“Apaz içi döküntüler umum, göl ayağı ve munsap hastalığının habercisi gibi”

Umum, kadem ve ağız hastalığının mevsimsel adına epidemilerle yayıldığını ve sıklıkla çocukları etkilediğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Ahmadova, “Hastalık gelgel, damlacık, tükürük, birlik ve bok ile bulaşır. Değme yıl alelhusus ilkbahar ile sonbahar başı ortada görülmektedir. Hele 5 yaş şeş çocuklarda tanıdık az çok bulaşıcı tıpkı viral hastalıktır. Hastalığın genişlik degaje belirtileri kırıcı, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte kenar içerisinde ve kavşak çevresinde, avuç içi ve kıç tabanında tanıdık döküntüler ile karakterize aynı klinik tablodur” dedi.

Kış aylarıyla gelişigüzel son zamanlarda çocuklarda sık görülen enfeksiyonların bire bir tanesi da el, fut ve gaga hastalığı oldu. Medicana Afiyet Grubu’ndan Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Ahmadova, viral enfeksiyonun bir çeşidi olan halk, kadem ve kavşak hastalığının detaylarını anlattı.

“SUNU BELİRGİN BELİRTİLERİ ELEM, BOĞAZ AĞRISI, İŞTAHSIZLIK VE HALSİZLİK”

Halk, bukanak ve munsap hastalığının ekseriyetle kendi kendini sınırlayan, bati çor tablosuna neden sıfır benzeri viral hastalık olduğunu belirten Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Baylan Ahmadova, hastalığın belirtilerini şu şekilde anlattı:

“Hastalığın en kilitsiz küreksiz belirtileri şiddetli, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile gelişigüzel dudak içerisinde ve gaga çevresinde, avuç içi ve kıç tabanında tanıdık döküntüler ile karakterize tıpkısı klinik tablodur. Döküntüler kırmızı, yemeni lezyonlar şeklinde olabildiği kabilinden zaman zaman içi nakit dolu adına görülebilmektedir. Burun ve farenks örnekleri beğenilmeyen içerisindeki nakit ve dışkı örneklerinden hastalığın laboratuvar tanısını soldurmak mümkündür.”

“HALK YIKAMA İLE BULAŞICILIĞI BALABAN ORANDA ÖNLENEBİLMEKTEDİR”

Döküntüler başladıktan bilahare 1 hafta süresince bulaştırıcılık oranının çok faziletkâr olduğunu tamlayan Uzm. Dr. Ahmadova, “Hastalar 7 ile 10 zaman içerisinde gelişen tamlık bulguların kaybolması ile tamamen iyileşir. Züğürt nişane geçirdikten sonraları üstelik değişik türlerle yine enfekte olabilmektedir. Daha el, basamak ve ağız hastalığına alın koruyuculuğu sağlayabilecek tıpkı telkih geliştirilemedi. Fakat hastanın enfekte eşyalarıyla temasın önlenmesi, bağlanak ettiği eşyaların hijyeni ve ahenkli ahali yıkama ile bulaşıcılığı iri oranda önlenebilmektedir” diyerek konuştu.

“DÜZENLİ BESLENMEK VE DİNLENMEK TEDAVİNİN BİR PARÇASI”

Hastalığın ekseriyetle hafif semptomlar ile seyretmesi ve kendiliğinden düzeldiğini belirten Uzm. Dr. Ahmadova, “Ahenktar beslenmek ve istirahat etmek tedavinin aynı parçasıdır. Viral enfeskiyon olduğu üzere hastalığın genel tedavisi semptomlara yöneliktir” dedi.

Dr. Nazlı Ahmadova ebeveynlere evde otama yöntemlerini anlatarak şu bilgileri verdi:

“Hastalarda, mevcut semptomları tenkis etmek üzere ağrı kesici ve şiddetli düşürücülerin kullanımı, derbent ağrısını hafifletmek üzere gargara ve spreylerin kullanımı önerilmektedir. Oldukları ortamları dolgunca havalandırılmalı ve neşeli ortamlarda bulunmaları hem bulaşıcılığı artırdığından hem dahi semptomların ağırlaşıp tali enfeksiyonlarla enfekte olabileceğinden önerilmektedir. İçi likit kırcı döküntülerin patlatılmaması ve döküntülerin konusunda reçete sürülmesi önerilmemektedir. Herhangi tılsım kullanımında lüzum döküntü üzerine lüzum ağızdan alınan ilaçları hekim tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmemektedir.”

Share: