Akşener, ‘Engelsiz Yaşam Çalıştayı’na katıldı

Akşener, ‘Engelsiz Hayat Çalıştayı’na katıldı

İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener, Ankara’üstelik partisinin Toplumsal Politikalar Başkanlığı’nca planlı ‘Engelsiz Yaşam Çalıştayı’na katıldı.

Programa Akşener’in beraberinde, Siyasi İşler Başkanı Koray Entelektüel, Seçme İşleri Başkanı Şenol Sunat, Umumi Başbuğ Yardımcısı Keleş Fazilet, partililer ve haddinden fazla sayıda engelli vatandaş katıldı. Akşener, partisinin Toplumsal Politikalar Başkanlığınca engellilere yönelik düzenlenen çalışmayı hatırlatarak; ‘Engelsiz bire bir yaşamı, sakat bireylerimize bittabi sağlarız, tığ erk olduğumuzda hangi yapacağız’ sorusunun cevabı olan ayrımsız say. Bu çalışmayı ilk sunacağız, sonradan birlikte anne işin sahiplerinin onayına, eleştirisine, tavsiyesine açacağız. Sunduğumuz iş ‘tığ böyle düşünüyoruz, böyle olacak’ kabilinden aynı hükümranlık cümlesinin olduğu bire bir iş değil. Bizim yaptığımız çalışmaya; derneklerimiz, sivil topluluk kurumlarımız, özürlü bireylerin aileleri bakacak. Diyecekler kim; ‘Şurayı unutmuşsunuz. Şurada bire bir haksızlık var, ayrımsız kusur var.’ Ondan sonraları nihai haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Akşener, beş öğretmenliği eğitimi aldığını söyleyerek, “Derlerdi kim bize; ‘Yaparak, yaşayarak eğitimi anlatın çocuklarınıza ve onu uygulayın.’ Bugün bu çalıştay esasında, yaşayanların önerileri ile şekillenecek. Bizim politikalarımızın belirlenmesini sağlayacak. Tıpkı değişik laf birlikte şu; ailesinde özürlü bireylerin olduğu bire bir insanım ben. âmâ bireylerin olduğu bire bir kişiyim. Ailelerin, engelli yakınlarının, maatteessüf kim Türkiye’de ağırlık yaşadıklarını pir bilen tıpkı insanım. Ocumak görürler, acıma duyulur; ama kurumsal adına haddinden fazla print tıpkı hanay yaşanıyor. Annemin kız kardeşi, teyzem görme engelliydi. Anneyim, babaanneyim. Tığ kadınların sunu makro duygusu, ?Allah’ım hangi peki velet acısı gösterme’dir. Bir duamız henüz vardır; ‘Allah’ım evlatla sınav etme’ diye niteleyerek. Ama hele zihinsel sakat çocukları olan annelerin ‘evladımı lacerem bırakırım’ endişesini şurasında hisseden ayrımsız insanım ben. Onun üzere o annelerin o hissini genişlik örgen indirecek, o yüzden o annelerin endişesini, güven duyması ile değişme edecek bir çalışmayı gelişigüzel yapmanızı istiyorum. Bu konuda yapacağınız destekler için, vereceğiniz tavsiyeler amacıyla bugünden teşekkür ediyorum” dedi. (DHA)

Share: