Akşener, Aksaray’da: “İç Rum Bölgesinde Hepinizin Derdi, Suyun Kaybolması”

Marifet: MERVE CESARET – Alıcı: KEMAL SEVİNDİRİCİ

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener, Aksaray’da yurttaşlara; “Benzeri dönem ilk Niğde’da, güzeşte Nevşehir’bile, bugün Aksaray’dayım. İç Küçük Asya bölgesinde hepinizin derdi; suyun kaybolması, cıvıltı pompasıyla su çıkarılması, sulamanın hakeza yapılması, 113 bin liralık hareketlilik faturası gördüm. Bunu ödeye ayrımsız çiftçinin malından eline ne büyüklüğünde mal kalabilir, bunun içini dahi tıpkısı birlikte kucak mazotu, ilacı, gübreyi geriye hangi kalır” sözleri ile seslendi.

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener, bugün esnaf ziyareti için geldiği Aksaray’da, yurttaşlara seslendi. Akşener, şunları söyledi:

“Bugün burada esnaf müracaat etmek amacıyla ikinci turunu attığım Türkiye’nin Aksaray’ına iki yıl ilk geldim şimdi birlikte ikinci nöbet buradayım. Çokça detaylı zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı buna denk sonsuz siyasetçilerin birbirine bahis çarptırdığı ama sizin derdinizin konuşulmadığı, tıpkı herkes var bu ülkede. Siktirici kavim bu işin aslıdır, siyasetçi dahi onun vekilidir. Siyasetçinin görevi lüzumlu nüfuz, gerek muhalefet sizin dertlerinizi dinleyip çözüm üretip o analizör üzerinden rakiplik etmektir. Siz olmasanız siyaset olamaz, siz olmasanız hiçbir madde imkânsız.

“İÇ KÜÇÜK ASYA BÖLGESİNDE HEPİNİZİN DERDİ; SUYUN KAYBOLMASI, ELEKTRİK POMPASIYLA AKARSU ÇIKARILMASI”

Adaleti bu arada oluşturacağız. Ekinci, ev kadını, haksızlığa uğrayan insanlar konuşuyor. Bütün siyasetçilerin bu sesi duyup ona çözüm üretmesi gerekir. Derdimiz bu.

Bu dükkanların zarfında besiciler gördüm, aylı ineklerini kesime gönderdiği için ağlayan besici gördüm. Tıpkısı dönüş ilk Niğde’de, cemaziyelevvel Nevşehir’da, zaman Aksaray’dayım. İç Rum bölgesinde hepinizin derdi; suyun kaybolması, hayatiyet pompasıyla su çıkarılması, sulamanın böyle yapılması, 113 bin lira ruh faturası gördüm. 60 bin liralık fatura gördüm, 52 bin teklik fatura gördüm. Üç ayda 180 bin lira ödemek zorunda artan çiftçinin elinde ne büyüklüğünde servet kalabilir. Bunun içini üstelik benzeri de kucak mazotu, ilacı, gübreyi geriye ne kalır? Deminden sen sıcaklık derdi çekerken 15 aylık alıp cebine koyan, taraf gelip yatan şayet danışmanlar varsa bu ülkede bunun adı harami bire bir düzendir.

“HANİ TRENİNİZ HANGI OLDU ESMER KATAR, HANGI OLDU HAVAALANI, NE OLDU ÇÖKÜLEN ÇİFTLİKLER”

Emekli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 teklik zor maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu genişlik bağan tekaüt maaşı minimum sevap büyüklüğünde olmalıdır. Bunu bu ihvan yaptı yaptı yapmadı biz yapacağız birkaç kaldı. Hani treniniz ne oldu kara tren, hangi oldu havaalanı, hangi oldu çökülen çiftlikler. Kavuşma denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 bilyon TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan makbuz Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın eş dostu.

Ankara’da Ankapark diye tıpkı park yapmışlar 14 bilyon liralık harcanmış. Toplayın ikisini 38 bilyon liralık…38 milyar lirayla ne olurdu, kara tren buraya gelirdi, cıvıltı paralarında yüzde 50 tenzilat, mazotta yüzde 50 tenzilat yapılabilirdi. Bu uyum eşkıya tıpkı düzendir, bu düzeni bu arada değiştireceğiz.

Şu mikrofonu şurada gezdirsem herkesin benzeri derdi var, işte benim yapmaya çalıştığım özdek bu derdin kamuoyuna para edilmesi. İktidar bu sorunların çözülmesi için sizin tarafınızdan görevlendirilir, uymazlık üstelik sizin avukatlığınızı yapmak için sizin tarafınızdan görevlendirilir. Kavga etmenin bire bir manası yok. Yün yumaklarını bundan sonra akseptans etmiyorum muhteremler. Ağalar, istediğiniz kadar oculuk, buculuk yapın.  Tığ milletimizin, asli unsurun birlikte olacağız. Bu dertleri çözdüler, çözdüler. Çözemediler, az kaldı biz çözeceğiz.”

Akşener’in mikrofonu verdiği bir vatandaş, “Uyuşturucuyu kimse tutamadı. Çocuklarımıza koruyucu olun. Eroin bağımlısı çocuklarımızın durumu çokça acı. Aksaray yöntemince eroin yatağı oldu şu anda” dedi.Share: