ASKON Genel Başkanı Orhan Entelektüel, zelzele bölgesini müzakere etti Açıklaması

Küçük Asya Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydınlık, “Acılarımızın üstesinden gelmek ve bu şehirlerimizi yeniden ümran edebilmek için daha çok çalışmalı, çıktı gayret etmeliyiz. Gerekirse bölgeye hususi teşvikler verilerek bu iller canlandırılmalı, yeniden inşası ile alay malay soylu erki namına ayaklandırılmalı.” ifadesini kullandı.

Okumuş, beraberindeki yıldız bilimi ile depremden etkilenen Adıyaman ve Malatya illerinde kontrol istirdat ve göçük kaldırma çalışmalarının yapıldığı yerlerde istirdat ekipleriyle görüştü, depremzedelerin ihtiyaçlarını dinledi.

Açıklamada, depremin etkilerine ilgilendiren görüşlerine yer verilen Görgülü, Kahramanmaraş merkezli depremlerin “sonuç yüzyılın afeti” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Serbest aynı coğrafyada binlerce insanımızı vurdu. 130 atom bombası etkisinde, az daha Almanya’nın yüz ölçümü kadar 300 kilometrelik alanda 15,2 milyon insanımızı etkiledi. Toplanmış başka arınmış ev içi hasılamızın yüzde 10.1’ini gerçekleştiren 10 ilimiz etkilendi. Bu 10 ilimiz ayrıca, yüzde 1,15 puanlık büyümemize katkı sunuyordu. 254,2 milyar liralık ihracatımızın yüzde 10,9’u, yani 27,6 bilyon doları bu illerimizden geliyordu. Alelhusus Gaziantep ilimiz 11,2 milyar dolar ile oldukça çok tıpkısı yardım sunuyordu.

Bu verilere baktığımızda, tıpkı zaman öne yaralarımızı sarıp illerimizi baştan kalkındıramazsak genel büyüme hedefimizden yüzdelik 1’lik tıpkı kaybın yaşanacağı gözüküyor. Bu bile çokça kilolu tıpkı celal. Ayrıca, depremzede 10 ülke 176,4 milyar liralık ile yüzdelik 7,5’lik kazanç ödeme dilimine sahipti ve yine bankalardaki mevduatın yüzdelik 6,9 oranına denk mevrut 567,7 bilyon liralık bölümü bu 10 ilde bulunuyor.”

“Hususi teşvikler ile bu bölgeler canlandırılacaktır”

Orhan Aydın, hep bu verilerin “3 ila 5 bilyon dolarlık ayrımsız ekonomik kaybın bahis konusu olduğunu, vergiden bankacılığa, büyümeden diğer milli hasılaya büyüklüğünde soylu erki noktada etkileri olacağını” gösterdiğini belirtti.

Kültürlü, “Bu bilinç ile acılarımızın üstesinden karışmak ve bu şehirlerimizi baştan imar edebilmek için imdi çalışmalı, bundan sonra hız etmeliyiz. Icabında bölgeye özel teşvikler verilerek bu iller canlandırılmalı, baştan inşası ile alay malay iktisadi olarak ayaklandırılmalıdırlar. Depremin önceki gününden itibaren bölgede balaban tıpkı mücadele veriliyor. Buna bizatihi şahitlik etmiş bulunuyoruz. Acılarımızı bittabi telafi edebilmek baskı, izzet ve budun umum ele vererek bu print günleri bile aşacak ve bu şehirlerimizi bütün alay malay yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

ASKON adına depremin önce gününden itibaren cemi şubeleri ile birleştirme olduklarını ve depremzede iller ile şubelerini eşleştirerek AFAD ile koordineli bire bir şekilde müstelzim ihtiyaçlar üzerine müzaheret tırlarını, kargo uçaklarını, gelişim makinelerini, temel gıda maddelerini, giyecek meşrubat, istinas, akarsu, paketlemek ve bir ürünleri tedarik ederek sonsuz bölgeye çıkardıklarını bildiren Aydınlık, “12 uçak, 1.528 tır, 76 hareket makinesi, 987 eksper ve fahri kol, 865 özel hafriyat ve istirdat ekibi ile sahada olduk. Acılarımız büyük, milletçe başımız sağlıklı olsun, Tanrı devletimize ve milletimize arıza vermesin. baş başa iri bire bir dayanışma ile tekrardan ayağa kalkacağımıza inancımız kül. ASKON adına elimiz sabah akşam bu bölgede olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Deprem bölgesinde temaslarda bulunan ASKON Genel Başkanı Entelektüel’a umumi eşkâl umumi heyet üyeleri, ofis başkanları ve temsilcileri, Dinç ASKON yönetimi üstelik haremlik etti.

Share: