ARDAHAN’DA 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE ZELZELE

Ardahan’ın Göle ilçesinde meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremin ardından ilçe merkezinde kâh aile ve hisse senedi yerlerinin duvarlarında çatlaklar oluşurken, mail köylerdeki kâh evlerin duvarı, bire bir köyün ise minaresi yıkıldı. Duygusal kaybının yaşanmadığı depremde önceki belirlemelere göre aynı kişinin başına taş düşmesi sonucu hafif yaralandığı belirtildi. Antrparantez, depremin arkası sıra 15 artçı hareket meydana geldi. Dümdar sarsıntıların bitmeme ettiği köylerde incelemede mevcut Ilbay Hüseyin Öner, bazen konutlarda sıva çatlağı ve duvar çatlağı olduğunu, gelen değme ihbarı değerlendirdiklerini söyledi.

Afet ve Müstacel Ebat Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine bakarak, bugün saat 17.08’birlikte, dalan üssü Göle ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Depremin peşi sıra genişlik büyüğü 4, arz küçüğü 2.2 almak için bütün 15 dümdar hareket yaşandı. Yerin 7 kilometre derinliğindeki 5 büyüklüğündeki hareket ise Erzurum ve Kars’ta bile hissedildi. Deprem paniğe bozukluk olurken, mevrut önceki bilgilere bakarak can kaybı yaşanmadı, ilçedeki bir nice karı ve iş yerinin duvarında çatlaklar oluştu. Süfli Altunbulak köyünde ise biraz lüp duvarı yıkıldı. Hareket sonrası AFAD, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, uyanık ve esenlik ekiplerinin incelemeleri sürüyor.

BİR KÖYÜN MİNARESİ YIKILDI

Köyleri gezen Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Bugün 17.08 sularında biçim üssü Göle ilçemizin Bal Çeşme köyü olan tıpkısı sarsıntı yaşadık. Depremin alelacele arkası sıra köylerde inceleme başlattık. Hasis Altunbulak köyünde taş düşmesi sonucu omuzundan yaralanmış. Çullu köyü minaresi yıkılmış, gine bire bir köyümüzde bir ağılın çökmesi sonucu küçükbaş efsanevi telef olmuş. Çalışmalarımız devam ediyor. Erte birlik detaylar ortaya çıkacaktır. Evlerine giremeyen vatandaşlarımız var. Onların konaklamalarını sağlayacağız. Çokça şükür şu esas kadar seçkin birey kaybı namevcut. Gelen ihbarları takkadak değerlendiriyoruz. Kerem parçalanmamış imkanlarını seferber etmiştir dedi.

‘VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN GEREKENİ YAPIYORUZ’

Depremin form üssü olan Göle İlçe Belediye Reisi İlhan Gültekin ise Hamdolsun şu ana kadar yıkılan binamız, fert kaybımız bulunmayan. Yalnız gâh binalarda, evlerde vahim hasarlar meydana gelmiş durumda. AFAD, Vilayet, Belediyeler yerine tedbirimizi aldık, vatandaşlarımızın kiygin olmaması üzere gerekeni yapıyoruz. Dediğim gibi sevindiren yegâne tarafı duygusal kaybının ayrımsız yıkıntının olmaması. Şu temel kadar bize yansıyan seçkin şey yok. Köylerimizden aldığımız bilgiler bile bu doğrultuda, takip etmeye bitmeme ediyoruz. Takım kendisine hisse senedi başındayız. Vatandaşlarımızın özellikle hasar gören binalara girmemeleri üzerine kırılan davranmaları gerektiğinin anonsunu yapıyoruz. Vatandaşımızda sadık yerine tıpkısı kırgınlık var. Zira yıllardır Göle’da rastgele böyle yer sarsıntısı yaşanmamıştı diye niteleyerek konuştu.

‘KARS’TAKİ İHBARLAR ÜSTELIK DEĞERLENDİRİLİYOR’

Kars Valisi ve Belediye Başbuğ Vekili Türker Garip de Forma üssü Ardahan’ın Göle ilçesi olan 5 büyüklüğündeki depremden etkilenen hemşehrilerimize geçmiş olsun. İlgili birimlerimiz, şehrimizde tarama faaliyetlerine titizlikle bitmeme etmektedir. Meydana mevrut ve Kars’ta de hissedilen sarsıntı sonrası ilimizden yapılan ihbarlar değerlendirilmekte ve tarama çalışmaları devam etmektedir dedi.

‘DEPREMİN HİSSEDİLDİĞİ BÖLGELER TARANIYOR’

Göle’dahi meydana mevrut depremle ilişik Erzurum Valiliği de izah yaptı. Vilayet eliyle yapılan açıklamada, Erzurum’de üstelik hissedilen zelzele sonrası ekiplerin tarama faaliyetlerine başladığı belirtilerek şu ifadelere meydan verildi Zaman saat 17.08 sularında AFAD verilerine göre Ardahan’ın Göle ilçesinde 5 kadar deprem meydana gelmiştir. İlimizde üstelik hissedilen deprem sonrası, ekiplerimiz depremin hissedildiği bölgelerimize vukuf ederek, tarama faaliyetlerine başlamıştır. Zaman itibariyle can ve mülk kaybına müteveccih aksi bir buut bulunmamaktadır.

3 ÇEVIRICI VE14 PERSONEL GÖNDERİLDİ

Bu arada Erzurum Büyükşehir Belediyesi, zelzele meydana gele Göle’ye yardım üzere kadro gönderdi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Ardahan’ın Göle ilçesinde meydana mevrut ve ilimizde birlikte hissedilen yer sarsıntısı sonrası komşumuz için birden harekete geçtik. Mecmu 3 açki ve 14 personelle müzaheret amacıyla yola çıktık. Eski olsun Ardahan… Daima yanınızdayız denildi. (DHA)

Share: