Asrın felaketinden etkilenen 21 depremzede Artvin’e getirildi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra Artvin’e getirilen 21 depremzede öğretmenevine yerleştirildi.

Adıyaman’dan 9’u bala 21 depremzede, vilayet koordinasyonunda kente getirilerek öğretmenevindeki odalarına yerleştirildi.

Depremzedeleri İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gönüllü Enerjik ve İl Cahillik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran karşıladı.

Depremzedelerden Alay Taştan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depreme Adıyaman’ın Karapınar Mahallesi’ndeki evinde uykuda yakalandıklarını rapor etti.

Sarsıntıyla uykudan uyandıklarını anlatan Taştan, “Aşağılık ayrımsız zelzele olduğunu düşündük önceki amma amiyane teferruatlı sürüdü. Parıltı şimşekli fener kabilinden şehre bire bir çırağ saçıldı ve elektrikler kesildi. Herhangi Bir yan karanlığa büründü.” dedi.

Hareket anında evde kendisinin yanı sıra eşinin ve kızının olduğunu anlatan Taştan, şunları söyledi:

“Çocuğumu kucağıma aldım, telefonun ışığıyla dışarı çıktık. Hariç çıktığımda husus komşum evde sıkışmıştı. “Müzaheret, yardım” diyerek bağırıyordu. Komşumu örtbas etmek üzere kapıyı tekmeleyeme başladım kapı açılmıyordu. Bırakıp gidemiyorsun. Allah yardım etti. Ayrımsız şekilde kapıyı açtık. Komşumuzu üstelik evden çıkardık. Rastgele yan kaknem baran var. Çığlıklar, arabasına koşanlar. Küşade ayaklarla, atletlerle hariç çıkanlar, her yan enkaz berbat. Bildiğim caddeyi unuttum, neresi olduğunu hatırlayamadım.”

Depremde yeğenini kaybettiğini anlatan Taştan, şöyle bitmeme etti:

“Depresyon anlatında kalanlar, tanıyın tanımayın, bağırıp çağıranlar, ‘Beni kurtar.’ diyenler. ‘İçeride kızım var.’ diye dizlerini döven, enkazın üstünde dizleri üzerine çöken, biilaç tıpkı buut. Öyle aynı yara ki! Enkaz altında biri bağırıyor ama ulaşamıyorsun. Ayn gözü görmüyor. Yeğenimi görmek amacıyla çökme olan bölgeye gitti abim, değişik yeğenim, yeğenimin arkadaşları enkazın süresince yaralıları çıkarmaya çalışıyoruz. Yaralılar bağırıyor. ‘Beni çıkar.’ diyor. Çıkardık. Yeğenimin, kaynını çıkardık. Baldızını çıkardık. Yeğenimin oğlunu çıkardık, arkası sıra yeğenimin eşini çıkardık. 12 saat sonra yeğenimi birlikte enkazdan çıkardık ama hastaneye giderken hayatını kaybetti.”

Taştan, atlamak amacıyla demin Artvin’e geldiklerini ifade ederek, “Devletimizden Tanrı razı olsun. Değme tip desteği verdi. O anda bir değil bin cankurtaran olsa dahi bin vinç olsa dahi bire bir öz değişmezdi. Anlatılmaz. Zelzele Tanrı’tan mevrut bire bir özdek. Cenabıhak’tan mevrut mebde konusunda. Ölenlere rahmet, kalanlara sabırlar dilerim.” ifadelerine saha verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acara de Türkiye’nin asrın bildirme şişman felaketlerinden birini yaşandığını dile getirerek, hoppadak ülkemizi değil yekpare dünyayı etkileyen bire bir coşkunluk yaşandığını söyledi.

Artvin’deki tam imkanları misafirlerin kullanımına açtıklarını vurgulayan Çevik, “Bugün Adıyaman ilinden önce misafirlerimizi ağırlıyoruz. Elimizden geldiği kadar erinçli ant geçirerek alışılagelen yaşamlarına dönmeleri üzere ceht göstereceğiz. Ulusça, milletçe yaraları bilcümle alay malay saracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: