Artvin ve Rize’den sarsıntı bölgesine takım ve personel sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde deli dolu olan depremler dolayısıyla Artvin ve Rize’den ekiplerin bölgeye sevki bugün üstelik bitmeme etti.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin 112 Davet Merkezi’nde oluşturulan Sarsıntı Yardımları Cem ve Eş Güdüm Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, çalışmalar karşı bilgelik aldı.

Vali Zirve, burada AA muhabirine, deprem bölgesine Artvin’den 116 aksiyon makinesi ve açar ile 380 şahsiyet kadro gönderildiğini söyledi.

Türkiye tarihinin arz balaban felaketlerinden birisini yaşamanın yoğun üzüntüsünü yaşadıklarını anlatım eden Şahika, “Bu yer sarsıntısı güç manada duygusal kaybı ve hasara defa açtı. Depremin geçmiş saatinden itibaren şevket adına organize adına bölgede faaliyetlere başladık.” dedi.

Zelzele sonrası bölgede tahaffuz, giysi, azık kadar ihtiyaçların ortaya çıktığını kaydeden Doruk, şöyle konuştu:

“Ülkemiz genelinde iri kampanya başlatıldı. Bizde Artvin’üstelik çökme kaldırma, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için AFAD koordinesinde emek başattık. Enkazın kaldırılması için bölgeye 116 hareket makinesi gönderdik. 380 sevimli kadarda fahri ve amme kuruluşlarından vatandaşlarımız zelzele bölgesinde kontrol istirdat ve yardım faaliyetinde olmak için bölgeye gitti. Il olarak başlattığımız müzaheret kampanyasına Artvinlilerin pahal ilgisi ve fedakarlığı var. Okkalı tıpkı iştirak var. Özellikle battaniye üzere, su kabil, ihtiyaç malzemelerini realizasyon ederek bölgeye gönderiyoruz.” diye konuştu.

Vali Şahika, elan sonraları arkalama tırlarını hareket bölgesine uğurladı.

Rize

Rize’dahi amme çalım kuruluşları, sivil topluluk örgütlerinden 734 arama istirdat personeli, 60 gelişim makinesi, 101 kamyon, 222 anahtar, 6 ambulans ve 5 itfaiye aracı bölgeye gönderildi.

Rize Ticaret Uran Odası Başkanı Şaban Eren Karamehmetoğlu, Rize’deki otelcilerin depremzedeleri misafir etmek istediklerini kendilerine bildirdiklerini, bunun için hazır olduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise deprem bölgesinde kestirmece 2 bin öğrencilerinin olduğunu ve ulaşmaya çalıştıklarını, bütün öğrencileri aileleri ile birliktemisafir etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Share: