Ardahan haberi | Ardahan’da depremden en çok etkilenen 5 köye 50 otağ kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde geçmiş saat 17.08’üstelik meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden yer çokça etkilenen 5 köye 50 oba kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde kâin Ilbay Hüseyin Öner, hasar tespitinin yeryüzü gelişmemiş sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Kıyamet ve Evgin Format Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, geçmiş saat 17.08’birlikte, şekil üssü Göle ilçesi olan 5.0 kadar deprem meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki hareket Erzurum, Kars, Balkı ve Iğdır’dahi de hissedildi. Göle’ye sınırlanmış Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Kopukluk, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin hemencek ardından AFAD, Cingöz, UMKE ve esenlik ekipleriyle birlikte ilgilendiren birimler bölgede çalışmaya başladı. Fert kaybı olmayan depremde 2 gönül belli belirsiz şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin benzeri kısmında zar ve sıva çatlakları ile gâh binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların bire bir kısmı yıkılırken, bir kısmında hasar oluştu. Deprem sonrası ağırbaşlı hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde üstelik 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden genişlik çok etkilenen Göle ilçesine bağlı Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar için İl Kıyamet ve Evgin Format Müdürlüğünce 5 köye mecmu 50 çerge kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri aracılığıyla kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve çadır kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara esbak olsun dileklerini ileten Ilbay Öner, çadırları üstelik gezerek yetkililerden hikmet aldı. Depremin peşi sıra kontrol istirdat ekiplerini sahaya gönderme ettiklerini tamlayan Ilbay Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür fert kaybı bulunmayan, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız namevcut. 4 tane kocabaş efsanevi katil oldu. Servet kaybı birlikte beş altı oranda, diye düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye mail araçla arama kurtarma faaliyetlerinin peşi sıra hasar belirleme çalışmalarını yapmaya başladık. Andıran illerden de ekipler bekliyoruz, süzülmek üzereler ilimize. Bildirme gelişmemiş sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun arkası sıra inşallah devletimiz ilgili alım kuruluşları yoluyla vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırma ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği adına ilgilendiren kurumlarımızla birlikte bu çalışmaları genişlik aceleci tıpkı şekilde takip edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’dahi geçmiş 17.08’dahi meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin peşi sıra başlayan artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre gece ve bugün öğle vakti saatlerine kadar gestalt üssü Göle olan 110’a mümasil dümdar yaşandı. AFAD verilerine göre artçıların şişman aynı bölümü 1 ila 3 büyüklükleri arasında. Bölgede 4 ve beden 3 sarsıntı meydana geldi. 27 Eylül haset 17.43’te 4.0’lık artçının ardından 19.16’üstelik 4.3, 28 Eylül 02.01’üstelik ise 4.0 kadar depremler oldu.

Share: