Amerikan turistlere Edirne mutfağı ve el sanatları tanıtıldı

Amerika’dan tur kapsamında Edirne’ye mevrut turistlere rehberler eşliğinde kentin mutfağı ve ahali sanatları tanıtıldı.

Tarihi ve turistik mekanları ülfet fail turistler, Edirne’ye hayran kaldı. Amerikalı turistler kentin halk sanatlarının yapıldığı atölyeleri da gezdi.

Kentteki benzeri restoranda kendileri için hazırlanan yemeklerin tadına bakan turistlere, Edirne al patlıcanıyla yapılan önder bayıldı, Edirne bamyası yemeği, ballı gemici böreği, ateş yaz turşusu, tava ahşa, Osmanlı mutfağından kağıt kebabı ve alaca aş ikram edildi.

Edirne Aş Damı Kültürü Araştırmacısı Müşerref Gizerler, gazetecilere yaptığı açıklamada, Osmanlı saray mutfağının İstanbul’dan geçmiş Edirne’den başladığını söyledi.

Edirne mutfağı zenginliğinin saraydan sonra konaklarda devam ettiğini anlatan Gizerler, “Bu zenginliği kentimizin restoranlarında sürdürmekteyiz. Edirne mutfağının çok görgülü ve musaffa ayrımsız aş damı olduğunu görüyoruz.” dedi.

Turist rehberi Ayşem Erginoğlu dahi Amerikalıların İstanbul ve Edirne’bile gün, firez ve gastronomi ziyaretleri gerçekleştirdiğini anlattı.

Edirne’nin kadim kültürünün turistleri etkilediğini vurgulayan Erginoğlu, şunları kaydetti:

“Gezdikleri yerlerde yemekleri tadıyorlar. Yemeklerin isimlerini üstelik iptila ediyorlar. İmam bayıldı yemeği ikram ettiğimizde ‘önder hastalık bayıldı?’ diye niteleyerek sordular. Tadı çok hoşlarına gitti bu yemeğin. Saray mutfağından Hünkar Beğendi yemeğimizin örneğini dahi verdim. Bizdeki aşındırmak isimlerini de değişik olduğundan bahsettim.”

Share: