Aydemir: ‘Aziziye Ruhu, Erzurum ve dadaşlığın tarifidir’

SELIM Öğür Mebus İbrahim Aydemir TBMM’bile düzenlediği matbuat toplantısında 9 Son Teşrin 1877’bile gerçekleşen Aziziye zaferinin 145’inci yıldönümünü gündeme taşıdı, Azerbaycan 8 Son Teşrin Yengi Gününü kutlayarak, Aziziye ve Karabağ şehitlerine yağmur niyazında bulundu.

Aziziye Ruhu

Aziziye Ruhunun Erzurum ve dadaşlığın tarifi olduğu kaydını sakıt Milletvekili Aydemir, Aziziye’nin bire bir milli diriliş, bedel ve vakarı olta ettiğine aksan yaparak, ‘Aziziye Zaferi herhangi bir cins unsuruyla Koca milletimizin eren ve lahut duruşunu anlatım valör. ‘ dedi.

‘Rabbimize şükrediyoruz’

Karabağ Zaferiyle, Aziziye destanının yazıldığı günün bir tarihe denk gelmesinin hususi aynı derece ve deme taşıdığına belen eden Saylav Aydemir, ‘Bize zaman yazan Budun olma vasfını bahşeden Rabbimize şükrediyoruz.’ ifadesine düz verdi.

Türk Milletine Ilgili Hassasiyet

Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev’in, Galebe Haset adına belirlenen 10 Teşrinisani tarihini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün irtihal gününe balya geldiği amacıyla, Şuşa’nın işgalden kurtarıldığı aktarılma olan 8 Kasım tarihiyle değiştirdiğini hatırlatan Saylav Aydemir, bunun Türk Milletine katışıksız tıpkı hassaslık olduğunu söyledi.

Tek Kavim, İki Devlet

Mebus Aydemir, ‘Ne büyüklüğünde verimli hangi büyüklüğünde yüksekçe tıpkısı bellek. Türk milleti hakeza düşünücü. Biz duygudaşlık yapmasını bilen tıpkı milletiz. Bire Bir zaferi kutlarken gayrı taraftan yas varsa kesinkes mateme öncelik veririz. Tığ yas tutanlara imtina etmek duyarız. Bu tek budun olduğumuzun özel ayrımsız fotoğrafıdır. ‘ dedi. Mebus Aydemir, ‘Bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Azerbaycan dünya durdukça dursun, bütün zaferler üstüne yaşa. Hep abat olsun. ‘ niyazını paylaştı

‘Türkiye üstünlük aldı’

Milletvekili Aydemir basın toplantısında Türkiye’nin Afrika’da “yayılımcı dokunaklı” olduğunu belirten Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron’a kaba aksülamel gösterdi. Mebus Aydemir, Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron’un, Türkiye’yi Afrika’de “emperyalist kısık” olmakla suçladığını anlatım ederek, “Afrika’yı iliklerine kadar sömüren bire bir devletin başkanı, bize itham yöneltiyor. Illet? Külliyen ayaklarından çıkıyor, Türkiye üstünlük alıyor, onların oradaki mazlum insanlara gâvurluk etmesinin önüne geçiyor. Erinçsiz oluyorlar. O yüzden dahi öz yaptıklarını bize yamamaya çalışıyorlar. Afrika yüreğini bize açmış. Afrika şurası biliyor: Türkiye nereye giderse oraya desise verir. Sömürme bizim anlayışımızda asla yoktur. ‘ kaydını düştü

Aydemir’den Kolivar’a Kınama

Milletvekili Aydemir, Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Âlem Kolivar’ın katıldığı tıpkısı TV kanalında, millete taşlama ettiğini belirterek, “Bu iş, bu millete tepeden vekil bir izan. İşte bu zihin bize cebin. Bu idrak sadece bu adamda değil; CHP’bile, HDP’dahi, İYİ Partide aynı iş var. Ahmağın önde gideni sensin. Sen millete lacerem hakeza taşlama edersin? Millet hesabına bu adamı kınıyorum. ‘ ifadesini kullandı.

Türk Diplomasisi

Saylav Aydemir, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bakanlığının bütçesine dayalı sokum yaptığını hatırlattı. Aydemir, Çavuşoğlu’nun Suriye ile ilişkin sözlerinin zer olduğunu söyledi.

Saylav Aydemir, Türkiye’nin diploması alanında çağ yazdığına, dünyanın imren ile izlediği diplomasi politikasının Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eseri olduğuna işaret ederek, ‘Sayın Çavuşoğlu işini o kadar mükemmel yapıyor kim. Dünya uğrunda şapka çıkarıyor. Vukufiyeti erdemli, tevazusu erdemli, dünyayı tanıması o mertebe efdal. Dolayısıyla durum iç itim ediyor. Hep sahaya, yurt dışına çıktığımızda haddinden fazla elan kemiksiz görebiliyoruz. Yetersiz dışından mevrut heyetlerle beraber olduğumuzda bunu görüyoruz.’ dedi.

Aydemir’den Polis Güçleri Bandosuna Tebrik

Tıpkı gazetecinin, ‘Polis Güçleri Bandosu tarafından seslendirilen Türkiye Yüzyılı marşıyla ilgilendiren mugayeret yaklaşımını lacerem gördükleri’ kaydındaki sorusunu cevaplandıran Mebus Aydemir, ‘Şimdi muhalefetin yaptığı husus şu, sadece yöntem zemininde değil, içerde dışarıda de böyle tıpkı çap damarı anlatım edenler, ‘acaba nereden hangi bulurum’ diye niteleyerek benzeri arayış içerisindeler. Polis bandosu neyi seslendirmiş? Türkiye yüzyılı için mücehhez tıpkısı eseri seslendirmiş. Türkiye Yüzyılı bütün tıpkı toplumu anlatım ediyor, ayrımsız partiyi değil. Dolayısıyla Polis Bandosunun seslendirdiği eseri yüreğine koyacak yerde, bundan mutlu olacak yerde eleştiri edenlere Inanma Umumi Müdürlüğümüz dosdoğru ayrımsız karşılık veriyor. ‘Biz milletimizin yanındayız’, diyor. Polis Güçleri Bandosu milletten yana olduğunu, bu milletin Türkiye Yüzyılıyla bu arada çokça elan özel noktalara gideceğine meni ediyor. Bundan dünya Güvenlik Genel Müdürlüğümüzü, O polis bandosunda fariza alan kardeşlerimi canı samimi tebrik ediyorum. Çokça hakikat çokça profesyonelce ayrımsız dillendirmeleri, seslendirmeleri var. Onlarla üstelik iftihar ediyoruz. ‘ diye konuştu – ERZURUM

Share: