Akşener’den hükümete emekli maaşı tepkisi: En düşüğü minimal ecir büyüklüğünde olmalıdır

Değme hafta başka tıpkı ilde esnaf ziyareti işleyen İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener, bu öğün bile Aksaray’da kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi. Kısaca 2 senedir diyar yer gezdiğini belirten Akşener, “Burada benzeri amacım var. Çok mufassal tıpkısı zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna denk şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine konu çaptırdığı amma sizin derdiniz konuşulmadığı amacıyla birlikte seçkin birinizin şakirt çıktığı bire bir hep var bu ülkede.” dedi.

“BILDIRME DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ECIR BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMALI”

Ekonomiye ve hayat pahalılığına değinen Akşener, emeklileri sevindirecek bire bir vaatte da bulundu. İYİ Parti lideri, “Zahmetli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 teklik tekaüt maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu arz bağan emekli maaşı minimal sevap büyüklüğünde olmalıdır. Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı yapmadı tığ yapacağız birkaç kaldı. Hani treniniz ne oldu yağız katar, hangi oldu havaalanı, hangi oldu çökülen çiftlikler. Buluşma denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 bilyon TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan makbuz Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın aile dostu.”

ÇİFTÇİLERE SESLENDİ

Akşener, çiftçinin ruh faturasının yüksek olduğunu belirterek, ” İç Rum Bölgesi’nde hepinizin derdi suyun kaybolması, elektrik pompasıyla su çıkarılması, sulamanın hakeza yapılması. 113 bin teklik faaliyet faturası gördüm. 60 bin liralık fatura gördüm. 52 bin teklik fatura gördüm. Yahu bunu ödeyen bire bir çiftçinin, 3 ayda 180 bin lira vermek zorunda artan bir çiftçinin malından elinde ne büyüklüğünde mal kalabilir? Bunun içine tıpkısı üstelik koyun mazotu, kucak ilacı, koyun gübreyi. Geriye hangi kalır?” dedi.

“SİYASETÇİLERİN İNSANLARIN SESİNİ DUYUP HAL ÜRETMESİ GEREKİYOR”

Akşener, ister iktidar olsun, lüzum uymazlık, siyasetçilerin görevinin vatandaşı itaat etmek olduğunu tabir etti. Siyasetçilerin görevinin vatandaşların sorunlarına çözüm çıkarmak olduğunu anlatan Akşener, şunları kaydetti: “Siyasetçiler bu çözümlerin üzerinden rakiplik etmektir. Benim üzere değme siyasetçinin buraya gelip karşınızda resmi sıralama durmasını sağlamaktır. Siz olmazsanız siyasa bile olamaz, siz olmazsanız tek öz olmaz. O nedenle esnaf üzere müşterisi velinimet olduğundan bu dükkanlara girdim. O dükkanların içerisinde, ‘Bu akşam hangi pişireceğim?’ diye niteleyerek düşünen kadınları gördüm. Atanamayan gençlerin gözyaşlarını gördüm. İnsanların, aile hanımlarının, çiftçilerin konuştuğunu gördüm. Siyasetçilerin esnafların içerisindeki insanların sesini duyup ona çözüm üretmesi gerekiyor.”Share: