Atatürk Üniversitesi ile Erzurum Barosu ortada “Terbiye Protokolü” imzalandı

Erzurum’da baroya kayıtlı avukatların mesleksel ve akademik gelişimlerine ulama sunulması için Atatürk Üniversitesi ile Erzurum Barosu ortada “Eğitim Bilimi Protokolü” imzalandı.

Üniversitenin Kurumsal İletişim Direktörlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, akademik, bilimsel ve kuvvetli ast yapısıyla kurumlar arası işbirliklerine desteğini sürdüren Atatürk Üniversitesi, Erzurum Barosu ile eskimemiş protokole imza attı.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ile Erzurum Barosu beyninde düzenlenen lisansüstü eğitime müteveccih işbirliği protokolü, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve Baro Başkanı Talat Göğebakan yoluyla imzalandı.

Protokol kapsamında Erzurum Barosuna kayıtlı avukatların, mesleki ve akademik gelişimlerine katkıda düşmek için Atatürk Üniversitesi bünyesinde yürütülmekte olan lisansüstü programlardan faydalanmaları sağlanacak.

Tezli faziletli lisans, doktora ve sanatta iktidar programlarını kapsayan antant ile lisansüstü eğitim veren enstitüler bünyesinde kayran kayran temel marifet dallarında açılan lisansüstü eğitim bilimi programlarına Atatürk Üniversitesinin belirlediği referans şartlarına göre Erzurum Barosuna mukayyet avukatlar, çalım kontenjanı kapsamında açılacak kontenjanlara başvurabilecek.

Rektör Prof. Dr. Çomaklı, sivil topluluk örgütleri ile yapılan işbirliklerini önemsediklerini, bu amaçla Erzurum Barosu ile yapılan protokolün müfit çalışmalara miftah olacağını ifade etti.

Bu çalışmaların kente ve üniversiteye katkı sağlayacağını tamlayan Çomaklı, darülfünun kapılarının şehrin her kesimine çıplak olduğunu ve cemi paydaşlar ile kuma çalışmalar ve işbirlikleri gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyacaklarını aktardı.

Baro Başkanı Göğebakan ise protokolün Erzurum ahbaplık camiasına yetişkin kazanımlar getireceğini ve üniversitenin akademik birikimini özlük camiaları ile buluşturarak meslektaşlarına şanlı bire bir ivme kazandıracağına vurguladı.

Mesleklerini icra eden avukatların lisansüstü terbiye ile alanlarına müteveccih henüz aşkın akademik ve bilimsel bilgiye erbap olacağına işaret eden Göğebakan, bu sayede uluslararası alanda gerçekleşen gelişmeleri yakından takip edeceklerini kaydetti.

Göğebakan, Rektör Çomaklı’ya aksiyon birliğine gösterdiği hassasiyetten kıran teşekkürname etti.

Share: