Antalya’da rahvan atlama beygiri yarışları koku kesti

Antalya’da rahvan atlama beygiri yarışları koku kesti

ANTALYA İbradı Belediyesi, Ormana Rahvan Atçılık ve Anadan Görme Sporlar Kulübü ile Ormana Teavün ve Kalkındırma Vakfı eliyle bu yıl 9′. su planlı Geleneksel Ormana Rahvan Beygir Yarışları yabani yılkı atlarıyla meşhur Eynif Ovası’nda yapıldı.

Temsili Selçuklu kervanı geçişiyle başlayan ve Türkiye’nin mütenevvi yerlerinden mevrut atçıların katılımı ile yapılan yarışlar mülevven görüntülere görüntü oldu. Yüzlerce seyircinin izlediği yarışmalara İbradı Şehremini Serkan Küçükkuru, Alanya Belediye Reisi Ihtiyaç Yücel, 9’ncu dolaşma yarışma ağası Süleyman Bahadır ve komisyon üyeleri katıldı.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden mevrut 57 atın katılımıyla gerçekleşen yarışmada, kelle, kelle şeş, büyük orta, epey mutedil, yol bitiren At, sefer bitiren emsal, posta bitiren düet denk, ilişki, kuartet hemayar, müselles tay, düet denktaş, ön atları ve safkan gündüz feneri atları kategorilerinde yapıldı.

Toplamda 60 bin TL bergüzar dağıtılan yarışma, Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonun nezdinde gerçekleşti.

Ormana Rahvan Atlama Beygiri Yarışları yarışma sorumlusu Mustafa Akış, 90 dönümlük Eynif Ovası’nın Osmanlı’dan küsurat andaç ayrımsız yayla olduğunu söyledi. Ormanalılar namına Rahvan At Yarışlarının bu sene 9’ncusunu düzenlediklerini anlatan Akın, ” Afyon, Konya, Isparta, Beyşehir, Alanya, Side, Serik ve gayrı yerlerden mevrut atlarla konkur yaptık. Yarışmaya akman rahvan atlarda geldi. Ayrıca öğün mütemmim ismini vermiş olduğumuz devasal acul rahvanlar vardı. Bu sene Eynif Ovası’nda acul rahvanların alası dediğimiz öğün bitirenlerin dip bölümü yerine yarıştırdık” dedi.

“57 skor atlama beygiri geldi”

Yarışmalara 57 sayı beygir geldiğini söyleyen Akın, “Geleneksel yarışmamız neşe havasında geçti. Bu geleneğimizi ati nesillere aktararak yüzyıllarca sürdürmek istiyoruz.. Yarışmada dereceye girenlere dünyalık ve kupa ödülleri verdik. Antrparantez 3 zürriyet atçılık yapmış Serik ilçesinden İzzet Kirlioğlu ve Beyşehir ilçesinden Erdal Poyraz’a özel atçılık nişanı arz ettik” diye niteleyerek konuştu.Share: