Arsıulusal Jeomorfoloji Sempozyumu sona erdi

Manisa’nın Kula ilçesinde gerçekleştirilen Arsıulusal Yüzey Bilimi Sempozyumu (UJES 2022), yerey çalışmasıyla tamamlandı.

Jeomorfoloji Derneği, Jeopark Belediyeler Birliği ve Kula- Salihli Toptan UNESCO Jeoparkı hisse senedi birliğinde düzenlenen programda 72 bilim adamı, Sandal Volkan Konisi, Kula Peri Bacaları, püskürtü akıntılarının oluşturduğu bazalt kaya alanları ile volkanik faaliyet sonucu meydana gelen termal kaynaklarda incelemelerde bulundu.

Saha incelemesinde haber insanları muhtelif sunumlar ve anlatımlar yaptı.

Anakara Üniversitesi Komütatör ve Tarih Fakültesi Coğrafya Bölümü Akademisyen ve Yüzey Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kağan Yiğitbaşoğlu, incelemenin arkası sıra AA muhabirine, Kula’nın hususi bire bir sahaya ehil olmasının birlikte düz bilimleri açısından misilsiz materyalleri da barındırdığını söyledi.

Sempozyumların daha çok gelenekselleştiğini tamlayan Yiğitbaşoğlu, “Kula coğrafi bakımdan bizim amacıyla çok kocaman. fiziki coğrafya özellikleri haddinden fazla mefret zira dünyadaki güzel volkanik örnekler burada bulunuyor. Ülkemiz için da tendürüst tıpkısı volkanik düz burası. Adeta mazi gerçekleşmiş gibi faal volkanik özellikler var. O yüzden bizler üzere benzeri laboratuvar kabil.” diye niteleyerek konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Akademisyen ve Kula-Salihli UNESCO Küresel Jeoparkı Koordinatörü Prof. Dr. Tuncer Çipo da Kula Peri Bacalarında katılımcılara 20 yıldan bu yana süren vadi çalışmaları üzerine bilgelik verdi.

Share: