Ankara Büyükşehir, Köylerde Kilitli Parke Döşeme Çalışmalarına Bitmeme Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır boşlama edilen kırsal mahallelerin yollarına kilitli parke mefruşat çalışmalarına devam ediyor. Kaldırım Imal ve Hizmet Onarım ekipleri, köy meydanına sâdır angajman yollarında, okul ve dispanser çevresinde, cami ile bamyatarlası içi ve yollarında, karye konaklarının avlularına kilitlenmiş parke taşı yısa etmek üzere aheste say harcıyor.

Malumat İşleri Daire Başkanlığı, herhangi bir dolaşma 5 ekip ile köy meydanına çıkan bağlantı yollarında, meslek ve dispanser çevresinde cami ile mezarlık içi ve yollarında, karye konaklarının avlularında mahallerin fiziki yapısına uygun kilitlenmiş parke taşlarıyla kere yapıyor.

ABB’DEN KÖYLERE ESTETİK DOKUNUŞ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, köy içi kilitli parke zemin çalışmalarını Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Güdül, Kahramankazan, Kızılcahamam, Nallıhan ve Polatlı ilçelerinde sürdürüyor. Tasarruf ömrünü tamamlamış evet bile restorasyon ihtiyacı olan malzemeler kaldırılarak yerlerine kilitlenmiş parke taşı döşeniyor.

Kaldırım Yapım ve Hizmet Onarım ekipleri, 2019- 2022 tarihleri ortada mahalle statüsüne alınan 212 köyde 773 bin 35 metrekare yaya kaldırımı, 95 bin 702 metre bordür çalışması yaptı.

Amaçlarının Ankara’nın tüm mahallelerine yayılmak olduğunu belirten Bilgi İşleri Daire Başkanlığı Yaya Kaldırımı Imal ve Hizmet Tamirat Yazıhane Müdürü Mithat Ormanlı, “Hem merkezde hem de çevre ilçelerde köylerin ihtiyaçlarına bakarak çalışmalarımıza başladık. Alelhusus köylerin kuma kullanma alanlarına uygun çalışmalarımız müstacelen bitmeme etmektedir. Hedefimiz arz gücük zamanda ulaşmadık köy bırakmayarak vatandaşlarımızı çamurdan ve gayrı pres koşullardan çevirmek” dedi.

MAHALLE SAKİNLERİNDEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Yıllardır mahallerinin boşlama edildiğini dile getiren Başkentliler, yapılan çalışmalar amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne şu sözlerle teşekkürname etti:

-Yasin Ersoy (Kızılcahamam Bağören Mahalle Muhtarı): “Muhtarlık İşleri Ofis Başkanlığı yoluyla arzuhâl yazdık ve onlarda ait birimlere ulaştırmışlar. Rüfeka geldi ölçümlerini yaptılar sağlıklı olsunlar. Aynı hafta 15 devir zarfında dahi işlemi tamamladılar, teşekkür ederiz. Hizmetlerin devamını bekliyoruz. Belediye başkanımıza, kat başkanlarımıza ve müdürlerimize teşekkür ediyoruz.”

-Emine Karagözlü: “Yapılan çalışmadan haddinden fazla kıvançlı kaldık. Taşları buraya yollayanlardan Tanrı razı olsun. Bu yollar yokken değme düzlük çamurdu. Ego yaşlıyım, yürüyemiyordum. Deminden çok henüz gani oldu.”

-Osman Ertürk (Çamlıdere Sarıkavak Muhtar): “Belediyeye istida verdik. Başkanımız da geldi mahallemize asfalt ve yaya kaldırımı sözü verdi. Şu anda bu saraka namına getirildi. Hizmetten haddinden fazla memnunuz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.”

-Osman Yurdakul (Beypazarı Kırbaşı Muhtar): “Maliyetsiz ay evvel kilitlenmiş parke döşenmesi amacıyla talepte bulunduk. Köyümüz için elinden geleni özne başkanımıza çokça teşekkürname ederiz.”

-Numan Çimeci (Ayaş Başbereket Muhtar): “Mevsim açılır açılmaz önceki bizim köyde çalışmalar başladı. Tahminî 3 bin metre kareye andıran taş döşendi. Tıpkı sıkıntımız namevcut. Asfalt talebinde bulunmuştuk bakış yapıldı. Büyükşehir Belediyemizden çok memnunuz, çok teşekkürname ederiz.”

Share: