Akşener: “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhur Reisi Adayı Tarifi Vardı. Ben Ona Hep Katıldım. Benim Söylediğim Bir Husus Elan Var; Kazanacak Aynı Namzet”

İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener, “Kemal Komutan dedi ki, ‘Bu altılı ganyan masa, Reisicumhur adayını tespit edecek.’ Bu masaya bu görevi verip, kendini bağlayan Sayın Kılıçdaroğlu. O masanın tıpkısı noterlik olma görevi yok. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Reisicumhur adayı tarifi vardı. Ben ona bilcümle katıldım. Benim söylediğim bire bir şey daha var; kazanacak bir aday. kusursuz, çap deneyimi olan, bugünkü tuhaflıklara müsaade etmeyecek. Bu masaya tıpkı dayatma gayrimümkün. Orada aynı ortak akıl ortaya çıkacaktır” dedi.

İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, Vukuf Türk televizyonunda Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında soruları yanıtladı. Akşener kısaca şunları söyledi:

“BİR DAKIKA GEÇMIŞ SEÇİM YAPILMASINI TERCİH EDERDİM: Ben eskiden bekliyorum. Çokça aşkın benzeri şey öngöremiyorum. Vaktiyle öngörebiliyordum fakat bu ‘Saray’ hayatı, Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını paralel ayrımsız dünyaya iletti. Dolayısı ile oradan çizgi biçimlerini anlamakta zorlanıyorum. Rasyonaliteleri kayboldu. Er intihap dahi zamanında intihap birlikte şu an için fark etmez; gelinen dideban açısından. Amma tıpkı zaman önceki intihap yapılmasını tercih ederdim. Hesaplı göstergelerin, ekonomik şartların elan da derinleşeceği amacıyla ayrımsız an önce seçme olması halinde tığ banko kudret olacağımıza inandığım üzere şartları henüz eğlenceli kuzuluk bildirmek açısından, seçimlerin önceki olmasını yeğleme ederdim.

TEK SEÇMENLİ BİR SISTEM VAR: 6’lı masadan tıpkısı özdek artık amma elimizdeki eğri Cumhur ittifakı olduğu üzere, yegâne parti haline geldiği, çokça can, ‘mezara büyüklüğünde beraberiz’ diyen kabilinden façalı sözlerin söylendiği aynı siyasal kesim var. Gayr da daha ekonomik, daha gerçekçi, elan hal odaklı ve şu ‘ucube sistemin’ değişmesine dair vatandaşlarımıza hal önerisi sunan tıpkısı 6 siyasi gelenekten gelen aynı masa. 1. uzlaştığımız konu parlamenter tümce. Oran denilen kavramın ciddiyetinin kaybolduğunu görüyor, yurttaş. Anadolu’nun ağır bir feraseti, irfanı var.  Şimdi o mezhep devrede. Müsteşarlık makamının kalkmasının ülkü olduğunu amiyane bire bir yurttaş söylüyor. Büyüklük Planlama Teşkilatı’nı ayrımsız zinde bilmeyebilir amma ölçülü gözyaşı biliyor. O bir hafızaydı. Milletvekillerinin tek kıymeti harbiyesinin kalmadığını görüyor. Bakanların siyasal olması cihetiyle gelip seçmenle iletişim süresince olmasının veya milletvekiliyle iletişimde olmasının getirdiği tıpkısı konforu vardı. Dolayısı ile bir tane seçmenli ayrımsız sistem var. Sayın Erdoğan yahut yarınki erkek. Hakeza olunca hayatına yansıdığı kötülüklerin müsebbibi zar etmiş durumdalar.

SAYGI KAVRAMININ ÖNE GEÇTİĞİ BİR ÇALIŞMA BU: Seçim güvenliği ile ilgili aynı yarkurul kurduk. O komite; her tümen özlük süresince ve hep partiler bir arada. 6’lı masanın adam unsuru birleştiriliyor. Alelumum hileler kasa başında evet…  Seçmenin oyunun korunacağını, bizim namusumuz olduğu bir iş. Parlamenter Sistemin sefer haritası çalışıyor. Kuma anahtar geliştirme üzerine dahi benzeri çalışmamız var. Benim açımdan genişlik kıymetlisi, şimdi söylediğiniz pişpirik ayartmak amacıyla dahi bire bir masada olamayacak değişik siyasal gelenekten getirdikleri farklılıkları dulda ederek, müştereklerinin öne çıktığı ve birbirine içtinap etmek kavramının öne geçtiği müsamaha değil, çekinmek kavramının öne geçtiği aynı himmet bu. Ben bunun Türkiye’nin bugünü ve yarını amacıyla çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Tığ gideceğiz netice itibari ile amma Türkiye yaşayacak. Yarın ati sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımız amacıyla bu masanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

KAZANACAK ADAY: Kemal Komutan dedi ki, ‘Bu 6’lı Masa Cumhur Reisi adayını belirleme edecek’. Bu masaya bu görevi verip, kendini bağlayan sayın Kılıçdaroğlu. O masanın benzeri noterlik olma görevi namevcut. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Reisicumhur adayı tarifi vardı. Ego ona bilcümle katıldım. Benim söylediğim benzeri molekül daha var; kazanacak bir namzet. kusursuz, ululuk deneyimi olan, bugünkü tuhaflıklara müsaade etmeyecek. 1946’daki Türkiye’yi yaşıyoruz şu anda. Pekâlâ DP 47’üstelik Özgürlük Misakı yayınladıysa, bugün 6’lı Masa o Hürriyet Misakı’nın ayrımsız görüntüsü, parçası. Bu söve zarfında bittabi aynı aday ortaya konulacak. Dolayısı ile bu masaya ayrımsız dayatma olamaz. Orada benzeri kuma beyin ortaya çıkacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olma hakkı mevcut. Değişik başkanların da aday teklifleri, aynı ayrıksı kişiyi o masaya getirme hakları bulunan. O masada aynı tek yaşama var, o de benim, reisicumhur adaylığı konusundaki Ilkgüz 2021’den beri ego aday değilim dedim. Yegâne adayla, kazanacak aynı adayla ve parlamenter sisteme geçiş üzere bir tane adayla gitmenin akıllıca olduğunu söyleyebilmenin içindeki samimilik anlaşılsın, diye niteleyerek feragat ettim.

(Feragat ettiğiniz için nadim mısınız? sorusu konusunda) Ego pişman değilim. Şu anda yurttaş bana o masadaki talepsizliğin getirdiği samimiyeti ayırt etti. Yurttaş, ‘aman o masa yıkılmasın’ diye niteleyerek bana söylüyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun İzmir’üstelik yaptığı konuşmayı yorumladı cümle. Bizim partimiz bunu öz partisine düşünce adına değerlendirmeyi yeğleme etti. Bu yöntemi öneren ve isteyen kendini bağlayan Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Masa dağılır mı bilmiyorum amma ilkeler açısından… Ego partideki arkadaşlarıma danışmadan ego aday değilim, dedim. Arzu koydu takatli çokça arkadaşımız ama korku duydular.

ADAY OLMALARI İLE İLGİLİ PROBLEMİM YOK: ( Mansur Yavaş’ın adaylığı ile ilişik istifham üzerine) Mansur Koca yahut Ekrem As üzerine olumsuz tıpkısı bakış açısına erbap değilim. Ankara’da birlikte Mansur beyin adaylığı noktasında bile gayretlerimiz oldu. Bu arkadaşlarımızı eleştirebilirler. Amma bu arkadaşlarımızın yolsuzluk ile ilişkin matrut konkre aynı genişlik yok. Toplumsal belediyecilik üzerine küçük değme ikisi birlikte ongun. Aday olmaları ile ait aynı problemim namevcut. Bu iki arkadaşımızın isimleri önde gidiyor, anketlerde çıkıyorlar. Bu iki arkadaşların seçmeninin lehtar haline dönmesi yarına yönelik sıkıntı yaratır.

GÖRMEK ZORUNDAYIZ: DOĞRU Partili vatandaşlarımıza sesleniyorum, bu ucube sistemin gitmesinin yolu Budun İttifakı’nın adayının kazanması. Şu birbirimize diş sıkma, masanın altından tekme atma halini bitirelim. Iletilmek zorundayız… Türkiye’ye dokuncalı bir hep bu. Doktorlara ‘defolun gidin’ deniliyor. Ben tıpkısı akademisyen olarak Riyaset sistemine karşıydım. Bu sistemin arızalarını düzeltelim, önerim vardı. Amma bu Başkanlık sistemi değil; ‘canım istedi, keyfime öyle geldi’ diye geçilmiş, tek hazırlığı sıfır kararnamelerle planlı bir tümce. Hangi hukuku ahbaplık, ne yargısı egemenlik. DOĞRU Fırka’nin kaymakamlık veya yer başkanı ile bayağı vatandaş takanak verecek üzerinden mahkemesi olsun, öz üstelik doğruca olsun, o vatandaşın kazanacağına inanmaması de bu sistemin değişmesi için şarttır.

Bizim borcumuz bulunmayan. Çünkü eğer vecibe vardıysa biz 31 Mart’bile ödedik, antrparantez alacaklı kuzuluk döndük. Tığ hiçbir belediyede, koskoca İstanbul Belediyesi’nde 2 genel müdür, 2 genel müdür yardımcısı haricinde tıpkısı şeyimiz namevcut. Bizzat ben istedim. Ankara’de de sayın Mansur Yavaş’tan telefon açıp, bire bir kişinin genel müdürlüğüne dair talebim olmadı. Söylemeye çalıştığım şu: İstanbul’un alınmasının Erdoğan’ın o masada insanların, siyasi geleneklerin tabanların dahi gülümseyerek oturmalarını sağlayan, CHP’ye akşam gidip 15 milletvekilini istedim. Ama Sayın Kılıçdaroğlu’na ölünceye kadar teşekkürname edeceğim, bu bambaşka bir madde. Bu mesele İYİ Parti meselesi değil. CHP’ye nokta konsept diye niteleyerek yapılan propagandasını yıkan tavır oldu. Tığ birlikte seçime girdik. Ben bellek etmeseydim 100 bin imzayla aday olsaydım, Meclis’e de giremeseydik… 21 milletvekili CHP üstelik aldı, tığ 4 milletvekili bu sistemden etraf fazla aldık. Topluluk İttifakı 360 mebus çıkaramadı. Burada benzeri sav bulunmayan, amma teşekküre devam ediyoruz. Bu vefasızlık anlamına gelmiyor. Bu majör bire bir mihenk taşıdır. Bununla CHP’liler de İYİ Partililer dahi çekicilik duymalıdır. Ayrımsız bölük kayırıcı var. CHP’da ve dışarıda. arada bir inç sallama zifos var. Bu arkadaşlarımızı rencide ediyor. Arkadaşlarımız ara sıra ‘Ömer Seyfettin’in diyetine döndü bu iş, istemeseydin mi acaba?’ Kemal Komutan’i ayırıyorum ama genelde böyle aynı teşevvüş var, o de arkadaşlarımızı incitiyor, o seçmenimizi incitti. Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylediği kriterler kabulümüz. Tıpkı üstelik benim söylediğim ‘kazanacak aday’ durumu var.

ÖNCELİĞİMİZ YUTMAK, GERİZİ LAF-I GÜZAF: 6’lı Masa’nın tamamında haddinden fazla korkulu konuşu grup var. Beklenti Özlale ehlivukuf arkadaşımız. Alelade proje manyağı etti bizi. Bilge Hoca’yı biliyorsunuz, finans konusunda dünyanın bildirme iyilerinden. Politikacı kimliği üzerinden gitmediği için filhakika yurttaş onu sevdi, samimiyetini gördü. Amme maliyesi üstüne Erhan Maharetli, Durmuş Satma, Evren Paçacı var. Özge partilerde üstelik var. Amma önceliğimiz ahzetmek. Gerisi konu-ı güzaf. Müntehip artık derdine umar arıyor.

İKTİDAR YAPTI YAPTI, YAPAMADI BİZ YAPACAĞIZ: Sahi biz başarılıyız ki Sayın Erdoğan ağzından sosyal bölük projesini gündeme getirdiler. Ben dedim ki, bu projeyi beğendim. İlk sefer somut benzeri konuda ortaya koydu nüfuz. Bizim bu konuda aynı mesai yaptığımızı rapor ettim. Biz faizlerini sabitleyerek götürebilir miyiz diye niteleyerek tutum ekibime sordum. Bakın minimum ücretin yükselmesini, zor maaşlarının minimal ücrete çekilmesini biz önerdik. İktidar çalışmalar yapar uymazlık halkın avukatlığını yapar. Tığ iktidarı buraya çektik. Demin diyoruz kim kudret yaptı yaptı, yapamadı tığ yapacağız. Tığ sülale sahibi olmalarını sağlayacağız. 76 milyar TL düzey korumalı mevduata verildi, 24 milyar teklik Haririlerin cebine konuldu, Ankapark’a 14 milyon TL topladığınız devir 113 bilyon TL havaya gitti. Aynı başka husus, 13 bilyon dolarlık aynı köprümüz var, bizim Osmangazi. Utku Havaalanı var Kütahya’da. Bilcümle bunlara baktığınız zaman, vergilerin affını birlikte kucak yaparsınız bunu. Tığ bile yapacağız.

AHLAKİ KENDISINE DOĞRU BULMAM: (İhale iddiaları) Sayın saylav bir usulsüzlük üzerinden konuştu. Yanlışlık duyurusunda bulunduk. Varsa hikmet vesika koysun gereğini yapalım. Demincek ortaya sâdır; hukuki sorun bulunmayan, kamuoyuna kemiksiz münakasa. Sağtöresel probleme katılıyorum. Bilgim olsaydı arkadaşımıza ‘yapma’ derdim. Yapmaması gerekiyor. Zira akıllarda optimist ayrımcılık kalması üstelik çığlık. Usulsüzlük itibariyle yegâne benzeri molekül yok orada. hür teşebbüs üzerinden çalışabilirdi. Istifham işareti yaratılabilecek ortamdan istinkâf etmek geçişsiz. 27 yıldır siyasa yapıyorum. Eşimin süfli işletmesi var, bize bakıyor. Hiç kapatmadı. Ne eşimin hangi oğlumun hangi yeğenlerimin belediyelerle en pespaye hisse senedi ve aksata, servet ilişkisi yoktur. Nepotizmden karı boyu nefret ederiz. Olduğu çağ ben politikayı bırakırım. Pek çokça öz yaşadım amma parayla hiç ilişkilendirilmedim ego. Sağtöresel namına akıllıcasına bulmam.

Muhacir üstüne… İçişleri Bakanlığı’na atandım. Müsteşar bana geldi. MİT, Açıkgöz, Emniyet, Dışişleri’nden üst düzem memurin geldi. Tıpkı bilgilendirme verildi bana mülteci üzerinden. Sene 1996. Bu hangi almak biliyor musunuz? Bu ülkenin hafızası. Zavallı ülkeler varlıklı ülkelere, sorunlu olan ülkeler demokrasiyle yönetilen ülkelere kafile edecekler. Türkiye dahi bunun geçiş güzergahıdır. Avrupa diyor ki, ‘Bu göçü sizde durduralım, siz bile trap olun’. ‘Sayın Bakanım bulunduğunuz hiçbir toplantıda bu tekliflere tamam demeyeceksiniz’ dendi. Anasol-M hükümeti zamanında, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı aradı beni. ‘Sayın bakanım KEZ Parlamentosu’nda toplantısı var, gitmeniz gerekiyor’ dedi. Göç üzere Türkiye’yi trap fayrap etmek amacıyla karar çıkacağını ve bunu engellemem istendi. Bu ülke beni oraya gönderdi. Yanıma çevirmen koydu. O kararın geçmemesini sağlayacak benzeri pozisyonda durdum. İşte hafıza bu. 2019’bile Sayın Erdoğan’a dedim kim Bayrak Direği kardeşim beni Esat’la konuşayım şu insanları gönderelim. Sonra Ümit Özdağ’ın teklifiyle tıpkısı mesai yaptık biz. Aytun Çıray ile alay malay çokça yavaş bire bir tedbir yapıldı. Sonraları Nuri Okutan anlatım hazırladı. O raporun üstüne Tolga Akalın kullanılmamış bir tanıtım yapıldı. Tıpkısı tabir yaptık. Türkiye’deki önce ve son. DERMAN üstelik açıkladı, Gelecek açıkladı, Demokrat Partinin Umumi Komutan Yardımcısı İlay Bayan uzmandır, Mutluluk partisinin var. Ama iddia ediyorum genişlik tedarikli somut traksiyon hazırlandı. Tolga Komutan bunu televizyonlara çıkıp anlatıyor. 2026’bile münteha oluyor.

BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZDEN, VATANSEVERLİĞİMİZDEN KİMSENİN ŞÜPHESİ YOKTUR: Bildirme kötü aynı dille tırnak zarfında terbiye edilmeye çalışılan siyasi partiyiz. Siyasi partilerin apayrı partilerle olan ilişkilerine biz tevakki etmek duyuyoruz. Bizim ilişkilerimize kimesne utanmak duymuyor. Bizim HDP ile olan ilişkimiz açık beyninde. Onların bile bizle ait tavırları beyninde. Birbirine cebin sunma muhik siyasi partiyiz. Bu tutumumuz eleştirilebilir, kınanabilir. Hepsine tevakki etmek duyarım. 6 milyon HDP’ye görüş vermiş Kürt seçmeni, Türkiye’birlikte yaşanan bilumum Kürtleri bire bir çuvala koyup, Türklere taşlama etti denilmesi büyüklüğünde nahak ve üzücü ikiyüzlülük olanaksız. Muhalefetin zarfında benzeri grup koca var, herkesi âdem etmeye, edep etmeye çalışıyorlar. Bu insanlar sürekli DOĞRU Parti’nin içine gideceğimizi söylediler. Ego ‘silah dayasalar gitmem’ dedim. Deminden ego YANLIŞSIZ Fırka seçmenine taşlama mi ettim? Sayın Erdoğan ile sayın Bahçeli bizi yerel milli zar edip, birisi yuvaya diğeri da özlük yanına davet etmiş olmasına rağmen kesin şekilde müfit demiş vatandaşım. Burada bir silüet boksu var. İYİ Fırka’yi iki grup HDP’yle dövüyor. Birincisi kuvvet partileri onu anlıyoruz. O arkadaşlarımızın, hele DÜRÜST Parti’nin yöneticilerinin kavramsal bilgileri sıfıra mümasil olduğu amacıyla öyle tıpkısı tuhaf, bozuk araç gelişti ki, Kürtlere hakaret ediliyor kimse farkında değil. Kürtler eşittir PKK’lı haline getiriliyor. Israrla tıpkısı öz söylüyorum Topluluk İttifakı hangi yapsa yapsın bizim milliyetçiliğimizden, vatanseverliğimizden kimsenin şüphesi yoktur, olamaz, olamaz. Ne ben ve ne arkadaşlarım Kürtleri incitecek bir tane sözcük etmeyeceğiz.

TÜRKİYE’NİN TUTUMLU OLMASI GEREKİYOR: Tığ S-400 aldık. Yunanistan S-300’leri bize kilitledi. S-400’leri Dedeağaç’a koyalım bakalım koyabiliyor musunuz? F-35’lerden çıkarıldık, F-16 kabul etmek için yalvar yakarız. F-16’lar 1974’ün teknolojisi. Milli savaşçı uçağını keşki yapalım. Arz az 12-15 sene arası antlaşma var. Bu süre içerisine MIG koymadınız. Yunanistan Amerika’yı arkasına aldı. Şımarık bala orada sevgili yok. Suriye ile kavgalısınız, Irak darmaduman. Tığ coğrafyayı iktisadi coğrafya adına tarifliyoruz. Dış politikayı iktisadi coğrafya yerine tarifliyoruz. ‘Dostum Trump, dostum Putin’ diyorsunuz. Ayrımsız Trump sana ‘ahmak’ dedi, ego bağırdım Meclis’te. Şangay Beşlisi ne dedi? Buraya unsur gelmek istiyorsan NATO’dan çıkacaksın. Deminden kamu bunları arafta tutup, bağırsak politika malzemesi yapıp, dışarıda kuzu kabil ol gel, sistemde Türkiye’nin ağırlığı olanaksız. Türkiye’nin ölçülü, hislerden uzak olması gerekiyor.

MİLLETLE PAYLAŞ, MİLLET KARAR VERSİN: Mısır’ı Yunanistan’ın kucağına biz ittik. Suudi Arabistan’a, BAE’ye neler dedik? Niye diyorsun? Diyorsan sebep böyle yapıyorsun? Bu kararsız tutumun ense planında Cumhuriyetle rekabet etmek var. Benim Sayın Erdoğan’a tıpkısı çağrıda olmak istiyorum; DENIZ’den geçmek mı istiyorsun, KUL ile ters mi intibak etmek istiyorsun, NATO’dan çıkmak mı istiyorsun, Putin’le ünsiyet mı istiyorsun, bu milletle paylaş. Bu millet değişmeyen versin. Bizim bakışımız Cumhuriyetimizin ortaya koyduğu çağdaş medeniyetler yolculuğudur. AB’de hatalar namevcut mu, var. Bunları tenkit etmek bambaşka aynı özdek, amma yönünüzü çağcıl medeniyete çevirmek ayrıksı öz.

Savunma sanayine gelince, burada anne maslahat Bayraktar’lar. Damadının meselesi olduğu için antagonizm yapılacak gibi alacak yaratılıyor. Allah yağmur eylesin, Özdemir beyi sistem nazikâne anıyor. Erbakan hocanın sistemi ortamında mevrut Özdemir Satış, bunu hiç gizlemedi. Ergenekon’de paşaları tek biricik ilgilenip, aileleri mülakat etmişti, sahtekar değildi. Bu haddinden fazla önemlidir. Yaptıkları işler, SİHA’lar İHA’lar bu ülkeye yapılan katkıdır. Kim nüfuz olursa olsun sahiplenmesi müstelzim bir anlayıştır. Zaman olduğu üzere dünyanın seçme namına İHA’ları, SİHA’ları teknolojiyi satabiliriz.

SİYASETÇİ İNTİKAM ALMAYA KALKMAZ: Bizim arkadaşlarımızın verdiği ruz 1 sene… Yargının bağımsızlığı, objektifliği, hukukun üstünlüğü sağlamak, değim, şeffaflık konusunu katiyetle öne kullanmak. İsrafı ve yolsuzluğu kişiselleştirmek. Bunlar da yapılması gereken zorunlu adımlar. kimi zaman vatandaşlar ‘hesap soracak mısın’ diyor. Ego de diyorum ki, ‘hesabı siyasi sormaz, egemenlik korkusuz hale getirilir, önem hesabı sorar’. Politikacı idrak almaz, pus sallamaz, öç almaya kalkmaz.”Share: