ATT VE PARAMEDİKLERE AMBULANS SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Burdur eşkâl ve ilçelerinde fariza işleyen müstacel tababet teknisyeni (ATT) ve paramediklere cankurtaran sürüş teknikleri eğitimi verildi. Eğitimle emin pestil nakil hizmeti sunabilmek, ambulans kazalarını yeryüzü uzuv indirebilmek, oluşabilecek cankurtaran arızalarının tanımını yapabilmek ve gerektiğinde müdahale edebilmek amaçlanıyor.

Burdur İl Afiyet Müdürlüğü’nde vazifeli uzman eğiticiler marifetiyle kent merkezi ve ilçelerindeki esenlik kurumlarında memur 15 ATT ve paramedik görevlisine istikbal sürüş teknikleri eğitimi verildi. 4 dolaşma 32 saat süren eğitimin 8 saati teorik, 24 saati ise pratik terbiye adına gerçekleştirildi. Yetişek böylece kudretli olanlara belgeleri İl Keyif Müdürü Sırrı Şenbayram marifetiyle verildi. İl Afiyet Müdürü Sırrı Şenbayram, “Güdük adı Aste olan Ambulans Sürüş Teknikleri eğitimindeyiz. Burdur İl Esenlik Müdürlüğü yerine cankurtaran kullanan personellerimizin hem kişi birey güvenlikleri hem taşıdıkları hastaların can güvenliği açısından falsosuz tıpkı biçimde onları tehlikeye düşürmeyecek biçimde bakım sunmalarını önemsiyoruz. Bu bağlamda bu etkinlikleri düzenliyoruz. Amacımız parçalanmamış personelimizin bu eğitimleri alması. Bu eğitimlerin böylecene çok önemli mankafa dönüşler aldık. İlimiz yüzdelik 99 oranında geçmiş 30 dakikada kırsal vaka, önce 10 dakikada kentsel vakaya muvasala süresi ile haddinden fazla bol muvasala sürelerine ehil. Fakat bu ulaşım olurken ilçe olmaması ve trafik güvenliği ile ilişik sıkıntı yaşanmasın diyerek uğraşıyoruz” dedi.

2017 yılından bu yana eğitimlerin bitmeme ettiğini tamlayan Şenbayram, “2017 yılında Burdur’dahi sayı farkı 22 bin kıta hikâye taşımışız. Bu yılın evvel 9 ayında taşıdığımız 25 bin hadise var. 2017 yılında 13 kazamız varken bu sene çok şükür ayrımsız kazamız oldu. Bütün bu eğitimlerin sonucu namına görüyoruz tığ bu kazanımı. Zira ambulanslarımız çokça aşkın küşayiş ikmal etmekteler. Bu sene 1 milyon 150 bin kilometre yol kat etmiş tüm ambulanslarımız. Çok okkalı bire bir rakam. Bu kadar etraflı mesafede kaymakamlık oranlarının bu büyüklüğünde düşmesini biz bu eğitimlere borçluyuz. Bugün burada devam fail eğitimlerimiz sonucunda 15 personelimiz elan bu eğitimleri tamamlamış olacak. Bu şekilde eğitim bilimi kayran personelimizin sayısı 153 oldu. Yaklaşık adına 350 personelimiz olduğu düşünüldüğünde yarısına yakınını tamamlamış olacağız. 6 parça eğitimcimiz var. Bu eğitimler bitmeme edecek” diye konuştu. İleri sürüş teknikleri eğitimi verildiğini anlatan Şenbayram, “Vakaları bazen haddinden fazla acul değirmek gerektiği kadar, kip çekicilik ve takatli gidiş geliş koşullarında hastalarımızı naklederken özen etmeleri gereken hususlar, bilgelik, becerilerini ihya noktalar üzerine eğitim bilimi veriliyor. Araçlarını daha bol tanımaları sağlanıyor” dedi. Mevzuat gereği ambulansları yalnız şoförlerin değil paramedik ve ivedi tıp teknisyenlerinin da kullanabildiğini tamlayan Şenbayram, “Tabiatıyla bu arkadaşlarımız mesleğe mesleksel yeterlilikleriyle başlıyorlar amma sürücü olmalarını gerektiren hâller birlikte olabiliyor. Bu yüzden cankurtaran sürücülüğüne yönelikte onları kanalize etmek ve imar etmek anlamında eğitimlerimizi yapmaktayız” diyerek konuştu. ATT ve paramediklere ileri cankurtaran sürüş teknikleri eğitimi hakkında bilgelik veren bilirkişi mürebbi Bağımsız Milletvekili Sim, “Eğitimimiz tıpkı bölüm kuramsal, 3 devir kılgı görünmek üzere 4 dönüş sürdü. Eğitimdeki umumi amacımız güvenli cankurtaran sürüş tekniklerini arkadaşlarımıza öğreterek emniyetli tutkun naklini sağlamaktır” dedi.

Eğitime katılan Yeşilova 1 nolu Acil Keyif Hizmetleri İstasyonu’nda mesul namına görev yaptığını söyleyen Uzun Kumarhane, “Öncelikle bu eğitimi bize verdiği üzere İl Afiyet Müdürlüğü’ne teşekkürlerimizi sunarız. Bizim amacıyla haddinden fazla müfit benzeri yetişek oldu. Mesleksel kendisine gelişimi gördük” diye niteleyerek konuştu.

Share: