Anlaklı Müren eserleriyle anıldı

Türk müziğinin ‘Hanek Güneşi’ tevellüt gününde Bursa Zeki Müren Pir Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından anıldı.

Bursa’nın ilk ve biricik hanek lisesi Zeki Müren GSL öğretmenleri ve öğrencileri, Türk Musahabe müziğinin unutulmaz isimlerinden bestekar ve gürültülü sanatçısı Anlaklı Müren’i 91.’inci mevlit gününde eserleriyle andı. ‘Konferans Güneşi’nin unutulmaz eserleri hoca ve öğrenciler aracılığıyla yorumlandı. Törende mütekellim Bursa Anlaklı Müren GSL Müdür Muavini Nezahat Demirbaş, sanatçının hayatından kesitler paylaştı.

Sanatçının 6 Mabeyin 1931’de Bursa’üstelik dünyaya gözlerini açtığını hatırlatan Nezahat Demirbaş, “Zeki Müren Türkiye’de sunu çok konser veren curcunalı sanatçısıdır. 600’ü fazla plaka, kaset, cd doldurdu. 1955’te, “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez sunulan zer plak ödülünü kazandı. 24 Ilkgüz 1996 günü, kendisi için planlı merasim sırasında geçirdiği kalp aksesi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi o güne dek görülmemiş bire bir kalabalıkla kaldırıldı” dedi.

Sanatçıyı rahmetle anan Zeki Müren GSL Müdürü Remzi Ayaz birlikte sanatçının eğitime verdiği desteklere aksan yaptı. Öğrencilere Anlaklı Müren’in değerini aktardıklarını tabir fail Remzi Ayaz, “Konuşma güneşimizi 91. veladet gününde eserleriyle andık. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz sanatçının unutulmaz eserlerini özenle okudular. Anlaklı Müren’i on paralık görmeyen çocuklarımız onun eserleriyle büyüyor” diye konuştu. – BURSA

Share: