Ardahan fen! Vali Öner: Depremde Ardahan’da 69 çatı, 44 ahır, 13 tecimevi ve depoda alçak hasar var

ARDAHAN Valisi Hüseyin Öner, Göle’da meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremde 69 bina, 44 dam, 13 ticarethane ve deponun gösterişli hasar gördüğünü söyledi.

Facia ve Evgin Ebat Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, 27 Eylül günü saat 17.08’da, eşkâl üssü Göle ilçesi olan 5 kadar deprem meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki depremde Göle’ye tutkun Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Göz, Kuytuca, Toptaş köyleri etkilendi. Fert kaybı sıfır depremde 2 emanet hafif yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin bir kısmında cidar ve sıva çatlakları ile bazı binalarda bölümsel yıkılmalar oldu. Köylerdeki ahırların tıpkısı kısmı yıkılırken, aynı kısmında da hasar oluştu. Çullu köyü camisinin minaresi dahi yıkıldı. Yeniden bire bir köyde 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden sunma çok etkilenen Göle ilçesine bağlı Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar için İl Afet ve Ivedi Boyut Müdürlüğü’nce mecmu 50 deri kuruldu.VALİ ÖNER, KÖYLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, zaman depremden etkilenen 10 köyde incelemelerde bulundu. Vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinleyen Ilbay Öner, Kuytuca köyünde basın mensuplarına izah yaptı. Depremde 69 bina ile 44 ahır, 13 ticarethane ve depoda güç hasar olduğunu belirten Ilbay Öner, hasar tayin çalışmalarının erte sona ereceğini bildirdi. Kızılay’ın depremzedelere rızık ve yunak çorba ikramında bulunduğunu tamlayan Öner, celal olarak vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatım etti. Vali Öner, köylerde çocuklara oyuncak dağıtarak onlarla birlikte kardeşçe etti.

Share: