Arsıulusal öğrencilere yönelik bilgilendirme ve içtimai neva buluşması gerçekleşti

Atatürk Üniversitesi Aut İlişkiler Ofisi Koordinatörlüğü ve Erzurum Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Arsıulusal Öğrencilere Müteveccih Brifing ve Içtimai Uzlaşma Buluşması organizasyonu gerçekleşti.

Atatürk Üniversitesi eş sahipliğinde Kültür Sarayı 15 Orak Ayı Milli İrade Salonunda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sözbilir ve İl Göç İdaresi Müdürü Haşim Özcan’ın yanı sıra konferansçı olarak 1. Birleştirme Uran Mıntıka Müdürlüğü Umumi Heyet Başkanı Hedef Urkuç ve Şark Rum İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Kamil Çelik, İl Göç İdaresi uzmanları ile akademisyenler ve arsıulusal öğrenciler katıldı.

İl Göç İdaresinin hazırladığı Göç İdaresi Başkanlığı tanıtımı ve Türkiye Bursları Programı hakkındaki bilgilendirici video gösterimi ile başlayan programda daha sonradan İl Barhana Uzmanları Kübra Karasu ve Kenan Topal tarafından öğrencilere Türkiye’ye giriş yokuş ve Türkiye’da kalışları, toplumla olan aykırı uyumlarına ilgili aksiyon ve işlemleri ile sosyal bilinci artırmaya müteveccih icraat hakkında hikmet sundular.

1. Organize Sanayi Kesim Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urkuç ve Gün Doğusu Küçük Asya İhracatçılar Birliği Komutan Yardımcısı Kamil Polat ise arsıulusal öğrencilere Türkiye’üstelik ve Erzurum’bile bulunan gelişim olanakları ile ait hikmet verdiler. Konuşmaların ardından öğrenciler Uğur Urkuç ve Kamil Çelik ile ayrımsız araya gelerek birtakım sorular yönelttiler.

“Arsıulusal Öğrencilerimiz Bizler İçin Çok Altın”

Programda mütekellim Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, Atatürk Üniversitesinin akıbet yıllarda uluslararasılaşma açısından koskocaman gelişmeler kaydettiğini belirterek, bu gelişmeler doğrultusunda uluslararası mektepli sayısında birlikte artım yaşandığını aktardı.

Üniversitede 800 önlisans, 7 bin 450 lisans, 460 faziletkâr lisans ve 191 doktora kalkışmak amacıyla toplamda 8 bin 901 arsıulusal öğrencinin terbiye gördüğünü aktaran Sözbilir, bu sayının Türkiye ortalaması üstünde aynı kopya olduğuna aksan yaptı.

Dünyanın ciharıyek yanından Atatürk Üniversitesine eğitim başlamak üzere mevrut öğrencilerin darülfünun üzere kebir tıpkısı baylanlık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sözbilir şunları söyledi: “Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın talimatıyla uluslararası öğrencilerimizle çokça daya mail ilişkiler kurarak ilgilenmeye himmet ediyoruz. Türkiye ile ülkeleri arasında kültürel benzeri güreşçi köprüsü kuran öğrencilerimiz bizler amacıyla haddinden fazla kızıl. Üniversitemizde eğitim bilimi gören öğrencilerimiz hem Türkiye’de hem üstelik ülkelerinde makro göreveler üstleneceklerine yürekten inanıyorum” dedi.

İl Barhana İdaresi Müdürü Haşim Özcan ise Atatürk Üniversitesi ile birlikte bu müfit programı gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını aktararak, kurumlar arası hareket birlikleri ile gönüllere dokunmaya bitmeme edeceklerini aktardı. – ERZURUM

Share: