Atakum’da 29 Ilk Teşrin Coşkusu

Atakum Belediyesi, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusunu kentin sokaklarına taşıdı. Rastgele yaştan yurttaşın katılarak Cumhuriyet sevincini büyüttüğü kutlamalarda mülevven anlar yaşandı.

Atakum Belediyesi, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı etkinlikleriyle Atakumlulara söz sevinci yaşattı. Atakum Site Meydanı önünden başlayan askı alayı ve Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’ne, Atakum Site Konseyi Kadın Meclisi Cumhuriyet Kadınları Bandosu kaşe vurdu. Yürüyüş kortejinin sunma uğrunda kentin sokaklarını dolaşan takım balaban bağlam gördü. Yurttaşlar hem bandonun peşinden yaya hem dahi balkonlarından alkışlayarak bandonun ritimlerine eşlik etti. Atakum Belediye Başkanı Cemil Savran, Gülay Savran ve belediye bürokratları birlikte Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’nde Atakumlularla alay malay söz sevinci yaşadı. Yürüyüşe katılanlar, ellerinde bayraklarıyla marşlar söyleyerek dinleti alanına ulaştı.

“DJ SELO VE ETHEM KAYAÇ KONSERİ”

Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’nün sona erdiği Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Toyluk, Vukuf ve Laf Merkezi uğrunda düzenlenen DJ Selo ve Ethem Kaya konserleriyle hezel coşkusu doruğa ulaştı. Atakumlular, marşlar ve şarkılarla doyasıya eğlendi. Atakum Şehremini Cemil Sarban ve Gülay Savran dahi konserde yurttaşlarla birlikte şarkılara eşlik etti. Gecede ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılı nedeniyle Gerze’den Atakum’a ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ düzenleyen Neslihan Çavdar ve Hayriye Yılmayan Bayrakal, birlikte getirdikleri bayrağı Atakum Belediye Reisi Cemil Sarban’ye konfirmasyon etti.

“GEÇMIŞ ATATÜRK’E ALDANGIÇ KURANLAR, ‘BİZ SULTANLIK VE PADİŞAH İÇİN SAVAŞIYORUZ’ DİYENLER, CUMHURİYET’E KARŞI ÇIKANLAR BUGÜN BIRLIKTE VARLAR”

Atakum Belediye Başkanı Cemil Savran, yaptığı konuşmada, ilkokul bin yıllık Türk tarihinin en bahtiyar ve onurlu gününün 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı olduğunu belirterek, ” Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘En şişman alay’ dediği Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılını kutluyoruz. İlk aşama kenti Samsun, Cumhuriyet’i desteklemeye, Atatürk’e sevgilerini göndermeye bitmeme ediyor. Bu bayrama cılız gelinmedi, bu Cumhuriyet Altını yalın kat kurulmadı. Sarayına, padişahına, düşmanına, içerideki ve dışarıdakilerine cebin kuruldu. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün birlikte benzeri tek Kuvayı Milliyeciler vardı. Onun dışında Samsun’a gelişigüzel çıktıkları, Havza’bile ve Amasya’dahi gelişigüzel oldukları, biricik biricik yanından ayrılarak yola bitmeme ettiler. Ama yanı sıra Rum Kuvayı Milliyecileri vardı. Onlarla gelişigüzel istiklal mücadelesini sürdürdü. Cumhuriyet Altını’i onlarla birlikte kurdu ve size gönül etti. Esbak Atatürk’e aldangiç kuranlar, ‘Biz saltanat ve şehriyâr amacıyla savaşıyoruz’ diyenler, Cumhuriyet’e cebin çıkanlar bugün üstelik varlar. Ama tığ Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz. Cemil Sarban, burada şehremini değil, Atatürkçü ve Cumhuriyetçi kimliğiyle konuşuyor. Sizin tıpkı kardeşinizim, yoldaşınızım. Ego, sizin yanınızdan ayrılmayacağım, siz bile benim yanımdan ayrılmayın. Alay Malay yürüyelim. Atatürk’ün yolunu, yapı ve kurtuluş yolunu izleme edelim” diye konuştu.

Share: