Araştırı: Kişmiri Ahiret Yolculuğu salgını, bağışıklık sisteminin evrimini şekillendirdi

Veri insanları, dünyada sunu ölümsek salgınlardan biri yerine akseptans edilen ‘Esmer Ölüm’den (Kara Veba) salim kurtulan, salgından geçmiş ve sonraları ölenlerin DNA’ları üstünde yaptıkları araştırmada, salgının bugün birlikte bağışıklık sisteminin evrimine etkileri olduğunu belirledi. Araştırmacılara bakarak geçmişteki salgınlar, gelecekte bağışıklık sistemimizi etkiliyor.

Kanada merkezli McMaster Üniversitesi, ABD’üstelik bulunan Chicago Üniversitesi, Fransa merkezli Pasteur Enstitüsü ve gayrı kurumlardan haber insanları, yaklaşık 700 yıl önce Avrupa, Asya ve Afrika nüfusunun yüzde 30 ila yüzdelik 50’sinin ölümüne sebep olan Kişmiri Ölüm salgınının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırma, İngiltere’deki East Smithfield bölgesinde o ahit ‘taun çukuru’ namına beğenilen şişman mezarlarda dahil olmak için Londra kentinde ve Danimarka’nın 5 farklı bölgesinde mevcut kalıntılardan alınan 500’den çok DNA örneğinin incelenmesiyle yapıldı. Bilim insanları, Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu taun ile ait genetik uyarlama belirtilerini ve muafiyet sistemine etkilerini araştırdı.

ERAP2 GENİ, HASTALIĞA YAKALANANLARIN KADERİNİ BELİRLEDİBilim insanları, salgının ortaya çıktığı dönemde, ERAP2 geninin iki kopyasını taşıyanların, taşımayanlara bakarak hayatta kalma olasılığının yüzdelik 40 ila 50 elan fazla olduğunu oranlama ediyor. Araştırmacılar, bu kopyalara erbap kişilerin muafiyet hücrelerinin, Kişmiri Ölüm birlikte dahil doğmak için tarih süresince bir nice salgına neden olan Yersinia pestis bakterisini etkisizleştirmede henüz mübarek olduğunu belirtti.GEÇMİŞTEKİ SALGINLAR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ NASIL ETKİLEDİ?

Araştırma ekibi, zaman süresince bağışıklık sisteminin patojenlere ayrımlı şekillerde reaksiyon verecek şekilde evrimleştiğini, Mutedil Çağ’da vebaya karşı havari tıpkısı genin, zaman otoimmün hastalıklara karşı artan duyarlılıkla ilişkili olduğunu ifade ediyor. Araştırmacılar, vaktiyle Kişmiri Ahiret Yolculuğu’e alın esirgeme sağlayan benzeri genlerin bugün Crohn ve romatoid artrit (iltihabi romatizma) kabilinden otoimmün hastalıklara alın artan duyarlılıkla münasebetli olduğunu belirtiyor. Araştırmanın yazarlarından Hendrik Poinar “İnsan muafiyet sistemini şekillendiren dinamikleri çıkarmak, veba kadar geçmişteki salgınların çağdaş zamanlarda hastalıklara cebin duyarlılığımıza kuşkusuz katkıda bulunduğunu anlamanın anahtarıdır” dedi.

Share: