği yapılmayan benzeri barajdan su geliyor. Suda yağlanma ve zehir tıpkı alamet var. Bambaşka ayrımsız alternatifim olsa bu suyla cağ birlikte yapmam. Aksaray kadar bir düzlük üzere suyun metreküp fiyatı fiyatlı. Aksaray kaderine metrukiyet edilmiş, kimsenin vatandaşı düşündüğü yok, herkes bir yerleri kapma peşinde” dedi.

“CEBİMDE AKARSU ALGI PARAM OLMADIĞINDAN ÇOĞU ANTLAŞMA ÇEŞMEDEN İÇMEK ZORUNDA KALIYORUM”

Musluktan cari suyun klorlu olduğuna dikkati çekici vatandaşlardan Mücahit Haymanalı şöyle konuştu:

“İçme suyuna mal veriyoruz. Memlekette temas şey pahalandı. 1 TL olan kitap 10 TL oldu. 2 üniversite bitirdim ama param bulunmayan. Minimal ücretli benzeri aha geçinip, aileme arkalama ediyorum. Cebimde akarsu algı param olmadığından çoğu ahit çeşmeden somurmak zorunda kalıyorum. Bu ülkede vatandaşı, yetimi, yoksulu düşünen namevcut. Hasandağı’ndan akarsu çıkmaması imkansız. Illet yapılmıyor?”Share: