Avrat futbolcular, önyargılara gol atıyor

– Kadın futbolcular, önyargılara gol atıyor

Kız çocukları gelinlik değil tutmalık giyiyor

AĞRI – Ağrı’da kurulan tek avrat ayak topu takımıyla, kız çocukları güre yaşta gelinlik değil krampon giyip sahalara çıkıyor.

Dert Valiliği öncülüğünde, Familya ve Içtimai Politikalar, Toyluk ve Spor Kulübü çatısı altında kız çocuklarının canlı yaşta evlendirilmesinin önüne geçme için kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Deneyimsizlik ve Spor Kulübü Eş Futbol Takımı, bünyesinde yetiştirdiği eş futbolcularla 2. Kütle’e çıkmayı hedefliyor. Lise ve üniversite eğitimi alan avrat futbolcular, “kadınlar futboldan anlamaz” algısına sahada sergiledikleri performanslarıyla karşılık veriyor.

Balkı’nın yegâne avrat ayak topu takımı olma özelliği haiz Balkı ASP Kadın Futbol Takımı Antrenörü Muhammed Turan, “Bu dokuma 6 yıl geçmiş başladı. Kızlarımız genç yaşta evlenmesinler, bala elkızı olmasınlar, sporla tanışıp hayatları değişsin diye niteleyerek kurulan bire bir pakt. Kızlarımız gidip gelerek geçmiş ailelerini alıştırdılar sonra çevreyi alıştırdılar. Kadınların spor yapamaz algısını kırmaya başladık bu tekstil sebebiyle. Şu dakika 3. Tomar’deler, hedefimiz 2. Yığın. Güzeşte sene play-off oynamış tıpkısı bando. İnşallah bu yıl play-off serüveninde nakıs artan hikayemizi tamamlamayı düşünüyoruz. Öbek bütün kendisine başlamadı, tığ hazırlık sürecindeyiz. Hazırlıklarımızın çoğunu tamamladık. 20 günce bir kamp süremiz oldu. Şimdi teknik antrenmanlara geçtik. Bunları bitirdikten sonraları ayrımlı illere tedarik maçlarına gideceğiz. Haftanın 5 haset burada çalışıyoruz. 2 saat sürüyor. Kızlarımızın genel durumu ongun. Balkı Valiliği ve Karı Sosyal İl Müdürlüğü defa, konaklama ve malzeme üzerine desteklerde bulunuyorlar ama futbol yapısı gereği masraflı aynı dal. Darülfünun ve lisede okuyan öğrencilerimiz var. Maddi bindi üstüne baskı yaşıyoruz. Tığ istiyoruz ki öğrencilerimiz maddesel durumları kafalarına takmasınlar. Bizler hemen kurumlardan değil mecmu ilden bindi bekliyoruz” ifadelerine meydan verdi.

Merve Akkurt: “Ailem futbol oynamama haddinden fazla cebin imdi”

Dert İbrahim Çeçen Üniversite Çalıştırıcılık Bölümü öğrencisi olan ve 2 sezondur ASP’de oynayan Merve Akkurt, “Dert’da biricik eş takımı olan ASP’de 2 sezondur oynuyorum. Geçen yıl kıl payı 2. Kütle’e çıkamadık. Futbol sevdası ortaokuldan beri benim içimde var. Ailem başta ayak topu oynamama çokça cebin daha çok. Hocalarımdan bindi alıp onlara durumu anlatarak telakki göstermelerini sağladım. İnşallah bu yıl güzelce amal çıkaracağız. Veca’da bize bindi yok. Batıya gidip maçlara çıktığımızda değişik kızlara özeniyoruz” dedi.

Share: