Akşener’in Tozkoparan’da Dinlediği Vatandaş: “Haktan, Hukuktan, Adaletten Bahseden Cumhurbaşkanına Yoklamak İstiyorum; Evimden Dışarı Atılıyorsam Talih…

Bilim: EDDA SÖNMEZ – Kamera: FAHRETTİN ÖZTÜRK

İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul’un Güngören ilçesine sadık Tozkoparan Mahallesi’nde evleri kentsel transformasyon kapsamına alınan vatandaşlarla benzeri araya geldi. Bire Bir vatandaş; “Haktan, hukuktan, adaletten bahseden Cumhurbaşkanına didiklemek istiyorum: Evimde birey güvenliğim yoksa, evimden hariç atılıyorsam bire bir büyüklük şüphesiz yönetiliyor?” dedi.

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener, zaman Güngören’in Tozkoparan Mahallesi’nde kentsel transformasyon projesi kapsamındaki yurttaşlarla, Tozkoparan Sulh Parkı’nda buluştu.

Akşener’e İYİ Tümen İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İYİ Tümen Milletvekilleri Beklenti Dikbayır, Ümit Beyaz Zehir, İl ve İlçe yöneticileri, partililer zevcelik etti.

Riskli düz ilan edilen ve kentsel dönüşüm kapsamına alınan Güngören ilçesinin Tozkoparan ve Küba mahallelerinde 900 haneye, “Evleri ayrılma edin” tebligatı gönderilmişti. Kentsel transformasyon kapsamına alınan toprak üzere ayrıca “ivedi yıkım” amacıyla makbul 6/A maddesi devreye sokulmuştu. Akşener, yurttaşlara şunları söyledi:

“Bu erk dendiği ant, rant mehabetli benzeri konudur. Tozkoparan değil ‘tozkoparant olmasın’ diyen bir döviz vardı. Eksperlik alanı bu bugünkü iktidarın, maatteessüf anca. Burada bir savaş veriyorsunuz, bire bir adalet mücadelesi; buna alın sizin hakkınızı düz aynı cevap bulunmayan burada. Demincek seçimlere çok beş altı kaldı. Tevkif konusunda vahim tıpkısı faydamız dokunabilir. Ego buraya ilgi kısaltmak amacıyla geldim. Bu işin takipçisi olacağımızı aktarmak amacıyla geldim. Arkadaşlarımız dahi takipte. Serencam itibariyle İYİ Parti’nin önem verdiği, arkasında durduğu, haksızlığın önüne geçilmesi amacıyla gayreti olduğu ayrımsız bina burası.”

Tıpkısı mahalleli, durumunu bölgenin mamure planını yansıtan fotoğrafları göstererek şöyle konuştu:

“Buradaki yer önemli konulardan tıpkı tanesi 2019 yılında Sayın Tasavvur Hava buraya gelip alanın dışında olduğu binaları gösterdiler. Elhak medyadaki aldatmaları da bundan. Burada Erek Gurur ve Bünyamin Demir var belediye reisi…Burada ayrımsız hanımefendi ile konuşuyor ‘evlerinizin dönüşmesini istiyor musunuz’ diye, tabii kentsel inkılap deyince herkes misyon depremse hepimiz isteriz.

“BU İNSANLAR DOĞRUSU O FARKI ÖDEYEMİYORLARDI. BU YÜKÜN YÜKLENMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Buradaki sıkıntı şu riskli binaları gösterip riskli sıfır binalara ve insanların ödemeyeceği yükü yüklediler. Mahkemede şu söylendi, tığ anlaşmaları kabul etmediğimiz amacıyla bize şu söylendi; sizden daha sonraları bunun 3-4 ceberut olacak denildi. Bu insanlar elhak o farkı ödeyemiyorlardı. Bu iyon yüklenmesini istemiyoruz.”

“BİZ HAKSIZLIĞA UĞRUYORUZ”

Bambaşka benzeri vatandaş ise şunları söyledi:

“Bilcümle görüngü şu fotoğrafta yatıyor. İskanlı yapıları ruhsatsız yapıya çevirmeye çalışıyorlar. Devlete cebin gelemeyiz amma sayın başkanımdan şunu istiyorum; biz haksızlığa uğruyoruz. Bu mahkemeler havalename raporlarla havalename ve adrese doğrulama kararlar alıyorlar. Bu nüfuz gidecek candan inanıyoruz. Yarın sair periyot bu bakanlıklar sizin tarafınızdan doldurulduğu antlaşma bu taraflı mahkemelerin kararlarının ortadan kaldırılması için zaruri düzenlemeleri yapacaksınız değil mi?”

Akşener, “Yargının bağımsızlığını, korkusuzluğunu, objektifliğini çıkarmak siyasetin görevidir. Önem işini yapmalıdır, kabahatli kimdir, günahsız kimdir politikacı ayırmaz etki ayırır ama o yargıya adaletli olmayı vaaz eden kararları, kanunları çıkaran üstelik siyasetçidir” yanıtını verdi.

“CUMHURBAŞKANI BUNUN CEVABINI VERSİN”

Ayrımsız eksantrik vatandaş ise şöyle konuştu:

“Haktan, hukuktan, adaletten bahseden Cumhurbaşkanına etüt etmek istiyorum; doğruluk, ahbaplık, adalet var ise ego zaman yegâne başına tıpkısı hatun namına vatanım dediğim evimde can güvenliğim yok ise, kolluk güçlerine gittiğimde ‘başınızın çaresine bakın’ denmişse, evimden dışarı atılıyorsam ayrımsız ülke elbet yönetiliyor? Benim birey güvenliğim yoksa Reisicumhur bu güveni bana sağlayamıyorsa… İçişleri Bakanını konuşmalarını dinliyorum: Benim birey güvenliğim yoksa Türkiye Cumhuriyet’inin başındaki Cumhur Reisi gelsin bana bunun cevabını lütfen versin. Canımın güvenliğini hissetmiyorum.”

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NI ÜSTLENME EDEN KARDEŞİMİZ SÜREKLİ BİR GIYBET HALİNDE, İFTİRA HALİNDE, DEDİKODU HALİNDE”

Akşener ise şu karşılığı verdi:

“Cumhurbaşkanlığı makamı, doğrusu herkesin Reisicumhur olmakla işyar tıpkısı makamdır. Namına düşünce verenin üstelik vermeyenin bile Cumhurbaşkanı’dır. Bu ülkenin birliğinin bütünlüğünün teminatıdır. Birincisi bu. Üç vekâlet, ciddilik timsali olmalıdır. İçişleri Bakanlığı, Milli Defans Bakanlığı, Adalet Bakanlığı. Vekâlet görevini hesabına getiren insanlar laf yapamaz, iftira atamaz. Lakırtı furyası geziyor, alelhusus İçişleri Bakanlığı’nı üstlenme fail kardeşimiz daim tıpkı gıybet halinde, bühtan halinde, kılükal halinde. İftira attığı, laf yaptığı kişilere dayalı yaptığı suçlamanın gereğini ika makamı amma takkadak söylüyor. Bu hempa Sayın Anne Karamollaoğlu’yla benim Kandil’le evrak imzaladığımı anlattı. İkimizin dahi dokunulmazlığı namevcut, ben böyle benzeri evrak imzalamışsam tut ensemden gereğini yap kardeşim. Türkiye’deki yavaş çap anlayışı öldü.

“İNSANLARA RANT AKTARABİLMEK İÇİN, TARAFTAR KORUYABİLMEK İÇİN BU ÜLKEYİ LİME LİME HARCAMAK VAR; ÖZÜ BU”

Sayın İçişleri Bakanı, beni uyuşturucuyla ilişik suçluyor. Orada ipin ucunu kaçırmış; Sayın Cumhur Reisi Erdoğan’ı dahi 15 Orak Ayı 2016’ya büyüklüğünde tek öz yapmamakla suçluyor. Benim devlete duyduğum tırsmak bu arkadaşın bu tweetlerine cevap vermemi engelledi. Rant amacıyla kendilerinden olan insanlara rant aktarabilmek üzere yandaş koruyabilmek üzere bu ülkeyi lime lime harcamak var özü bu, bunu bu arada değiştireceğiz.”

Share: