Artvin Muratlı Barajı’nda akarsu sporları şenliği düzenlendi

– Artvin Muratlı Barajı’nda su sporları şenliği düzenlendi

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesinde mevcut Muratlı Barajı’nda üstünde su sporları şenliği düzenlendi.

Artvin’in Borçka ilçesi Karşıköy köyünde 2005 yılında hizmete giren Muratlı Barajı ve HES, hayatiyet üretimin birlikte bu sefer su sporları etkinliğine familya sahipliği yaptı. Kaymakamlık marifetiyle baraj gölü üstünde planlı ‘su sporları şenliği’ mülevven görüntülere hayal oldu.

Baraj gölünde sular altında artan çok sayıda konutun beraberinde çay fabrikası ve cami bulunuyor. Hatıralar sular altında kalırken, su sporcuları farklı etkinliklerle o günler yad ettiler. Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri, cansız akarsu kanosu, su kayağı, su yatağı, tekne turu kabilinden etkinliklerle baraj gölünde eğlenceli saatler geçirdi. İlk defa düzenlenen etkinliğe, üniversitenin ayrımlı fakülte ve bölümlerinden tahminî 50 öğrenci katıldı. Öğrenciler, baraj gölü üzerindeki ‘zipline’ hattını kullanıp adrenalin komple dakikalar yaşayarak stres atarken, suya düşenler üstelik kayıtlara geçti.

Asayiş amacıyla 112 sağlık ekibi, Deniz Boyu Asayiş ve AFAD ekiplerinin de hazır bulunduğu etkinliğe, AK Fırka Artvin Saylav Erkan Balta, Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Şehremini Ercan Orhan, alım amirleri ve vatandaşlar katıldı. Kaymakam Contarlı, Artvin’in güzelliklerini öğrencilerle buluşturmak üzere bu hat şenlikler düzenlediklerini söyledi.

Doğa cenneti bir iklim olduğunu vurgulayan Contalı, “Geleneksel adına ilki kendisine Alın Köy Baral Gövdesi üstünde şita ortasında şenliği düzenledik ve gelecek sene üstelik orak ayı ayında devamı olacak. Barajlar şehri Artvin’da bu fırsatı kullanmak atlaya zıplaya bu sene ilk defa su sporları şenliği düzenledik” dedi.

Cebin Muhtar Mehmet Eke ise, “Su sporunun yapıldığı alanda öz fabrikamız ile evlerimiz vardı. Tahminî 2 bin sülale barınıyordu. Deminden akarsu sporları ile doğa ve sporseverlerin yeni adresi Karşı Köy Muratlı Barajı gövdesi ve etrafındaki doğası oldu” ifadelerini kullandı.

Share: