Albeni sıcaklıkları iç, garp ve yıldız bölgelerde yıldızlı şekilde azalacak

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Çekicilik Tahmin Uzmanı Mecnunca Şahbaz, gelgel sıcaklıklarının yarından itibaren yıldız, çöz ve batı bölgelerde azalacağını ve mecmu yurtta yağışların beklendiğini söyledi.

Şahbaz, AA muhabirine, bu haftanın albeni sıcaklığı tahminlerine ait bilgi verdi.

Yurdun yarından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğini tamlayan Şahbaz, yurt genelinde, şimal, güney ve iç kesimler ilkin atılmak için asuman patırtılı sağanağın beklendiğini belirtti.

Şahbaz, şunları kaydetti:

“Hafta sonuna kadar bağırsak ve yıldız antant ağırlıklı tevessül etmek amacıyla yurdun iri benzeri bölümünde bora görülecek. Yağışlı hava ile alay malay sıcaklıkların yurdun kuzey, çöz ve günindi kesimlerinde azalarak sezon normalleri civarına ve kayran saha altına ineceğini oranlama ediyoruz. Marmara, Karadeniz, İç Küçük Asya’da flama düşüşleri belirtik olacak.”

Şarki Anadolu ve Güneydoğu Rum bölgelerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye bitmeme edeceğini tabir eden Şahbaz, Antalya’nın şimal yönlerden iyi rüzgarın etkisiyle serencam tıpkısı haftadır alaz artışı yaşadığını, bu haftadan itibaren ise faziletli yalın düşüşü olacağını kaydetti.

Kalaba ve Tokat çevrelerinde sağanak uyarısı

Cıvıl Cıvıl ve Tokat çevreleri ile Yozgat’ın doğusu, Sivas’ın gün batısı ve yıldız ilçelerinde bu akşam ezanı saatlerinden erte sabaha kadar domestik olarak kuvvetli boğanak beklendiğini belirten Şahbaz, vatandaşları olumsuzluklara alın dikkatli olmaları üzerine uyardı.

Şahbaz, erte sabahtan akşam saatlerine büyüklüğünde Maşrık Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Şark Karadeniz’in çöz kesimlerinde kuvvetli sıkıntı beklendiğini kaydetti.

Üç ilde sıcaklıklar

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre bu hafta, üç şişman ilde hava durumu devir saatlerinde şu şekilde olacak:

Ankara’da çekicilik, hafta süresince parçalı vadi kayran çok bulutlanmış olacak. Çarşamba ve perşembe günleri aralıklı sağanak bekleniyor. Genişlik efdal hava sıcaklıkları zaman saatlerinde salı 22, çarşamba 20, perşembe 17 basamak hissedilecek.

İstanbul’da havanın yarın ve çarşamba parçalı bulutlu olacağı oranlama ediliyor. Perşembe günü ise Küçük Asya yakasında espaslı bora bekleniyor. İlde arz yüksek sıcaklığın erte ve çarşamba günü 21, perşembe 22 kademe olması öngörülüyor.

İzmir’de ise sıcaklığın erte ve çarşamba 26, perşembe 25 paye olacağı hesap ediliyor.

Share: