Artvin basını Yusufeli Barajı ve kullanılmamış yerleşim yerini gezdi

Artvin basını Yusufeli Barajı ve bakir iskân yerini gezdi

ARTVİN – Artvin’de fariza fail matbuat mensupları, valiliğin organizasyonunda Yusufeli Barajı ve eskimemiş iskân yerini gezerek yetkililerden hikmet aldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üstünde yapımı tamamlanan, tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle üzeri yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci yer yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve sular altında kalacak olan ilçenin taşındığı eskimemiş yerleşim yeri matbuat mensuplarına tanıtıldı.

Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su düzeyi 2 kamer içre 74 metreyi buldu.

İlçede ağırbaşlı çalışma bitmeme ederken, Artvin Valiliği organizasyonunda kentte görev yapan matbuat mensupları ilçeyi müzakere etti.

İlk namına bakir yerleşim yerini gezen matbuat mensuplar yetkililerden bilgelik aldıktan bilahare, Yusufeli Barajı gezdi.

Yusufeli bakir kaza merkezi ve Yusufeli Barajını gezerek incelemelerde bulunan gazetecilerle aynı araya gelen Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Yusufeli Barajı ve bakir iskân yeriyle ilişik bilgiler verdi.

Barajın haddinden fazla edisyon bir coğrafya birlikte kavi iş koşullarında inşa edildiğini anlatan Doruk, “Baraj gövdesi çokça delici amma daha da etkiyici olan orada oradaki inşaat organizasyonu, mühendislik teknikleri. Yusufeli Barajı bizim gurur duyduğumuz, Türkiye Yüzyılının zir bina şaheseri ayrımsız nişane.” dedi.

Proje kapsamında bölgeye 34 milyar teklik ayrımsız yatırım yapıldığını kaydeden Ilbay Şahika, “Sadece baraj yapımıyla proje tamamlanmıyor. Yusufeli Barajı ve HES projesi, baraj ve elektro mekanik tesislerinin inşaatı değil. Barajdan şehir merkezi karışma 19 karye etkileniyor. 19 köyün 7’sini ayrımlı bire bir yerde baştan düz yazı ediyoruz. Bağımlı birde ilçe merkezini taşıyoruz. Yeni ilçe merkezi çarkıt kaza merkezinin bir lahzada eğin tarafında diyebileceğimiz Yansıtıcılar bölgesinde kuruldu” dedi.

Yıpranmamış kaymakamlık merkezinin eski kaza merkezinin iki kalpsiz kadar ayrımsız alana kurulduğunu anlatan Zirve, “Yıpranmamış Yusufeli 150 hektar alana kuruldu. Çarkıt ilçe 74 hektardı. Yeni kaza merkezinin kurulduğu kavuşum dağlık ve kayalık olması nedeniyle burada kaza bina etmek ağırlık oldu. Çok iş temiz edildi. Çağdaş benzeri kaymakamlık mensur edilerek vatandaşımıza ongun, serbest, fena hâlde yaşam alanları oluşturuldu ve vatandaşlarımız burada yaşamaya başladı. Huruç haddinden fazla pres tıpkısı süreç olmasına neredeyse kusursuz bütün tıpkısı proses geçirdik. İlk amme kurumlarını, bilahare okulları, keyif kuruluşlarını taşıdık. eş zamanlı namına vatandaşımız de taşındı. İş yerleri taşındı. Şu anda konutlarda yüzde 100’e mail vatandaşımız buraya taşındı. İş yerlerinin taşınmasında dahi yüzdelik 80’i bulduk. Zannediyorum bir, aynı buçuk ay ortamında bundan sonra çarkıt ilçe merkezini konuşmayacağız. Şu anda yemeden içmeden sanayiyi taşımadık. Esasen yeni kaymakamlık merkezinde sanayimiz hazır. Burada doğruluk sahibi olamayan vatandaşlarımız zarfında eskimemiş aksiyon yerleri yapıyoruz. Onlarda bitince hep sanayiyi aynı anda taşımız olacağız” diye konuştu.

Yusufeli halkının bu süreçte istisnai serzenişler dışında devlete ağırbaşlı anlamda destek verdiğini anlatan Vali Zirve, “Bu desteği hissettik. Cumhurbaşkanımızda ilçe amacıyla tek şeyi sakınmadı. Buraya istisnai destekler verildi. Yusufeli Türkiye’nin sunma balaban iskan projesi. Böyle olunsan devletin zirvesinden aşağıya akilane ayrımsız duyarlık var. Aldığımız bu güçle birlikte yeri gelince İnisiyatif aldık ve kullanılmamış Yusufeli’ni bildirme güzel şekilde mensur ederek şekillendirdik” ifadelerine meydan verdi.

Share: