Ardahan’da depremde kötülük gören ahırların yerine oba ahırlar kurulacak

Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’de meydana mevrut 5 kadar depremin arkası sıra yıkılan ahırların namına oba ahırların kurulması için meydan tayin çalışmaları tamamlandı.

Eski taş müşekkel evlerin hasar gördüğü ve duvarlarının yıkıldığı ilçeye bağlı köylerde, artçı sarsıntılar yaşanmaya bitmeme ediyor.

Evlerine girmekten korkan ara sıra vatandaşlar, soğuk çekicilik nedeniyle dışarıda kurdukları sobanın başında oturuyor, hayvanlarını dışarıda barındırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, AFAD ve İl Özel İdaresi ekipleri yaptığı çalışmalarla hayvanların soğuktan korunması çadır ahırların kurulacağı yerleri belirledi.

Esenyayla Köyü Muhtarı Ercan Süleymanoğlu, AA muhabirine, devletin imkanlarını seferber ettiğini söyledi.

Hayvanlar amacıyla çadırların kurulacağını tamlayan Süleymanoğlu, “Şükür bir nice sıkıntımızı giderdiler. Bugün da bazen noktalara kurulacak ahır çadırlarının kararı verildi. Erte inşallah ahır çadırlarımızda kurulmuş olacak.” dedi.

Geceyi dışarda nâkil köy sakinlerinden Rabia Altun de elan önce kendileri için deri kurulduğunu, bugün ise hayvanlara dam verilmesi kararının alındığını ifade ederek, “Celal yetkililerinden Allah razı olsun. Esbak Bakanımız ve özge ilgililer geldi. Henüz ilk bize kalacağımız deri verildi, şimdi da hayvanlarımız için ahır çerge verildi. Hayvanların bile dışarıda kalması ağırlık oluyor. Oba ahır ile hayvanlar henüz şen edecekler.” diye niteleyerek konuştu.

Share: