Antik Smyrna Agorası’nda Osmanlı Dönemi’nden kalma fincanlar bulundu

Antika Smyrna Agorası’nda sürdürülen kazılarda Osmanlı Dönemi’nden kalma fincan ve sepici parçaları bulunduğu bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı izni, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) eliyle hesaplı hafriyat çalışmaları tarihe çerağ tutmaya bitmeme ediyor.

Kazı heyeti başkanlığını yürüten İKÇÜ Türk İslam Arkeolojisi Ana Bili Dalı Akademisyen Doç. Dr. Akış Ersoy, yaptığı açıklamada, İkiçeşmelik Caddesi yakınındaki Smyrna Agorası’nın binlerce yıldır ayrımlı kültürlerin toplaşma noktası olduğunu hatırlattı.

Smyrna Agorası’nın Roma ve Osmanlı’dan günümüze uzanan tarihe şahitlik ettiğine bel eden Ersoy, bölgedeki serencam buluntuların da Osmanlı Dönemi’nden kalma kahvehane fincanları ve tabaklarının parçaları olduğu bilgisini verdi.

Buluntulara ilişik araştırma eden Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Bayram Asuman İpekçioğlu üstelik fincanların 18. yüzyıldan günümüze ulaştığını söyledi.

İpekçioğlu, fincanların günlük yaşamda kullanıldığını düşündüklerini söyleyerek, “çıktı seramik fincan tayin ettik. Evlerde kullanıldığını düşünüyoruz. Kıraathane olabilecek yerlerde mevrut müşterilere ikram sırasında derkenar da olabilirler.” dedi.

Bölgede 17. yüzyıldan sonraları çokça korkulu aynı Osmanlı yerleşiminin söz konusu olduğunu söyleyen İpekçioğlu, “Alelhusus 17. yüzyıldan bilahare çok pahal tıpkısı Osmanlı yerleşimi var. Alanda Çıfıt, Türk mahalleleri var. Onların yerleşime geçmesi ile gelişigüzel çok etkin tıpkı tabakalaşma oluyor. 17 ve 20. asır beyninde bahis konusu bölgede iskân varsa günlük yararlanma kaplarının olması birlikte çok tabii.” diyerek konuştu.

Share: