ARDAHAN DEPREMİNİN ARDINDAN KARS’TA TATBİKAT

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’da meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremden sonraları Kars’ta, hazırlıkların testi üzere 98 personelin katıldığı tatbikat yapıldı.

Ardahan Göle’deki depremin peşi sıra Kars’ta, hazırlıkların imtihan edilmesi üzere hareket tatbikatı gerçekleştirildi. Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan ve 98 personelin katıldığı tatbikatta, senaryo gereği Arpaçay ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yadımlama ve panik nedeniyle yaralanan 156 kişiden 27’sinin hastanenin acil servisine getirileceği bilgisinin verilmesinden bilahare Kafkas Üniversitesi Keyif Araştırma ve Uygulama Hastanesi Afet ve Müstacel Kapsam Planı (KOMPRIME) devreye alındı. UMKE ve AFAD ekiplerinin bile desteğiyle yaralılar, ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Hastaneye mevrut 27 yaralıdan 1’i mecmu müdahalelere karşın kurtarılamadı. 24 yaralının acil serviste tedaviye alındığı tatbikatta, 2 korkulu çorlu ise Erzurum’daki hastaneye irsal edildi. Hastanede yapılan tatbikatla muhtemel afete müteveccih hazırlıklar gözden geçirildi.

‘BAŞARILI TAMAMLANDI’

Tatbikat sonrası açıklama özne Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi Baştabip Yardımcısı Dr. Akademisyen Mehmet Ezer, “Manevra senaryosuna bakarak Arpaçay ilçesinde 5.6 şiddetinde yer sarsıntısı oldu. Meydana mevrut yadımlama ve ürkü sonrası 156 birey yaralandı. Yaralılardan 27’si bizim hastanemize geldi. Hastanemize mevrut yaralılardan 1’i hayatını kaybederken, 2 hastamız birlikte Erzurum’a atıf edildi. Değişik hastalarımızdan 7’sinin müstacel serviste tedavisi sürüyor, 15’i ise yapılan tedavilerinin ardından ayaktan taburcu edilmiştir. Hastanemizde yapılan zelzele tatbikatı başarılı bire bir şekilde tamamlanmıştır” dedi. (DHA)

Share: